Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στήριξη κλίμακας u


 

Recommended Posts

Συνάδελφοι,

πως προσομειώνετε την στήριξη κλίμακας u (χωρίς πλατύσκαλο δηλ. ελικοειδής) χωρίς να υπάρχει τοιχίο στήριξης στο μέσο ή δοκάρι στην έξοδό της;

Τοποθετείτε "κρυφοδοκό" δηλ. δοκό στο πάχος της πλάκας ώστε να προκύψει ο οπλισμός της Ε.Ζ. στην πλάκα, αφού έχουμε περάσει τα φορτία της σκάλας, και θεωρείτε πως σε εκείνο το σημείο η πλάκα είναι τρειέρρειστη; ή κάπως αλλιώς;

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν την εισάγω στο μοντελο, μια πολυ μεγάλη που ειχα κανει πέρυσι την ειχα βαλει απ'εξω σε fem μαζί με τις πλάκες αρχης και τέλους της, αλλίως στο χέρι απ'εξω

προσωπικά αφου δεν ειναι σε επαφη δεν θα την εβαζα καθόλου, συνηθως μαλιστα δεν τις βαζω τις σκάλες αν εχω τοιχωματα εκει γυρω, που πάντα εχω. (μην αρχίσουμε αλλάζει το κτιριο συμπεριφορά και τέτοια τωρα, υπάρχουν καποιες περιπτωσεις που με βαρια καρδια το κανω, απλά δεν γουσταρω να προσθετω κομβους, δοκαρακια, πλακιτσες και τετοια στα μοντέλα)

 

Αμφίπακτη Ελικοειδης κλίμακα

είναι η πιο συνηθης. το μεγαλύτερο μερός της φόρτισης παραλαμβάνεται από μεμβρανικές δυνάμεις. ειναι δυνατο να υπολογισθει σαν επίπεδος φορέας σε οριζόντια προβολή (δηλαδή το U όπως το βλέπεις από πάνω, δηλαδη ημι-δακτύλιος) αλλα τα αποτελέσματα ειναι συντηριτικά

για την ακριβη ανάλυση υπάρχουν πίνακες

ο οπλισμός της τωρα έχει κάποιες ιδιαιτερότητες π.χ. κατά πλατος σαν κλειστός συνδετήρας γιατι αναπτύσσονται 6μεγέθη εντασης στην τυχουσα μορφής της (ως και στρεψη). με λιγα λογια ανω κατω οπλισμος και στις 2 διευθύνσεις και στα άκρα κλασσικά ότι γινεται στις άλλες. αλλά καλυτερα να την λύσεις με fem

Link to comment
Share on other sites

περίμενε μιλάω για την στήριξη της σκάλας όταν δεν έχω τοιχείο και πατάει πάνω στην πλάκα , μέσω κρυφοφοκού, την ίδια την σκάλα δεν την βάζω ούτε εγώ στο μοντέλο

Link to comment
Share on other sites

ναι καταλαβα τι λες, παταει κατω πλακα, κανει τον ελικα και μετα το άλλο άκρο πατάει επάνω πλάκα χωρις στο ενδιαμεσο να μεσολαβει κάποιο σημείο στήριξης.

εγω evan, οπως ειπα και στο edit επάνω, θα την έλυνα με fem συμπεριλαμβάνοντας τις πλακες αρχής και τέλους. γενικά το θεμα τι εστι κρυφοδοκός ειναι μια ιστορία. αλλωστε τα fem θα σου αποκαλύψουν και τον οπλισμό ενισχυμένης ζώνης γιατι εξαρταται και τι ειναι αυτη η κλιμακα που λες

επιμένω στο οπλισμο αυτης καθ' εαυτη της κλίμακας στο κύριο σώμα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

καποιο θέμα έχει ο λογαριασμός μου στο rapidshare γι'αυτό το ανεβάζω εδώ. Το βελάκι δείχνει που πατάει η σκάλα. Το ερώτημα είναι η περιοχή αυτή θα πρέπει να προσομειωθεί μ'ένα κρυφοδοκάρι ώστε να πραγματοποιήσω μια ενυσχυμένη ζώνη;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ενισχυμένη ζώνη πέρα για πέρα (ως το απέναντι δοκάρι) αλλά δεν θα "σπάσεις" τον οπλισμό πλάκας σαν να είχες δοκό σε εκείνο το σημείο. Θα είναι κανονικά σαν να μην υπάρχει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα ποιό πρόγραμμα δουλεύεις. Στο φέσπα που έχω εγώ, βάζω πάντα ΕΖ για να βγεί η σκάλα αμφιέριστη. Τα φορτία στην άκρη τα εισάγω σαν γραμμικό στην πλάκα έδρασης. Συμφωνώ με το πρώτο σου μήνυμα, σχεδόν απόλυτα. Μπορείς βέβαια να κάνεις και κανονικό δοκάρι αντί για κρυφοδοκό. Δεν το βρίσκω καθόλου κακό...

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη για να καταλάβω, υπάρχει προγραμμα στην ελλάδα που υπολογίζει ενισχυμένη ζώνη στο άκρο πλάκας? βάση ποιου τυπολογίου?

 

φυσικά το δοκάρι ειναι μια καλή λύση αν σε παιρνει να το βάλεις αν και απ'οτι καταλαβα δεν ειναι μεγάλη η σκάλα

 

http://books.google.gr/books?id=rwC_tUX-GxYC&pg=PA546&lpg=PA546&dq=concrete+spiral+stairs+reinforcment&source=bl&ots=_CycwaoJUw&sig=kREt-8Qk1VoNq-LvTxjn06_CSKM&hl=el&ei=G25WSujoIOC6jAeHgNHXAg&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1

 

546+547 σελίδα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.