Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεσοτοιχία


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τη βοήθεια όλους, απλά ήθελα να πω στο συνάδελφο ikanaris, πριν γίνει τόσο επικριτικός να σκεφτεί ότι άλλο ρώτησα και σε άλλο απανταει. Ρώτησα τι γίνεται σε περίπτωση που βρεθεί θεμελίωση της μεσοτοιχείας και όχι τι είναι μεσοτοιχεία!!

μισό λεπτό...

 

έγινα επικριτικός??? από που το συμπέρανες αυτό? επειδή απλά παρέθεσα "τμήμα" του κτριριοδομικού μην αναφέροντας περισσότερα, καθώς όπως -ορθά κ πάλι- ο φίλος zavi διαπίστωσε ότι λέμε τα ίδια και τα ίδια..το σχόλιο του προαναφερθέντος με κάλυψε και είπα να συμπληρώσω με το απόσπασμα αυτό όχι να ειρωνευτώ ή οτιδήποτε άλλο..όταν κράζω το κάνω πολύ πιο άκομψα και εδώ ΔΕΝ υπήρχε κανένας λόγος να κάνω κάτι τέτοιο.

 

επίσης:

 

....Παρόλαυτα, η μεσοτοιχεία αργότερα γκρεμίστηκε, και εκεί δεν υπάρχει κάποιο σημάδι τώρα πια που να το αποδεικνύει ότι είχε και αυτός δικαιώματα στην μεσοτοιχεία, όπως κάποιο δόντι στην κορυφή που να μπαίνει στο οικόπεδο του πελάτη μου 40 πόντους. Το μόνο που μπορεί κανείς να δεί είναι κάποιες κακοτεχνίες στο σοβά που προεξέχουν λίγο.

.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τη βοήθεια όλους, απλά ήθελα να πω στο συνάδελφο ikanaris, πριν γίνει τόσο επικριτικός να σκεφτεί ότι άλλο ρώτησα και σε άλλο απανταει. Ρώτησα τι γίνεται σε περίπτωση που βρεθεί θεμελίωση της μεσοτοιχείας και όχι τι είναι μεσοτοιχεία!!

 

Δηλαδή για να καταλάβω..εσύ στο πρώτο post το έκανες σαφές ότι υπάρχει θεμελίωση της μεσοτειχίας?????????

και έτσι να' ναι ο zavi, σου είπε: ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ Κ ΤΩΝ 2 ΣΥΜΒΑΛΛΟΜΕΝΩΝ ΠΛΕΥΡΩΝ, ΔΕΣ ΤΑ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΚΡΙΝΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ..τι άλλο έπρεπε να πει???

 

υ.γ. 1 είναι ikarnaris,plz

υ.γ. 2 ο zavi είναι καλό παιδί (και ΑΞΙΟ π α λ ι κ ά ρ ι...χχααχαχαχχααχαχαχαχαχ), έχεις μόνο 4 μνματα στο forum..δεν σε ειρωνεύτηκε, ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΣ, TRUST ME..θα τον συνηθίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω μήνυμα, απευθύνεται στο συνάδελφο zavi και όχι στον ikanaris..και για να λήξει το θέμα εδώ, νόμιζα ότι αυτό το forum είναι για να γίνεται ανταλλαγή απόψεων και όχι ειρωνικά σχόλια περί αξιοπιστίας, ιδίως από νέους ανθρώπους..λυπάμαι πολύ

 

*******************

μάλλον ikarnaris με πρόλαβες πριν κάνω τη διόρθωση

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οκ,ζητώ συγγνώμη αν προσβλήθηκες με το ποστ μου,να βοηθήσω ήθελα....Ειλικρινά μόνο είρων δεν ήμουν.......απογοητευμένος ίσως,αλλά είρων όχι.....

 

Τώρα,τα περί αξιοπιστίας,δεν σου έθιξα κάτι,σου είπα πολύ απλά να προσέξεις την αξιοπιστία σου,καθώς κατάλαβα από τα λεγόμενά σου ότι βασίζεσαι στην υπόδειξη των ορίων από τον πελάτη σου κ μόνο.Κ αυτό με τα μέχρι τότε ποστς σου ΔΕΝ σε κάλυπτε.ΕΚ των υστέρων διαπιστώνουμε ότι είσαι σίγουρη,οπότε good 4 u.Άρα,δεν υπάρχει κανένα θέμα,οπότε δεν θα έπρεπε να θίγεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Παρόλυτά κανένας δεν απάντησε ούτε καν σχολίασε την περίπτωση που υπάρχει η θεμελίωση της μεσοτοιχείας, πού ήταν ουσιαστικά η απορία μου. Ενα απλό δεν ξέρω δεν είναι ντροπή !! ..Καλό απόγευμα και χάρηκα για τη γνωριμία :)

Link to comment
Share on other sites

τι να πει κανείς για το θέμα αυτό? Αν σκάψεις μπορεί και να βρεις τη θεμελίωση της μεσοτοιχίας. Εγώ πάλι δύο φορές που έσκαψα σε παρομοια φασαρία δεν βρήκα τίποτα αφού τα παλιά τα χρόνια δεν φωνάζαν μηχανικό για να κάνουν μάντρες πετρόκτιστες ή οτιδήποτε άλλο και δεν γουστάρανε θεμελιώσεις και άλλα έξοδα. Οπότε κάνεις ό,τι νομίζεις εσύ.

 

 

υγ έχει πιάσει το φεγγάρι του αυγούστου νωρίς φαίνεται και χρειαζόμαστε διακοπές οι μηχανικοί.

