Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σεισμόπληκτο κτήριο


 

Recommended Posts

καλημέρα συνάδελφοι.μου προτείναν να αναλάβω την μελέτη ενίσχυσης ενός υπάρχοντος κτιρίου του 1965 (σεισμοπληκτου) στην επαρχία (Βαρθολομιό).το κακό είναι ότι στην υπάρχουσα άδεια έχουν εξαφανισθεί οι ξυλότυποι,οπότε δεν έχω κάτι για να δω τι είχε γίνει εξαρχής πέραν των σχεδίων αποτύπωσης..το κτίριο είναι μονοκατοικία κατόψεως περίπου 100 τ.μ.στις κολώνες έχει αστοχίσει το μπετον (φεύγουν ολοκληρα κομμάτια) ενώ στις πλάκες έχουμε ρηγματώσεις.αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αξιζει να αναλαβω αυτή τη μελέτη από άποψη ευθύνης,τι ευθύνη έχω ως μηχανικός (μη πάμε και φυλακή) και τέλος αν θέλει να κανω κανονική μελέτη σε στατικό πρόγραμμα για κατι τετοιο ή απλά να ακολουθήσω τις μεθόδου που περιγράφει ο ΟΑΣΠ για τα σεισμοπληκτα.Σε τι πρόγραμμα πρέπει να το δουλέψω?

Link to comment
Share on other sites

ενίσχυση και προσθήκη ή απλά ενίσχυση?

από το γεγονος ότι ηταν ισόγειο και έχει βλάβες συν την κατασταση που περιγράφεις καταλαβαίνεις ότι σε τι κατασταση ειναι ο Φ.Ο.

Link to comment
Share on other sites

οχι προσθήκη μόνο ενίσχυση του υπάρχοντος.τι εννοεις οτι καταλαβαίνω σε τι κατάσταση είναι ο φέρων?

Link to comment
Share on other sites

νομιζω κανεις δεν θα σου πει να ή οχι. εσυ ξερεις την κατάσταση του κτιρίου και την ικανοτητα τη δική σου να το αντιμετωπίσεις

 

edit: α, και το κυριότερο, εσυ ξερεις τον εργοδότη σου

Link to comment
Share on other sites

πάντως για να ρωτάς εδώ μάλλον δεν είσαι και πολύ σίγουρος ότι έχεις την ικανοτητα να το αντιμετωπίσεις. Αν λοιπόν δεν έχεις κάποιον συνεργάτη ή γνωστό με σχετική εμπειρία για να το δείτε μαζί θα σου έλεγα πρόσεχε.

Link to comment
Share on other sites

Ανέλαβέ το.

 

Μην μασάς. Μελέτη θέλει και δουλειά.

 

Κάν' το μαζί με έμπειρο συνάδελφο αν και πάλι ψιλομασάς.8-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.