Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό σε πράξη εφαρμογής


Recommended Posts

Ανελαβα τοπογραφικο σε περιοχη υπο ενταξη στο σχεδιο.Πηρα στα χερια μου το ρυμοτομικο σχεδιο και τον πινακα πραξης εφαρμογης.το οικοπεδο ειναι 223 τ.μ.Στον πίνακα το ρυμοτομουμενο τμημα αναγραφεται 0.12 τ.μ.Ομως στο σχεδιο το οριο του δειχνει να συμπιπτει με τη ρυμοτομικη γραμμη.Τι γινεται?μηπως στο σχεδιο δεν φαινεται λογω κλιμακας?γιατι 0.12 τ.μ. ειναι μια λωριδα πλατους 0.01μ σε φατσα 12 μ!!!Πως θα φανει αυτο στο τοπογραφικο?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατι τετοιες Μακακιες κανουν καποιοι μελετητες και ειναι για σφαλιαρες..

Σε αντιστοιχη δικη μου περιπτωση ειχα ακριβως το ιδιο αλλα σε προσκυρωση!!! κοινως ακομα χειροτερα..

 

Εβαλα ουσιαστικα διπλο σημειο στο 0,01 και με τα σημεια εδειξα την φοβερη αυτη αποσταση.. Κοροιδια ειναι αλλα........

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ την επιβολή εισφοράς για 0,12 τ.μ., θέλω να θυμίσω ότι στη σημερινή εποχή όλα αυτά τα στοιχεία προκύπτουν από τον "απρόσωπο" και "μη νοήμονα" Η/Υ με την απουσία, δυστυχώς, του μελετητή της ΠΕ, ο οποίος θα μπορούσε να διαθέσει λίγη ώρα επί πλέον για να επεξεργαστεί τα αριθμητικά αποτελέσματα των υπολογισμών και να διαγράψει (ή να διαμορφώσει ανάλογα) εκείνα που δεν πρέπει να εμφανιστούν, όπως το συγκεκριμένο.

 

Είναι προφανές ότι στην ΠΜ της συγκεκριμένης περίπτωσης η ΡΓ συμπίπτει με το όριο του οικοπέδου. Στην ΠΕ, όμως, με τις συντεταγμένες που καθορίζουν τη θέση, πλέον, όλων των γραμμών είναι επόμενο να προκύπτουν παρόμοια αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κυρωθεί η Π.Ε. τότε η περιοχή δεν είναι υπό ένταξη αλλά έχει ήδη ενταχθεί. Σε περιοχή με κυρωμένη την Π.Ε. στο τοπογραφικό για έκδοση Ο.Α. δεν δείχνουμε τα ρυμοτομούμενα τμήματα παρά μόνο τις τελικές ιδιοκτησίες - ρυμοτομικές γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις τις αρχικές συντεταγμένες του οικοπέδου απο την πολεοδομία και θα τις κάνεις αντιπαράθεση με τις τελικές και θα δείς αυτό που ψάχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Άρα ο συνάδελφος πρέπει να δείξει τα όρια του γηπέδου κ το ρυμοτομούμενο τμήμα...άρα καλά τα λέει.

Link to comment
Share on other sites

@mixos

Πηρα στα χερια μου το ρυμοτομικο σχεδιο και τον πινακα πραξης εφαρμογης

 

@mixos

δεν υπαρχοθν συντεταγμενες κορυφων του οικοπεδου στην πολεοδομια...

 

Μήπως βρίσκεσαι σε περιοχή που ισχύουν οι διάταξεις του ΝΔ 1923, οπότε στα χέρια σου έχεις πίνακα αναλογισμών και όχι πράξης εφαρμογής;

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Συνάδελφοι θέλω να κάνω μια ερώτηση για τοπογραφικό σε πράξη εφαρμογής. Με βάση τις συντεταγμένες των κορυφών από την πράξη εφαρμογής το πρόσωπο του οικοπέδου είναι 9.94 m. Για την αρτιότητα χρειάζεται πρόσωπο 10m. Με βάση τις δικές μου μετρήσεις το πρόσωπο είναι 10.03m. Τι ακριβώς πρέπει να κάνω σε αυτή τη περίπτωση αν μπορει καποιος να βοηθήσει;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.