 

edit: και για του λόγου το αληθές, διαβάστε τον zavi ακριβώς από κάτω.... :)

Link to comment
Share on other sites

Παρόλυτά κανένας δεν απάντησε ούτε καν σχολίασε την περίπτωση που υπάρχει η θεμελίωση της μεσοτοιχείας, πού ήταν ουσιαστικά η απορία μου. Ενα απλό δεν ξέρω δεν είναι ντροπή !! ..Καλό απόγευμα και χάρηκα για τη γνωριμία :)

 

ΣΕ ΠΟΙΟ ΠΟΣΤ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΘΕΜΕΛΙΩΣΗ ΜΕΣΟΤΟΙΧΙΑΣ??????????????????????????????????????????????????????????????????Αυτό που διάβασα εγώ γραμμένο από εσένα μέχρι στιγμής είναι μία εικασία δική σου,δεν είναι ερώτηση,οπότε ΟΧΙ,ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙΣ...........

 

Ξανααπαντώ επί της ουσίας:αυτό που σε ενδιαφέρει είναι το όριο.Προσπάθησε να κάνεις χάραξη με το συμβόλαιο του πελάτη σου.ΑΝ είναι σωστή στην πράξη,ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ......Κ αν βρεις θεμελίωση μεσοτοιχίας,τότε ΜΙΣΟ-ΜΙΣΟ πάει το όριο...το ποιός θα πληρώσει είναι άλλο πακέτο:πληρώνει πάντα ο ΕΠΙΣΠΕΥΔΩΝ κ μετά ζητάει τα λεφτά του-αν μπορεί....

 

Jesus!!!

Link to comment
Share on other sites

πηνελόπη εγώ είμαι μαζί σου στην συγκεκριμένη περίπτωση.

είναι αν όχι το μόνο ένα πάντως από τα λίγα θέματα που διαφωνώ με τον

καλό συνάδελφο zavi. να σας ανεβάσω συμβόλαια που έχω διαβάσει τον τελευταίο

καιρό να μου πείτε αν μπορείτε να εφαρμόσετε τίτλους για να συντάξετε το Τ.Δ.

μιλάμε για αναφορές σε πλευρές με απόκλιση +/- 1 μέτρο στην καλύτερη από

την πραγματικότητα. είχα περίπτωση πρόσφατα που αποτύπωσα ολόκληρο Ο.Τ.

διάβασα συμβόλαια από 6 ιδιοκτησίες και άκρη δεν έβγαλα.

 

ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ(για αντίστοιχες περιπτώσεις, εξαιρουνται Π.Ε):

πριν έρθει ο μηχανικός να "χτυπήσει" αν τα συμβόλαιά σας είναι του 40, του 50...

συννενοηθείτε με τους όμορους που είναι τα όριά σας. ειρηνικά και ωραία.

όσο συνεχίζουν οι ανούσιες διεκδικήσεις για 10,20,30 πόντους εσείς χάνετε.

άλλωστε αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα..ξεκαθαρίστε τα ιδιοκτησιακά σας ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

 

δεν μπορώ και ούτε είμαι σε θέση να εφαρμόσω με ακρίβεια τόσο παλιούς τίτλους

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.. ΤΕΛΟΣ

 

άρα μετράω εκεί που μου δείξεις και ας πας στα δικαστήρια να πληρώσεις δικηγόρους

εγώ δεν έχω καμία ευθύνη.

ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ

ΟΠΟΥ ΜΟΥ ΔΕΙΞΟΥΝ ΜΕΤΡΑΩ ΚΑΙ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΔΕΙΞΗ ΟΡΙΩΝ.

ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΛΥΣΩ ΤΗ ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΙΑ ΠΟΛΛΩΝ.

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνεις τοπογραφικό,ΖΗΤΗΣΕΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ?Γιατί,ποτέ δεν ξέρεις πού μπορεί να μπλέξεις....Τώρα,ποιός θα σου γλυτώσει το χρόνο σου αν η υπόθεση πάει δικαστικώς?Κ πού βασίστηκες για υπόδειξη ορίων?Η υπόδειξη από τον ιδιοκτήτη δεν σε καλύπτει σε αυτή την περίπτωση κατά τη γνώμη μου....

 

ΤΑ ΕΧΩ ΠΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ,ΕΧΩ ΤΣΑΚΩΘΕΙ,ΕΧΩ ΦΑΕΙ bans,ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ....

 

ΤΙΤΛΟΣ Κ ΤΕΛΟΣ!!!!!!!

 

 

σε αυτή τη δήλωση αναφέρομαι

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το συνάδελφο chrisven, υπάρχουν πολλά προβλήματα στα συμβόλαια...και πολλοί περίεργοι άνθρωποι!!! Το θέμα είναι ότι ακόμα και αν ο γείτονας έχει δίκιο, εφόσον έχτισε και δεν κατοχύρωσε το κομμάτι του έχει πρόβλημα αυτός!! Έτσι μου είπε και η Πολεοδομία. Απλά αν μας φέρει την αστυνομία όπως απείλησε για ασφαλιστικά μέτρα την ώρα της χάραξης θα καθυστερήσουμε πάρα πολύ, και δεν μας συμφέρει, οχι εμένα δηλαδή που έχω πληρωθεί κανονικά, αλλά τον πελάτη και τους μαστόρους που νόμιζαν ότι θα δουλέυουν το καλοκαίρι..Ελπιζω μαζί με τους δικηγόρους να βρούμε την καλύτερη λύση..

 

***************

ελπίζω να είμαι τυχερή και οι παλιοί ιδιοκτήτες να ήταν τσιγκούνηδες howard_roark..χαχαχα:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.