Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Γεωαναφορά-χρήση του raster design


Recommended Posts

Καλησπερα σας..

εχω ενα μικρο προβληματακι με τη γεωαναφορα ενος χαρτη.Το προβλημα μου ειναι στο λογισμικο που χρησιμοποιω,raster design 2005.Εχω κανει την εισαγωγη του χαρτη και εχω βαλει τα control points αλλα δεν γνωριζω το τι πρεπει να κανω με το σφαλμα που βγαζει π.χ 0.6,0.8..κτλ και μεμονωμενα σε καθε σημειο ελεγχου μπορει να εχει κ περισσοτερο.Ποσο ειναι το ανεκτο σφαλμα? Πως μπορω να το μειωσω..?

Ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

ένας τρόπος είναι να χτυπήσεις περισσότερα σημεία . Προσπάθησε αυτά να είναι προς τις άκρες του χάρτη ( όχι πάνω σ αυτές ) καθώς και σημεία στο κέντρο του.Κάνε δοκιμές και δες πως μειώνεται το rms.Το ανεκτό το καθορίζεις εσυ , ο χάρτης , η ακρίβεια που θες.Για 1:5000 πχ το 0,3 δεν είναι κακό

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, DOOM

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα..οι χαρτες μου ειναι 1:1000 και τα σημεια ελεγχου που βαζω ειναι περιπου 12..θα δοκιμασω να μη βαλω στα ακρα να δω τι θα γινει..

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.