Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντικατάσταση ξύλινου πατώματος ορόφου με πλάκα σκυροδέματος.


 
Χρυσα

Recommended Posts

θα ηθελα να κάνω αντικατάσταση ξύλινου μεσοπατώματος σε παλια οικία από κάτω ειναι υπόγειο. Σκέφτομαι μια λύση με μεταλλικές κολώνες , να καλουπώσω με λαμαρίνα και να ρίξω πάνω εκεί πλάκα. Ξέρει κανεις πώς ακριβώς γίνεται και τι άδεια χρειάζεται;Πώς μπορώ να στηριξω την ξυλινη σκάλα που οδηγεί στον πρώτο όροφο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Γιατί δεν προτιμάς απλά να αντικαταστήσεις το ξύλο;

 

Τι εννοείς να στηρίξεις την ξύλινη σκάλα; Θες Να κάνεις εργασίες χωρίς να απομακρύνεις τη σκάλα που πατά στο πάτωμα που ανακατασκευάζεις;

Link to comment
Share on other sites

γίνε πιο συγκεκριμένη (αν θες βάλε και σκαρίφημα), για να μην γίνουμε εμείς ιερείς μαντείων.

 

 

Καλως ήρθες !!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

θέλω να αλλάξω το ξύλινο πάτωμα και να ρίξω κανονική πλάκα για λόγους υγρασίας, μονωσης κ.τ.λ Σκεφτομαι να φτιάξω μια μεταλλική κατασκευή για να αποφύγω εκσκαφή θεμελίων και τέτοιου είδους εργασίες. Μου έχουν πει οτι γίνεται απλά μήπως γνωρίζετε κάτι παραπάνω. Η σκάλα θα υποστηρίζεται προσωρινά με ξύλα μέχρι να πέσει η πλάκα και να στηρίζεται κανονικά πάνω της.Επίσης αν θέλω να σκάψω το δάπεδο του υπογείου για

να μεγαλώσω το ύψος τι άδεια χρειάζεται για όλα αυτά;Ευχαριστώ ειναι σημαντικό να συζητάς όλα αυτά ειδικά αν είσαι νέος και δεν έχεις εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η μεταλλική κατασκευή πιστευεις πως δεν χρειάζεται θεμελειωση?

Δεν πιστεύεις πως είναι προτιμότερο να απευθυνθεις με τα υπάρχοντα σχέδια του κτιρίου σε έναν πολιτικό μηχανικό για να μπορέσει να σου εξασφαλίσει την στατικότητα της δομής σου?

κατι πρέπει να ξέρουν και αυτοί...

Aσε που θα χρειαστείς και αδεια για αυτές τις κατασκευες....

Link to comment
Share on other sites

χρειάζεται θεμελίωση σίγουρα.

 

Πατάρι με τραπεζοειδή λαμαρίνα και γέμισμα C20/25, μάλλον αυτό θες να κάνεις.

 

Στατικά ανεξάρτητο καθώς καταλαβαίνω ότι το κτίριο μάλλον είναι παλιό, οπότε dont mess with it !! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Στατικά ανεξάρτητο καθώς καταλαβαίνω ότι το κτίριο μάλλον είναι παλιό, οπότε dont mess with it !!

Μα ούτως ή άλλως αλλοιώνει το στατικό σύστημα καθότι καταργεί το διάφραγμα. Καίνούρια πλάκα απο μπετό, η οποία θα είναι ανεξάρτητη ( ; ) δεν θα συνεισφέρει στη διαφραγματική λειτουργία.

 

Χρύσα, τα στοιχεία που δίνεις είναι μισά. Πχ, τί ΦΟ έχεις; Σκυρόδεμα ή τοιχοποιία; Και πως να δώσεις ύψος στο υπόγειο; Θα...σκάψεις κάτω από τα θεμέλια;

Το θέμα σου σηκώνει μεγάλη συζήτηση και δεν ξέρω εάν το έχεις θέσει στην σωστή κατηγορία. Μήπως να μετακινηθεί στους πολιτικούς μηχανικούς;

Link to comment
Share on other sites

Μια τέτοια πλάκα από μπετόν δεν είναι επικίνδυνο να εμβολίσει την υπάρχουσα τοιχοποιία;

Πόσο μάλλον αν με το σκάψιμο - αύξηση ύψους πειραχθούν και τα θεμέλιά της.

 

Μόνωση μπορεί να γίνει και με άλλους τρόπους.

 

Τέλος θα κάνεις τόση ιστορία και θες η σκάλα να μείνει στη θέση της.

Link to comment
Share on other sites

Στατικά ανεξάρτητο καθώς καταλαβαίνω ότι το κτίριο μάλλον είναι παλιό, οπότε dont mess with it !!

Μα ούτως ή άλλως αλλοιώνει το στατικό σύστημα καθότι καταργεί το διάφραγμα.

 

Έχεις δίκιο κόλλησα.

 

Από πρόσφατη περίπτωση που το έκανα έτσι, αλλά εγώ είχα προσθήκη. !!!

:oops:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπερδευτεί ας το θέσω αλλιώς. Πρόκειται για μια διώροφη πέτρινη οικία με υπόγειο στην οποία ο πελάτης θέλει να αλλάξει το ξύλινο πάτωμα και να κάνει μια κατασκευή που θα του εξασφαλίζει ηχομόνωση και θερμομόνωση. Επίσης θέλει να μεγαλώσει το ύψος του υπογείου βαθαίνοντάς το, καθώς τώρα είναι μόλις 1.70μ. Τα θεμέλια από ανάλογα σπίτια της περιοχής φτάνουν περίπου 60ε. κάτω από το έδαφος. Τι προτείνετε να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.