Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια αγροτικής αποθήκης


Recommended Posts

..αυτό

..στους οποίους δεν έχουν καθοριστεί χρήσεις γης 

 

ενώ αναφέρει το ν  παρ 1,15 κλπ

τι ρόλο παίζει!

Link to comment
Share on other sites

ήρθε τελικά και η απάντηση σήμερα από το υπεκα στο γραφείο σας ανεβάζω το έντυπο

 

θεωρω οτι αυτο ειναι το σωστο εντυπο που κατεβασε ο πανος.

Οτι δλδ η εγκυκλιος ανακληθηκε και δεν ισχυει.

 

Να και το έγγραφο της απάντησης (άργησα λίγο αλλά είχε άδεια ο υπάλληλος) , αυτό που μου αρέσει είναι ότι ενώ έκανα εγώ το έγγραφο ερώτημα η απάντηση ήρθε στην πολεοδομία και αν δεν έπαιρνα τυχαία τηλ δεν θα με ενημέρωναν , τι να πεις μας έχουν γραμμένους!

 

αυτο το  άνω εγγραφο για το οποιο μιλαει και ο παυλος και ο ΚΑΝΑ, ειναι σωστο κατα το πρωτο μερος του, οτι δλδ η εγκυκλιος αποσυρθηκε

Τα υπολοιπα αναφερουν μεν τον νομο, αλλά ο συντακτης του θεωρησε καλο να αλλαξει τη σειρα του αρθρου με αποτελεσμα να μας "μπερδευει" και παλι

προσέξτε το απαντητικό έγγραφο στην τελευταία παράγραφο.

Επιτρέπεται η αγροτική αποθήκη μέσα στον οικισμό...."εφόσον έχει λάβει έγκριση λειτουργικότητας από τον αρμόδιο φορέα για την λειτουργικότητά της η οποία και πιστοποιεί τη χωροθετηκή της εξάρτησή  από αγροτικές πρώτες ύλες της περιοχής

ή από τα στοιχεία του φακέλου προκύπτει ότι είναι χαμηλής όχλησης".

[αυτη  ειναι ανεξαρτητη περιπτωση]

 

Δηλαδή μας λένε έγκριση από τη δ/νση γεωργίας ή εναλλακτικά, μη δηλώνοντας ισχύ μηχανημάτων μεγαλύτερη των 37 kw μέσα στην τεχνική περιγραφή, αδειοδοτείται ως χώρος αγροτικής αποθήκης χαμηλής όχλησης χωρίς άλλα στοιχεία?

 

 

..αυτό

..στους οποίους δεν έχουν καθοριστεί χρήσεις γης 

 

ενώ αναφέρει το ν  παρ 1,15 κλπ

τι ρόλο παίζει!

 

ετσι εχει το αρθρο που μας αφορα

 

Κείμενο Αρθρου

«1.11. Αναψυκτήρια, καφενεία συνολικής επιφάνειας δόμησης μέχρι 200 τ.μ. ανά γήπεδο.»

1. Στις περιοχές εντός των ορίων οικισμών με πληθυσμό μικρότερο από 2.000 κατοίκους (ή και οικισμών προϋφιστάμενων του 1923), στους οποίους δεν έχουν καθοριστεί χρήσεις γης, επιτρέπονται οι παρακάτω χρήσεις:

1.1. Κατοικία

1.2. Κοινωνική πρόνοια

1.3. Εκπαίδευση προσχολική, πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια 1.4. Μικρές αθλητικές εγκαταστάσεις (της κατηγορίας. Α - Δ' 285) 1.5. Θρησκευτικοί χώροι

1.6. Πολιτιστικές εγκαταστάσεις συνολικής επιφάνειας δόμησης μέχρι 600 τ.μ. ανά γήπεδο

1.7. «Εμπορικά καταστήματα, καταστήματα παροχής υπηρεσιών, συνολικής επιφάνειας δόμησης μέχρι 1.000 τ.μ. ανά γήπεδο.»

1.8. Γραφεία, Τράπεζες, Ασφάλειες, Επιχειρήσεις κοινής ωφέλειας, συνολικής επιφάνειας δόμησης μέχρι 600 τ.μ. ανά γήπεδο 1.9. Περίθαλψη (πλην Νοσοκομείων) μέχρι 40 κλίνες ή συνολικής επιφάνειας δόμησης μέχρι 600 τ.μ. ανά γήπεδο 1.10. Εστιατόρια συνολικής επιφάνειας δόμησης μέχρι 300 τ.μ. ανά γήπεδο «1.11. Αναψυκτήρια, καφενεία συνολικής επιφάνειας δόμησης μέχρι 200 τ.μ. ανά γήπεδο.» 1.12. Ξενοδοχεία και Τουριστικές εγκαταστάσεις (εκτός κατασκηνώσεων - Camping) 1.13. Στάθμευση (αυτοκινήτων μέχρι 3,5 τόνους)

