Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια αγροτικής αποθήκης


Recommended Posts

Καταρχήν.. πρέπει να πάρεις έγκριση από την διεύθυνση γεωργίας της νομαρχίας ... το θέμα έχει ξανά συζητηθεί .. ψαξ' το :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα.

Γνωρίζει κανείς να μου πει προκειμένου να κατασκευαστεί κτίριο απο μεταλλικό σκελετό,για αγροτική χρήση, τί είδος άδεια συμφάρει να εκδοθεί; ( εννοώ πχ. αγροτική αποθήκη, εμπορική αποθήκη, κατάστημα, βιομηχανικό κτλ)

 

Edit:

α) Απαγορεύονται τα κεφαλαία τόσο στον τίτλο όσο και στην δημοσίευση

β) Το θέμα της δημοσίευσης πρέπει να έχει σωστή ορθογραφία και τόνους

γ) Με την εγγραφή σας στο forum, θα πρέπει να έχετε διαβάσει τους Κανόνες Συμμετοχής, να τους αποδεχθείτε και υποχρεούσαστε να τους σέβεστε.

δ) +1 προειδοποίηση...

Link to comment
Share on other sites

Ναι Μπάμπη διάβασε αυτό εδώ : http://www.michanikos.gr/ftopic195.html

 

Όταν το καταλάβεις τι λέει εκεί ξαναέλα....πόσταρε ξανά σωστά και στη σωστή θέση.....και ίσως σου απαντήσει κανείς.

 

Έχεις στείλει εως σήμερα 3 μηνύματα και τα 3 με κεφαλαία.

 

Το βιολί βιολάκι σου εεεε ??

 

ps : είσαι μηχ/κος ρε Μπάμπη ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορεί να βγεί άδεια απλά για μία αποθήκη?όχι κατ' ανάγκη γεωργική η οποία απαιτει και έγκριση από υπουργ. Γεωργίας. Ηλεκτροδοτείται μετα αυτή η αποθήκη?

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία ανεξάρτητα της επαγγελματικής σας ιδιότητας. Ένας Πολιτικός Μηχανικός πχ δεν δημοσιεύει ένα θέμα που αφορά "Αμοιβές-Οικονομικά Αδειών" στην ενότητα των "Πολιτικών Μηχανικών".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

acnt

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σε όλους,

Έχω υποβάλλει ένα φάκελο στην διέυθυνση ανάπτυξης Θεσσαλονίκης για ανέγερση βιοτεχνικού κτιρίου σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου στην Σίνδο. Μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικα μου ζητάνε

''άδεια της Δ/νσης Αγροτικής Ανάπτυξης ως προς τον χαρακτηρισμό της αγροτικής γης υψηλής παραγωγικότητας σε όλες τις εκτός σχεδίου περιοχές , με εξαίρεση αυτές που έχουν εγκεκριμένο ΓΠΣή ΣΧΟΟΑΠ ή ΖΟΕ ή βρίσκονται εκατέρωθεν του άξονα εθνικών οδών και σε βάθος μέχρι 600 μ."

 

Δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο, ρώτησα στην Δ/νση Αγροτικής ανάπτυξης και μου είπαν ότι για την Σίνδο υπέθυνος είναι ο οργανισμός ρυθμιστικού.Πήρα και εκέι αλλά μου λένε δεν δίνουμε απαντήσεις απευθέιας σε πολιτες...

Η αλήθεια έιναι και εγώ δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι είναι αυτό το χαρτί.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το χαρακτηρισμό της γής ως προς την παραγωγικότητα, υπεύθυνος φορές είναι η Διεύθυνση Γεωργίας.

Θα υποβάλεις ερώτημα σχετικά με τη ζώνη παραγωγικότητας συνοδευόμενο από 2 τοπογραφικα διαγράμματα στην Γενική Δ/ΣΗ Ανάπτυξης - Νομαρχιακή Επιτροπή Χωροταξίας και Περιβάλλοντος(ΝΕΧΩΠ). Η απάντηση θα αφορά τη παραγωγικότητα της περιοχής του έργου σου (απλό).

Ο Οργανισμός Ρθυμιστικού Σχεδίου (Οδός: Αλ. Παπαναστασίου 63) - Τομέας Φυσικού Σχεδιασμού γνωμοδοτεί στο αν είναι σύμφωνος να πραγματοποιηθεί το έργο -

Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθήσω λίγο, σε ότι αφορά δικαιολογητικά , εγκρίσεις και μελέτες για την έκδοση οικοδομικής άδειας αγροτικής αποθήκης (νομίζω οτι αυτό ήταν το αρχικό θέμα), χρειάζονται τα παρακάτω.

Πλήρη αρχιτεκτονική Μελέτη,

Πλήρη Στατική Μελέτη,

Τοπογραφικό και Διάγραμμα Κάλυψης,

Εγκριση Αρχαιολογικής Υπηρεσίας,

Εγκριση από Δασαρχείο (εάν απαιτείται) με τελεσιδικία,

Εγκριση από Διεύθυνση Αγροτικής Ανάπτυξης,

Βεβάίωση Χρήσεων γής (εάν απαιτείται)

Εγκριση ΕΠ.Α.Ε (εάν το αγροτεμάχιο έχει πρόσωπο σε επαρχιακή οδό)

Φορολογικά, Ικα, κ.λ.π

Εξυπακούεται πως τα δικαιολογητικά της Διεύθυνσης Αγροτικής Ανάπτυξης, πέραν των ανωτέρω μελετών, περιλαμβάνουν και στοιχεία αγροτικού εισοδήματος, υπεύθυνες δηλώσεις, στοιχεία μητρώου ελαιοπαραγωγών ή άλλης γεωργικής δραστηριότητας, κ.λ.π

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.