Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φορτία πλακών (γενικά)


 

Recommended Posts

Το χαρτόνι συσκευασίας (οντουλέ) μπορεί να ζυγίζει 150kg/m³ μέχρι 350kg/m³, ανάλογα με την πυκνότητα. Δυστυχώς δεν έχω πιστοποιημένη πηγή, οι τιμές αυτές έχουν προκύψει με ζύγισμα.

Link to comment
Share on other sites

Το χαρτόνι συσκευασίας (οντουλέ) μπορεί να ζυγίζει 150kg/m³ μέχρι 350kg/m³, ανάλογα με την πυκνότητα. Δυστυχώς δεν έχω πιστοποιημένη πηγή, οι τιμές αυτές έχουν προκύψει με ζύγισμα.

 

Δες το beton kalender (νομίζω στον πρώτο τόμο),κάπου αναφέρει αναλυτικά τα φορτία,ανάλογα με το τι υλικό θα αποθηκευτεί στην υποκείμενη πλάκα. Αυτό που θυμάμαι είναι πως για την χαρτοποιία έδινε υψηλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Επειδή έχω το Γερμανικό Β.Κ. της αρχαίας εποχής , μπορεί κάποιος να μου πεί κινητά φορτία γραφείων και ξενοδοχείων με τον αντισεισμικό του 1959 ?

 

Επίσης αν αλλάξω χρήση από γραφεία σε ξενοδοχείο , αν είμαι σε χαμηλότερο η ίδιο φορτίο , προφανώς δεν θα απαιτηθεί στατική μελέτη και έλεγχος επάρκειας .

 

Είμαι σωστός ?

Link to comment
Share on other sites

Τα κινητα προκυπτουν απο τον κανονισμο φορτισεων δομικων εργων ΦΕΚΑ 171/1946 (μερος ΙΙΙ εδαφιο 3). Αυτα ισχυουν μεχρι την εφαρμογη του EC1

Για τα γραφεια και τα ξενοδοχεια ισχυει οτι για τις κατοικιες.Προσοχη ομως στις αιθουσες συγκεντρωσεως κ.λ.π (βλεπε παραπανω κανονισμο)

Επισης ακομα και κατα ΕΑΚ2000 τα ξενοδοχεια ανηκουν σε σπουδαιοτητα Σ2 οπως οι οικιες κ.λ.π

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Να σε διορθώσω φίλε KF. Τα ξενοδοχεία που δεν έχου αίθουσα εκδηλώσεων είναι Σ2. Έτσι και έχουν αίθουσα είναι Σ3. Η αλλαγή αυτή έγινε το 2010

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ημουν ευγνωμων να μου εδινες το ΦΕΚ.Ευχαριστω για την ουσιαστικη παρατηρηση.

 

Το βρηκα συναδελφε Αλεξανδρε.Οκ και σε ευχαριστω παλι.

BAS αυτα περι Σ2,Σ3 ισχυουν για ΕΑΚ 2000.Αν πας με κανονισμο του 85 τοτε ,κατ αντιστοιχια της αλλαγης που αναφερει ο Αλεξανδρος, θα πας με αυξημενο συντελεστη σεισμικοτητας συμφωνα με τον πινακα ΙΙΙ του ΕΑΚ 85 (αρθρο3) εφ οσον βεβαια εχεις αιθουσα συγκεντρωσης πολλων ανθρωπων .(χωροι συνεδριων κ.λ.π βλ. Αποφαση ΦΕΚΒ 270/16-3-10 Πινακας 2.3)και αρα θα χρειαστεις ελεγχο επαρκειας.Η αλλαγη χρησης υπαγεται στο Παραρτημα Ε ΕΑΚ 200 κατα τον ΟΑΣΠ (βλεπε αλλα post)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ συνάδελφοι .

 

Προφανώς τα σαλόνια , χώροι αναμονής κλπ , πάνε και αυτά όπως οι κατοικίες , δηλαδή 200 κιλά /τμ μιά και είμαστε στην παλαιά εποχή . Δεν έχω συνεδριακούς χώρους .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδια κανω εργασια διαστασιολογηση και οπλιση πλακων και δοκων ξυλοτυπων σε κατοικια 2οροφη και δε ξερω τι μονιμο φορτιο να βαλω για την επιστρωση του αβατου δωματος ! για τα μεταβλητα φορτια ξερω πως χρησιμοποιω χιονοφορτιση 

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

2 εναλλακτικές

 

α) Βρες το βασιλικό διάταγμα του 1945 (κανονισμός φορτίσεων) όπου έχει τα πάχη διάφορων επιστρώσεων. Λογικά θα υπάρχει στα downloads, Βάλε και κάποιο βάρος για τσιμεντοκονίες, μονώσεις κτλ. Το τι θα βάλεις και το τι πάχος περίπου θα έχει μπορείς να το βρεις στο βιβλίο σου της οικοδομικής.

 

β) Δες στα παραρτήματα του ΕΝ 1991-1-1

Edited by Prοmitheus
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.