1.14. Συνεργεία συνήθων οχημάτων - αυτοκινήτων (εξαιρούνται τα συνεργεία επισκευής μεγάλων και βαρέων οχημάτων, αγροτικών μηχανημάτων, μηχανημάτων έργων)

 

1.15. Επαγγελματικά εργαστήρια και εγκαταστάσεις αποθήκευσης χαμηλής όχλησης και συνολικής επιφάνειας δόμησης μέχρι 600 τ.μ. ανά γήπεδο

«1.15α. Δραστηριότητες

  χαμηλής και μέσης όχλησης με χωροθετική εξάρτηση από αγροτικές πρώτες ύλες της περιοχής,

καθώς και εγκαταστάσεις μεταποίησης προϊόντων προστατευόμενης γεωγραφικής ένδειξης (Π.Γ.Ε.) ή/ και προστατευόμενης ονομασίας προέλευσης (Π.Ο.Π.).»

 

 [προφανως, λοιπον,  οι αποθηκες καλυπτονται ξεχωριστα  απο το 1.15 σαν χαμηλης οχλησης

και απο το 1.15α ως "δραστηριοτητα" αποθηκευσης που εξαρτωνται απο τις αγροτικες υλες της περιοχης

Ισχυει και υπερβαση , ισχυει και παρεκκλιση.

 

1.17. Πρατήρια Παροχής Καυσίμων και Ενέργειας (υγρών, αερίων καυσίμων και ηλεκτρικής ενέργειας)

2. Στις χρήσεις με τα στοιχεία 1.6, 1.7, 1.10, 1.11 και

1.15 δύναται να επιτρέπεται υπέρβαση της συνολικής επιτρεπόμενης επιφάνειας δόμησης, υπό την προϋπόθεση ότι πρόκειται για χρήσεις που συνδέονται με προβολή, προώθηση και επεξεργασία προϊόντων τοπικής προέλευσης με συμβολή στην ανάπτυξη των τοπικών οικονομιών ή πρόκειται για εγκατάσταση χρήσεων που αξιοποιούν τα ιδιαίτερα πλεονεκτήματα του φυσικού και πολιτιστικού περιβάλλοντος των οικισμών, καθώς και με την προϋπόθεση ότι αυτές προβλέπονται από εγκεκριμένο ειδικό χωρικό σχέδιο, του άρθρου 8 του παρόντος νόμου. Σε αξιόλογους, παραλιακούς, τουριστικούς και παραδοσιακούς οικισμούς επιτρέπονται οι χρήσεις 1.13, 1.14 και 1.17 εφόσον προβλέπονται από το ως άνω ειδικό χωρικό σχέδιο. Η, με το στοιχείο 1.16, χρήση της Διοίκησης επιτρέπεται αποκλειστικά και μόνο για λειτουργίες εξυπηρέτησης του Δήμου ή του οικισμού. «Δραστηριότητες των στοιχείων 1.15 και 1.15α που κατά την έναρξη ισχύος του παρόντος υφίστανται και λειτουργούν νόμιμα, μπορεί να συνεχίζουν τη λειτουργία τους μέχρι την έγκριση των Τ.Χ.Σ ή των Ε.Χ.Σ., σύμφωνα με τα άρθρα 7 ή 8, αντίστοιχα.»

«3. Νομίμως λειτουργούσες κατά τη δημοσίευση, του παρόντος νόμου, δραστηριότητες με τις αναφερόμενες στην παράγραφο 1 προβλεπόμενες χρήσεις, για τις οποίες επιβάλλονται περιορισμοί ως προς τη δόμηση μπορούν να εκσυγχρονίζονται, καθώς και να επεκτείνονται κτιριακά, σύμφωνα με τις ισχύουσες προ της ενάρξεως του παρόντος νόμου διατάξεις.»

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα,

 

σε αγροτεμάχιο μη άρτιο & μη οικοδομίσημο το οποίο είναι σπαρμένο με ελιές ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει αγροτική αποθήκη 15τμ με ΕΕΜΚ και εκμεταλευόμενος το άρθρο 2 του ΦΕΚ270Δ/1985 περί εκτός σχεδίου δόμησης. Πηγαίνοντας στην διεύθυνση γεωργίας μου είπαν ότι για μη άρτια αγροτεμάχια δεν ειναι πλέον αυτοί αρμόδιοι και μετά από ένα γαιτανάκι από δήμο σε πολεοδομία και περιφέρεια, η πολεοδομία μου είπε ότι 100% μπορώ να εκδώσω ΕΕΜΚ αρκεί να πάρω παρέκκλιση όρων δόμησης από την περιφέρεια και έκαναν εισήγηση προς την περιφέρεια για να μου δώσουν παρέκκλιση. Στην περιφέρεια τώρα η υπάλληλος που χρεώθηκε τον φάκελο μου είπε ότι επειδή ζητάω παρέκκλιση όρων δόμησης πρέπει ο ιδιοκτήτης να είναι κατ'επάγγελμα αγρότης γιατί μόνο έτσι δικαιούσαι παρέκκλιση για αποθήκη και βεβαίωση από την διεύθυνση γεωργίας ότι το αγροτεμάχιο καλλιεργείται και έχει ανάγκη από αποθήκη, κάτι που εξ'αρχής η διεύθνηση γεωργίας μου είπε ότι δεν είναι αρμόδια πλέον να μου δώσει. ¨Εχω βγάλει 2 ΕΕΜΚ για αγροτική αποθήκη σε άρτια αγροτεμάχια και σε κανένα δεν μου ζητήθηκε να είναι κατ'επάγγελμα αγρότης ο ιδιοκτήτης, γιατί να απαιτείται τωρα; Μπορώ κάπως να αποδείξω ότι δεν απαιτείται;

