Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια αγροτικής αποθήκης


Recommended Posts

Για ρίξε και μια ματιά σε αυτή την εγκύκλιο 57482/71/98.

 

Επίσης κοίταξε το Π.Δ. 24-5-85 αρθρο 6 παρ. 4, μήπως σου κάνει.

 

Τώρα αν δεν είναι αγρότης δεν χάθηκε και ο κόσμος. Στην Ελλάδα ζεις! Οι μισοί είναι αγρότες και οι άλλοι μισοί προέδροι. Κάτι θα μαγειρέψεις. :wink:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αποθήκες γενικής χρήσεως.Για εμπορική αποθήκη θα πρέπει ο ενδιαφερόμενος να είναι γραμμένος στο εμπορικό επιμελητήριο. Βιοτεχνικό κτίριο εως 22KW χαρακτιρίζεται ως επαγγελματικό εργαστήριο και εκδίδεται άδεια απαλαγής απο άδεια εγκατάστασης που κοστίζει περίπου 100ε σε παράβολα και 600ε αμοιβή μηχανολόγου, απαιτείται ακόμη βεβαίωση χρήσης γής και περιβαλοντική μελέτη .Άδεια για βιοτεχνική αποθήκη εκδίδεται μόνο αν στο ίδιο γήπεδο υπάρχει βιοτεχνικό κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

γειά χαρά από κοζάνη. να μ'έχετε υπόψην για ότι έχω διαθέσιμο από κοζάνη. υπάρχει οτιδήποτε (τεύχος, σχέδια, freeware) για μελέτη αγροτικής αποθήκης??

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο forum ikarnaris.

Σε τι μελέτη αναφέρεσαι, γιατί άνοιξες το θέμα στην κατηγορία των Αγρονόμων-Τοπογράφων Μηχανικών!

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ! μπαίνω στο ψητό:

αγροτική αποθήκη 380m[marq=up:2424457698]2 με 1540m[marq=up]3[/marq:2424457698] για στέγαση ζώων. από πολεοδομία μου ζητάνε όλες τις μελέτες ενώ το ΤΟΛ αμοιβές αφήνει έξω ηλεκτρολογικά και ενεργητική. βέβαια το κυρίως πρόβλημα είναι ότι δεν έχω κάνει ξανά κάτι αντίστοιχο και είμαι στα χαμένα..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν σε κάποιο οικόπεδο ο ιδιοκτήτης θέλει να ανεγείρει μια αποθήκη ιδιωτικής χρήσεως (π.χ. αποθήκευση προσωπικών αντικειμένων)με ποιον χαρακτησισμό εκδίδεται η άδεια.΄Η μήπως δεν μπορεί να υφίσταται τέτοιο κτίσμα χωρίς κατοικία?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα σου ikarnaris συνενώθηκε με το παρόν στο οποίο έχουν δοθεί οι απαντήσεις που αναζητάς.

 

Ηλεκτρολογικά έχεις τη δυνατότητα να μην κάνεις ανεξαρτήτως όγκου αν έχεις επαρκή φυσικό φωτισμό (εμβαδό ανοιγμάτων = 10% εμβαδού αποθήκης) και γράψεις στην τεχνική έκθεση ότι δεν θα χρησιμοποιείται παρά μόνο τις ώρες της ημέρας που δεν απαιτείται τεχνητός φωτισμός.

Για την ενεργητική καλύτερα να πει ένας μηχανολόγος αλλά πιθανολογώ ότι μπορεί να έχει δίκιο η ΤΟΛ.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη τι εννοείς έχει την δυνατότητα να μην κάνει ηλεκτρολογικά..άν έχει επαρκή φυσικό φωτισμό. Βγήκε καμία εγκύκλιος και για τους νυκτοφύλακες και απαλλάσονται και δεν το ξέρω?

Link to comment
Share on other sites

Αχ, με βάζεις τώρα να ψάχνω.

Λοιπόν, άρθρο 30 §1.1 Κτιριοδομικού.

Οι αγροτικές αποθήκες δεν είναι κατοικίες, δεν είναι χώροι εργασίας (γραφεία, καταστήματα, βιομηχανίες, βιοτεχνίες κλπ), δεν είναι χώροι όπου παραμένουν άτομα (χώρος όπως οι αποθήκες στους οποίους η παραμονή περιορίζεται -αν θυμάμαι καλά- στις δύο ώρες, δεν θεωρούνται χώροι παραμονής ατόμων).

Άρα, αν υπάρχει επαρκής άμεσος φυσικός φωτισμός τότε δεν χρειάζεται ηλεκτρολογική εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.