Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια αγροτικής αποθήκης


Recommended Posts

Kαλησπέρα! Είμαι νέα μηχανικός και ανέλαβα την πρώτη άδεια αγροτικής αποθήκης. Διάβασα όλα τα παραπάνω αλλά δε μπόρεσα να βγάλω άκρη, είμαι λίγο μπερδεμένη. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την ακριβή διαδικασία μιας τέτοιας άδειας ή να με παραπέμψει σε κάποιο νόμο ή οπουδήποτε ώστε να βγάλω μια άκρη; Δεν έχω καταλάβει τη διαδικασία. Θα πρέπει πρώτα να καταθέσω τα διακιολογητικά στη Διεύθυνση Γεωργίας (και ποια είναι αυτά) και στη συνέχεια, αφού πάρω κάποια απάντηση να καταθέσω στην Πολεοδομία; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

@ elva

 

Ακριβώς. Πριν κάνεις ακόμη τη μελέτη σου (όχι πριν καταθέσεις τον Φάκελλο) διασφαλίζεις ότι η αγροτική αποθήκη μπορεί να γίνει στο γήπεδο του ιδιοκτήτη και ο ιδιοκτήτης πληροί τις προυποθέσεις για ανέγερση αγροτικής αποθήκης. Παίρνεις πρώτα τα αναγκαία δικαιολογητικά (Δασαρχείο, Αρχαιολογία κ.λπ) που τα περιγράφουν οι συνάδελφοι παραπάνω, ελέγχεις άν το αγροτεμάχιο ή κληροτεμάχιο έχει χαρακτήρα υψηλής παραγωγικότητας και (όπως αναφέρεται παραπάνω) ζητάς Εγκριση από τη Διεύθυνση Αγροτικής Ανάπτυξης για ανέγερση αγροτικής αποθήκης. Αφού όλα αυτά σε καλύπτουν ξεκινάς τη μελέτη για να την υποβάλλεις στην Πολεοδομία και ΕΠΑΕ (αν υποχρεούσαι). Μη ξεκινάς τη μελέτη σου αν δεν συγκεντρώσεις όλα τα παραπάνω δικαιολογητικά. Άλλωστε, όταν θα πας να καταθέσεις τον Φάκελλο στην Πολεοδομία θα γίνει προέλεγχος του Φακέλλου και θα σου ζητηθούν όλα αυτά και αν λείπει κάτι δεν θα μπορέσεις να τον καθέσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καταλάβει το εξής: ο μόνος λόγος για τον οποίο πρέπει να βγαλουμε αδεια για αγροτική και οχι απλη αποθήκη είναι γιατί οι αγρότες επιδοτούνται γι αυτές, σωστά?

επίσης δεν κατάλαβα αν χρειάζεται μελέτη περιβαλλοντικών επιπτωσεων. εν ολίγοις, επειδή έχω να δώσω μια προσφορά, υπολόγισα από τις αμοιβές τεε τι βγαίνει σαν άδεια, αλλά να υπολογίσω και μελέτη περιβαλλοντικών επιπτωσεων?

ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων.

Επίσης, για να δώσεις οικονομική προσφορά υπάρχουν στα downloads του forum ειδικά εξελάκια συναδέλφων που μπορείς να τα κατεβάσεις και να υπολογίζεις με ένα enter αμοιβές, έγχρωμα και ΙΚΑ. Είναι απολύτως αξιόπιστα (και ακριβέστερα απο το πρόγραμμα του ΤΕΕ).

Επίσης, προτιμούνται οι αγροτικές αποθήκες γιατί στοιχίζουν το 1/3 των εμπορικών (Συντελ. Επιφ. εμπορικών 0.65, Συντελ. Επιφ. Αγροτικών 0.20).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω ένα ερώτημα:

Επιτρέπεται σε μη άρτιο αγροτεμάχιο να βγαλουμε άδεια εργασιών μικρής κλίμακας για γεωργική αποθήκη εμβαδού 15 τ.μ.?

Σημείωση: έχω πάρει έγκριση για την αποθήκη απο την διεύθυνση γεωργίας!

Στην αρμόδια πολεοδομία λένε οτι δεν δίνουν άδειες μικρής κλίμακας σε μη άρτια οικόπεδα και εφόσον τους έχω δείξει και το νόμο (3212/31-12-2003 Φ.Ε.Κ. 308 Α) που λέει καθαρά στην παράγραφο 5 οτι <<δέν απαιτούνται και δεν ελέγχονται στοιχεία αρτιότητας των οικοπέδων ή των γηπέδων>>

Σας έχει τύχει παρόμοια περίπτωση?Ξέρετε τί τελικά ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

η αρτιότητα δεν ελέγχεται. Αυτά που ελέγχονται τα γράφει η τυποποιημένη αίτηση. Ούτε καν συμβόλαιο και τοπογραφικό μηχανικού δε ζητάνε. Αρκεί σκαρίφημα, φωτογραφίες και επιλογή των εργασιών που θα γίνουν απ΄ τον τυποποιημένο κατάλογο. Και μόνο σε περίπτωση αλλαγής στέγης προσκομίζεις νομιμότητα κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

billare η διεύθυνση γεωργίας τι δικαιολογητικά σου ζήτησε για την αγρ. αποθήκη? απαιτείται να είσαι αγρότης ή/και το αγροτεμάχιο να έχει κάποιου είδους καλλιέργεια?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα. μπορει κάποιος να μου απαντήσει αν μπορώ να βγάλω αδεια γενικής αποθήκης και στεγάστρου σε αγροτεμάχιο εκτος σχεδίου οπου υπάρχει γ.π.σ και χαρακτηρίζεται ως περιοχή ανάπτυξης δραστηριοτήτων πρωτογενούς τομέα ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.