Edited by MK-ATM
Link to comment
Share on other sites

η επιβοηθηση της εκμεταλλευσης του χωραφιου ειναι που ζητειται ...οχι η ιδιοτητα του ιδιοκτητη...θα μπορουσε να το εκμισθωνει.

 

δες αυτα

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%92%CE%95%CE%A5%CE%9C%CE%9F%CE%A11%CE%A5-%CE%97%CE%A3%CE%9E

 

και αυτο   ad hoc

 

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%92%CE%95%CE%9D%CE%A7%CE%9F%CE%A11%CE%A5-6%CE%9E%CE%9A

 

και σε αυτο "αγροτικες αποθηκες κατα παρεκκλιση"

 

https://et.diavgeia.gov.gr/search?query=q:%22%CE%B1%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B1%20%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%82%20%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B7%CF%82%20%CE%BC%CE%B5%20%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B5%CE%BA%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%B7%22&page=0

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

MK-ATM

Αυτό που λογικά οφείλει να ζητηθεί είναι η απόδειξη ότι ο ελαιώνας καλλιεργείται. Ο πιο σίγουρος τρόπος είναι αντίγραφο δήλωσης ενεργοποίησης δικαιωμάτων (ΟΠΕΚΕΠΕ) και επιπροσθέτως παραστατικό τιμολόγιο παραγόμενου ελαιολάδου από το ελαιοτριβείο στο οποίο παράγει το ελαιόλαδο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι διαδικασια μπερδεμα διοτι η αιτηση στην αγρ αναπ απαιτει  εγκριση  απο υδομ και η υδομ εγκριση απο αγρ αναπ.

η αγρ.αναπ θελει εγγραφο οτι επιτρεπεται  η εκγατασταση  και η υδομ οτι ειναι καλλιεργουμενο +παρεκκλιση συνολικα

Αρχικα αιτηση +δικαιολογητικα  που αναφερθηκαν πιο πανω απο dimitris και pavlos στην αγραναπ  ,ακολουθει αυτοψια και δινεται  η εγκριση ως καλλιεργουμενο πια 

Απο εκει και περα αναλαμβανει η υδομ τα παρεταιρω και η περιφερεια αναφορικα με την παρεκκλιση

Link to comment
Share on other sites

dimitris GM με την πρωτη αποφαση που εστειλες πηγα στην περιφερεια και η υπαλληλος μου ειπε οτι αυτη κανει οτι αναφερει ο νομος δεν την ενδιαφερουν παλιοτερες αποφασεις απο αλλους υπαλληλους. Οταν της ειπα αν μπορω να παρω απλα καποια βεβαιωση απο την διευθυνση γεωργιας οτι το αγροτεμαχιο καλλιεργειται μου ειπε οτι αγροτικη αποθηκη δεν δικαιουται να εχει καποιος που δεν ειναι κατ'επαγγελμα αγροτης. Παω τωρα στην διευθυνση γεωργιας να δω αν μπορουν να ερθουν να κανουν αυτοψια

Link to comment
Share on other sites

τα "στηλωσε"

 

εσυ θα πας οσα αναφεραμε

[βαλε και την αποφαση για το βουστασιο που τα ζωα ειναι αλλουνου και το χωραφι άλλου]

 

 

και αυτη ας απαντησει εγγραφως.

Link to comment
Share on other sites

dimitris GM με την πρωτη αποφαση που εστειλες πηγα στην περιφερεια και η υπαλληλος μου ειπε οτι αυτη κανει οτι αναφερει ο νομος δεν την ενδιαφερουν παλιοτερες αποφασεις απο αλλους υπαλληλους. Οταν της ειπα αν μπορω να παρω απλα καποια βεβαιωση απο την διευθυνση γεωργιας οτι το αγροτεμαχιο καλλιεργειται μου ειπε οτι αγροτικη αποθηκη δεν δικαιουται να εχει καποιος που δεν ειναι κατ'επαγγελμα αγροτης. Παω τωρα στην διευθυνση γεωργιας να δω αν μπορουν να ερθουν να κανουν αυτοψια

Γραπτώς παρακαλώ!!!Αλλά να αιτιολογεί πως και που στηρίζεται .Και μετά βλέπεις 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.