Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατανομή δαπανών χωρίς μελέτη θέρμανσης


Recommended Posts

Ποιες ειδικότητες μηχανικών υπογράφουν την κατανομή δαπανών χωρίς μελέτη θέρμανσης ? Μπορεί και ένας πολιτικός να το υπογράψει?

Link to comment
Share on other sites

καλά το κάνεις επίτηδες τώρα ? Να ξεκινήσουν λοιπές ειδικότητες συνάδελφοι περί νταβατζήδων ?

 

Εννοείται χρυσή μου. :)

 

Ο ΠΜ υπογράφει και του σπανού τα γένια.:mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απλώς δεν το έχω υπογράψει ποτέ αν και έχω το αντίστοιχο πρόγραμμα και τη γνώση από τη σχολή και ήθελα να είμαι σίγουρη...πριν το κάνω.Μille merci Theo!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχει περίπτωση η πολεοδομία να σου ζητήσει μελέτη υπολογισμού κατανομής δαπανών σε ένα κτίριο στο οποίο δεν απαιτείται μελέτη θέρμανσης??

Αντιμετωπίζω το εξής: Σε κτίριο με πιλοτί-Α όροφος-Β όροφος) όπου ο Α κ Β είναι ενεξάρτητες κατοικίες με συνολικό εμβαδόν μικρότερου των 300 τ.μ. και συνολικού όγκου μικρότερου των 1300 κ.μ. μου ζητήθηκε είτε κατανομή δαπανών, είτε υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι "δεν θα εγκαταστήσει κεντρική θέρμανση και άν στο μέλλον θελήσει θα καταθέσει στην υπηρεσία ανάλογη μελέτη"

Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Ανεξάρτητα από το αν υπάρχει (ή όχι) διάταξη που να προβλέπει αυτό που ζητά η Πολεοδομία, δεν συμφωνείτε ότι είναι σωστή η απαίτηση της Πολεοδομίας;

 

Η Πολεοδομία προβλέπει το μαλιοτράβηγμα μεταξύ των ενοίκων, και θέλει να το προλάβει.

Link to comment
Share on other sites

εκ των πραγμάτων όταν γίνει η σύσταση θα πρέπει να γίνει και η κατανομή της θέρμανσης

 

που είναι το πρόβλημα ο ιδιοκτήτης να κάνει την υπέυθυνη δήλωση αν δε θέλει αυτή τη στιγμή να κάνει τη μελέτη θέρμανσης

και αργότερα ενημερώνει την πολεοδομία

Link to comment
Share on other sites

alertcorp , όπως στα είπε η πολεοδομία είναι τα πράγματα.

 

Διαφορετικά , αν δεν θέλετε να γίνει κάτι τέτοιο (δεν θα πληρωθείς όμως την μελέτη κατανομής δαπανών) , θα δείξετε στα αρχιτεκτονικά στο υπόγειο 2 λεβητοστάσια και 2 δεξαμενές , ένα για κάθε κατοικία και δεν απαιτείται πλέον κατανομή δαπανών.

Link to comment
Share on other sites

1. H μελέτη θέρμανσης είναι υποχρεωτική.

2. Η μελέτη κατανομής δαπανών θέρμανσης είναι υποχρεωτική εκτός αν η κάθε ιδιοκτησία έχει ανεξάρτητη εγκατάσταση θέρμανσης οπότε και ο καθένας πληρώνει το δικό του πετρέλαιο.

3. Ο πολιτικός μηχανικός έχει δικαίωμα υπογραφής για μελέτη εγκαταστάσεων θέρμανσης μέχρι 40.000 kcal/h, όχι για μεγαλύτερες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα, επανέρχομαι στο θέμα και ελπίζω να μην είμαι off topic. Μου ζητήθηκε να βγάλω μελέτη κατανομής θέρμανσης σε 2-οροφη οικοδομή με ισόγειο (1η ιδιοκτησία) και 1ο - 2ο μια μεζονέτα (2η ιδιοκτησία). Το θέμα έιναι πως

α) στο ισόγειο δεν υπάρχει μελέτη θερμομόνωσης (είναι παλιά οικοδομή) ενω στην μεζονέτα που προστέθηκε το '85 υπάρχει. Πωε να υπολογίσω την κατανομή? Βάσει εγκατεστημένης ισχύος των δωμάτων ή να κάνω νέα μελέτη για το ισόγειο με οτι αυτό συνεπάγεται (δεν γνωρίζουμε ακριβείς συντελεστές, δομικά στοιχεία κλπ)?

β) Υπάρχει boiler στο ισόγειο μόνο που όμως δεν έχει ξεχωριστό μετρητή και είναι πάνω στο κύκλωμα των καλοριφέρ που πάνε στο σπίτι, πως να το υπολογίσω, σαν εγκατεστημένη ισχύ? (είναι και 4 kw)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υποθέτω για αρχή έχεις διαβάσει το ΦΕΚ 631Δ/1985.

 

Η κατανομή δαπανών γίνεται με βάση τις θερμικές απώλειες από την μελέτη θερμικών απωλειών. Όχι με τα σώματα, όχι με τα τετραγωνικά, όχι με τον όγκο αλλά με συγκεκριμένο τρόπο.

Αν δεν υπάρχει μελέτη κατανομής θερμικών απωλειών, που ωστόσο ήταν υποχρεωτική το 1985 που έγινε η προσθήκη και θα έπρεπε να υπάρχει, θα πρέπει να κάνεις και την μελέτη θερμικών απωλειών.

Συντελεστές θα πάρεις τους χειρότερους που προβλέπονται για την κάθε περίοδο, εκτός αν έχεις εμφανείς ενδείξεις πως δεν είχαν τηρηθεί τότε οι ελάχιστες προδιαγραφές ή αν είχαν χρησιμοποιήσει υλικά με πολύ καλύτερη θερμομόνωση.

Για τους συντελεστές οι γενικές περίοδοι είναι

- Προ του 1979 ( εφαρμογή κανονισμού θερμομόνωσης κτηρίων).

- Προ του ΚΕΝΑΚ

- Μετά ΚΕΝΑΚ

 

Το αν θα υπολογίσεις και θερμογέφυρες ή όχι είναι στην κρίση σου. Δεν υπάρχει αυστηρό νομικό πλαίσιο. Το πιο ακριβές είναι να τις λάβεις υπ'όψιν αλλά δεν είσαι και υποχρεωμένος.

 

Το boiler είναι πρόβλημα. Δεν μπορείς να το υπολογίσεις, το ιδανικό είναι να μπουν θερμιδομετρητές αλλά κοστίζει.

Χωρίς θερμιδομετρητές, δεν θα ξέρεις τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.