Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια αγροτικής αποθήκης


Recommended Posts

Για να εκδοθεί άδεια αγροτικής αποθήκης χρειάζεται επιπλέον δικαιολογητικά από αυτά για την έκδοση "απλής" αποθήκης? Ποιές μελέτες (π.χ. θερμομόνωση, υδρευση κλπ)και κατηγορίες μελετών χρησιμοποιούνται?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η αγροτική αποθήκη δεν θερμαίνεται άρα δεν χρειάζονται μελέτες θερμομόνωσης, θέρμανσης και καύσιμου αερίου.

Μελέτες ύδρευσης και αποχέτευσης επίσης δεν χρειάζονται εάν δεν υπάρχει WC ή κουζίνα ή αν είναι ισόγεια και ο όγκος μικρότερος από 800μ³.

Αρχιτεκτονικά, Στατικά, παθητική πυροπροστασία χρειάζονται σίγουρα.

Ενεργητική πυροπροστασία και Ηλεκτρολογικά δεν χρειάζονται αν ο όγκος είναι κάτω από 1300μ³.

Νομίζω χρειάζεται μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων.

 

Ας με διορθώσει κάποιος συνάδελφος γιατί δεν τα θυμάμαι και πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ξέρω παραπάνω.

Στην αποθήκη (γενικώς) θα πρέπει νομίζω να καθορίσεις το πυροθερμικό φορτίο, ανάλογα με το τι θα αποθηκεύεις, γιατί θα σου χρειαστεί στην παθητική πυροπροστασία.

Link to comment
Share on other sites

Για να βγει άδεια αγροτικής αποθήκης πρέπει πρώτα να εγκριθεί απο την διεύθυνση γεωργίας της Νομαρχίας ...

 

Και μάλιστα έχει σχέση με τις καλλιέργειες (και τα μηχανήματα) για το πόσα τετραγωνικά σου εγκρίνουν γενικά 150 τμ εγρλινονται σχετικά εύκολα...

Φυσικά πρέπει να είναι Αγρότης ο ενδιαφερόμενος (ΝΕΟΣ ή ΟΧΙ)

 

Απο μελέτες Αρχιτεκτονικά, Στατικά, Παθητική ... ΚΑΙ ΟΧΙ Διαμόρφωση ακάλυπτου χώρου ... φυσικά αυτά μέχρι 800 μετά αλλάζει έτσι όπως τα λέει ο Χάρης ..

 

Από τα ένσημα αφαιρούνται το 50 % (δεν τα πληρώνει καθόλου) και απο την άδεια την πληρώνει όλη και παίρνει πίσω την μισή αμοιβή μηχανικού ...

 

γενικά έχει χαρτούρα ... ενημερώσου από το ΙΚΑ και την Διεύθυνση γεωργίας

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά τών αγροτικών αποθηκών από τις άλλες (βιομηχανικές, εμπορικές) είναι ουσιώδης. Για τις δεύτερες χρειάζεται άδεια ίδρυσης, λειτουργίας από το υπουργείο βιομηχανίας ή την Νομαρχία και υπάρχουν και διαφορές στους όρους δόμησης ακόμα και στο επιτρεπόμενο ύψος. Για να είναι μια αποθήκη βιομηχανική πρέπει να έχει εγκατεστημένο πάγιο Η/Μ εξοπλισμό τουλάχιστον κάποιας ισχύος και πάνω, που δεν θυμάμαι την τιμή τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος πως σου το έθεσε έτσι :

'Εχω ένα ένα χωράφι και θέλω να βγάλω την πιο απλή και φτηνή άδεια που γίνεται ... :D

 

Εν τέλη είναι αγρότης ??

Αν είναι είπαμε θα κάνεις αγροτική αποθήκη ...

Αν δεν είναι πέτα και την ιδέα του υπόστεγου .... προσοχή όμως Υπόστεγο σημαίνει ανοιχτό τουλάχιστον από 2 πλευρές

 

Αν όχι τότε πας σε εμπορική αποθήκη στο λέω για να το ψάξεις έτσι στο ΦΕΚ270Δ (όρους δόμησης, εγκρίσεις )

 

Υ.Γ. Μη διανοηθεί να ζητήσει έκπτωση ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βγάλει εμπορική αποθήκη - δουλεύω σε αγροτική περιοχή οπότε μόνο αγροτικές αποθήκες έχω κάνει..

 

Τώρα έχω στα σκαρία μια εμπορική αποθήκη αλλά με συγκεκριμένη χρήση που ξέρω ότι πρέπει να "συμβουλευτώ" το εμπορικό επιμελητήριο ..

 

Ας δώσει τα φώτα του κάποιος που έχει κάνει κάτι αντίστοιχο

 

Δηλαδή Εμπορική - Αόριστης χρήσης - Αποθήκη ... Γίνεται ????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.