Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια κατασκευής μπάρμπεκιου


p@nos

Recommended Posts

Ξέρει μήπως κανείς του όρους, τις προϋποθέσεις και τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για έκδοση αδείας μπάρμπεκιου?

Πρόκειται για μονοκατοικία και θέλω να το φτιάξω στην μάντρα που με χωρίζει από τον "περίεργο" γείτονα!

ευχαριστώ

Πάνος

 

Παρατήρηση:

- Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία, με τόνους και το πρώτο γράμμα κεφαλαίο

- Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία ανεξάρτητα της επαγγελματικής σας ιδιότητας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.acnt

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει μήπως κανείς του όρους, τις προϋποθέσεις και τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για έκδοση αδείας μπάρμπεκιου?

Πρόκειται για μονοκατοικία και θέλω να το φτιάξω στην μάντρα που με χωρίζει από τον "περίεργο" γείτονα!

 

Φίλε μου μάλλον δεν θα κάνεις καλύτερη τη σχέση σας με bbq πάνω στο όριο... Άσε που θα σου τη "σπάει" όποτε το ανάβεις με αστυνομίες... Αν έχει μόνιμη στέγη κοίτα μη σου ζητήσουν να μετρήσει στο Σ.Δ. τα κάνουν κάτι τέτοια

Link to comment
Share on other sites

ιβ. Η κατασκευή ξύλινης πέργκολας, εστιών, φούρνων και τζακιών σε εσωτερικούς χώρους, σε ακάλυπτους χώρους και σε βεράντες, σύμφωνα με τις διατάξεις του κτιριοδομικού κανονισμού.

 

συμφωνα με τα παραπανω η κατασκευη φουρνου σε ακαλυπτο χωρο δεν καλυπτεται απο αδεια μικρης κλιμακας;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το ψάχνω και εγώ το θέμα αυτό. Στην πολεοδομία δεν ξέρουν να μου πουν ...( αυτό έλλειπε να ήξεραν...). Αν έχει καποιος εμπειρία απο τετοια περιπτωση θα βοηθουσε αν το έλεγε

Link to comment
Share on other sites

μου έτυχε ενα bbq και μου ειπαν απο την πολεοδομία, οτι ο τοιχος που θα είναι στο όριο και θα εχει υψος περίπου 2,5 μέτρα οπου θα ακουμπά η εστια, πρεπει να περάσει απο ΕΠΑΕ. Δεν το συνεχισαμε τελικα , αλλα θα το έκανα με αναλυτικό στο θέμα των αμοιβών και κανονική άδεια για διαμορφώσεις περιβάλλοντος χώρου (μαζι με τις υπόλοιπες εργασιες περ. χωρου)

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ αυτό σκέπτομαι.Μόλις και αν τα καταφέρω θα ενημερώσω.

(Σημείωση : ο τζακάς που θα το εφτιαχνέ είπε πως έχει βάλει πάνω απο 100 BBQ και κανένα με άδεια.Πρώτη φορά απο εμένα άκουγε για άδεια κτλ...)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Η παρ. 2 η του άρθρου 4 του Ν.Ο.Κ. ρυθμίζει την κατασκευή εστιών, φούρνων και τζακιών σε εσωτερικό χώρο.

Θέλω να ανεγείρω bbq ύψους 1,5 μέτρων σε εξωτερικό ακάλυπτο χώρο αυτό μπορεί να γίνει μόνο με άδεια δόμησης;     

Link to comment
Share on other sites

από το λεκτικό της παρ. 3 η του άρθρ. 4 "κατασκευή φούρνων και τζακιών σε εσωτερικούς χώρους" μάλλον διαφαίνεται να απαιτείται άδεια δόμησης.

Επίσης, στην παρ. 1 ζ του άρθρ. 4 αναφέρεται " για κατασκευή και προσθήκη οποιασδήποτε μορφής εγκατάστασης που δεν ορίζεται από τις παραγράφους 2 (μικρής κλίμακας) και 3 (γνωστοποίηση εργασιών) απαιτείται άδεια δόμησης.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Πλέον δεν απαιτείται άδεια δόμησης ή άδεια μικρής κλίμακας. 

Μόνο εργασίες του άρθρου 30 (ν4495/17) ...ιβ)κατασκευή εστιών, φουρνων και τζακιών ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.