Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεσοτοιχία


Recommended Posts

αρα πριν 30 χρονια

ο γειτονας γκρεμισε την μεσοτοιχια και  εχτισε στο δικο του  οικοπεδο, καταλαμβανοντας και την "μιση"  μεσοτοιχια.

Στο διπλανο εμειναν χαλασματα τριων τοιχων χωρις στεγη, οι ιδιοκτητες του ελειπαν, δεν πηρανε ειδηση τι εγινε.

- Για την διεκδικηση αυτης της λωριδας και τις πιθανοτητες επιτυχιας, θα σου πεί ο δικηγορος τους.

- εισαι αρτιος και οικοδομησιμος  ή θα χρειαστεις την βοηθεια της   θεωρητικης  μεσοτοιχιας.?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι. Ευτυχώς δεν αντιμετωπίζω θέματα αρτιότητας.

Αυτό που μου προξένησε τρομερή εντύπωση είναι ότι κατά την επαφή μου με τον όμορο καταπατητή το γεγονός της επίκλησης από αυτόν της χρησικτησίας.

Από νομικής απόψεως, δικαιούται να επικαλείται τον νόμο κάποιος ο οποίος προβαίνει σε παράνομη πράξη (αυθαίρετη παρέμβαση σε ξένη ιδιοκτησία, καταπάτηση μεσότοιχου και συνδεδεμένων με αυτόν κτισμάτων)?
Απ' ότι πιστεύω δεν υφίσταται ηθικό έρεισμα ώστε να επικαλεσθεί τον νόμο (χρησικτησία) αυτός ο οποίος τον έχει καταπατήσει.

Ή διαφορετικά: υφίσταται χρησικτησία επί μεσοτοίχων? 

Link to comment
Share on other sites

ας αφησουμε  τα περι "ηθικης"  ως προς την εννοια της χρησικτησιας.

Ετσι οριζει ο νομος. Εγκαταλελειμενο για πανω απο 20 χρονια, "χανεται"

κατα τα λοιπα δεν λες τι εχεις στα χερια σου για να υποστηριξεις τα περι μεσοτοιχιας.

Μπορει να ηταν χτισμενος ο διπλανος εξ αρχης και να "ακουμπησε" ο δικος σου...

Μπορει να ειχε πεσει το δικο σου απο πολλά χρονια...

Μπορει να ηθελε ο διπλανος να χτισει και ειχε διπλα του ενα "χαλασμα" με αγνωστους ιδιοκτητες...και επρεπε να παρει μια αποφαση.

...μπορει...πολλά "μπορει"

[παλι καλά που δεν το κατελαβε "ολοκληρο"...]:-)

Θα μετρησεις το σημερινο οικοπεδο,  θα χτισεις και θα ξεχασεις την "απολεσθεισα"  λωριδα...

καλη συνεχεια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μα ο όμορος αποδέχεται την καταπάτηση που πραγματοποίησε. Δεν θα μπορούσε να κάνει και διαφορετικά διότι υπάρχουν και τοπογραφικά, και διάγραμμα εφαρμογής αλλά και το εναπομένον τμήμα του μεσότοιχου το οποίο διαχωρίζει την ιδιοκτησία των κληρονόμων με τρίτον όμορο.

Απλά μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι υφίσταται χρησικτησία επί μεσοτοίχων. Δηλαδή ότι ο νόμος επιβραβεύει κάποιον ο οποίος γκρέμισε τμήμα ξένης ιδιοκτησίας με σκοπό να επωφεληθεί καταπατώντας την εδαφική λωρίδα.

Θα ήταν πάντως ενδιαφέρουσα μια κουβέντα επί του ηθικού ερείσματος της έννοιας της χρησικτησίας. Το συγκεκριμένο ακίνητο εφάπτεται με 5 ιδιοκτησίες. Και οι 5 όμοροι εγνώριζαν πως ο ιδιοκτήτης απουσίαζε στο εξωτερικό και αγωνιζόταν να στήσει εκεί την ζωή του. Οι υπόλοιποι 4 σεβάστηκαν τα όρια, ο πέμπτος που δεν σεβάστηκε δεν μπορεί να επιβραβεύεται κερδίζοντας την εδαφική λωρίδα πλάτους 25cm.  

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται όντως άδικη έννοια σε πολλές περιπτώσεις, αλλά η λογική είναι ότι έχεις 20 χρόνια διορία να αποκρούσεις. Επίσης αποφεύγει το άκρο του να μένουν για δεκαετίες ή αιώνες ανεκμετάλλευτες ιδιοκτησίες εις βάρος της παραγωγής/οικονομίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Έχω μία μεσοτοιχία μετά του 55(σύμφωνα με την παρ.5 του άρθρου 10)δεν απαιτείται συναίνεση ,αλλά έκανα τη γκάφα να έρθω σε επικοινωνία με την ιδιοκτήτρια και μου ανέφερε ότι είναι δικιά της η μεσοτοιχία σύμφωνα με τα λεγόμενα του πατέρα της,παρα ταύτα θα το αναθέσει σε συνάδελφο μηχανικο να το επιβεβαιώσει.

Εννοείται ότι από τα συμβόλαια και με αρκετές κορδελιές η μεσοτοιχία είναι μιση-μιση .Κάτι το οποίο επιβεβαιώνεται και από τις διαστάσεις των οικοπέδων από το κτηματολογικό διάγραμμα.

1)Σε περίπτωση που θεωρεί οτι η μεσοτοιχία της ανήκει υπάρχει η δυνατότητα να ξύσω τη μισή χωρίς συναίνεση αφού είναι μετά το 55 κατασκευασμένη??(αποδυκνύεται από αεροφωτογραφία).

Link to comment
Share on other sites

Just now, tetris said:

Πώς το εννοείς? 

Εννοώ εφόσον δε χρειάζομαι συναινεση απο τη γειτόνισσα γίνεται να καθαιρεσω τη μισή? Αν Αυτή κρίνει ότι είναι δικιά της,φέρει την αστυνομία, θα πάμε στα δικαστήρια και θα περιμένω την απόφαση? 

Link to comment
Share on other sites

" η ιδιοκτήτρια και μου ανέφερε ότι είναι δικιά της η μεσοτοιχία σύμφωνα με τα λεγόμενα του πατέρα της, παρα ταύτα θα το αναθέσει σε συνάδελφο μηχανικο να το επιβεβαιώσει."

Αυτα λεει αυτη και περιμενεις να ορισει μηχανικο. Αρα εισαι στην αναμονη.

Από την πλευρα σου, εσυ, ζητας τα συμβολαια και των δυο οικοπεδων ή τοπογραφικα απο τυχον αδειες ή αλλες μεταβιβασεις  ή αποδοχες αργοτερα.

Αυτα θα χρησιμοποιησεις "αυριο" για την αδεια δομησης ή για τις "μελλοντικες" αντιδικιες.

Κατα τα λοιπα, τι κτισματα υπαρχουν στα οικοπεδα και ειδικα στο διπλανο...

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Panagiotis Andrianopoulos said:

... γίνεται να καθαιρεσω τη μισή? ...

Και να παραμείνει η άλλη μισή άθικτη?

σαν λίγο δύσκολο μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.