Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια αγροτικής αποθήκης


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα, έχω διαβάσει όλα τα παραπάνω που έχουν αναφερθεί και έχω και εγώ μια απορία.

Ένας, αγρότης έχει ένα οικόπεδο εντός οικισμού με περιθώριο σ.δ., στο οποίο είναι και η κατοικία του.

Στο ίδιο οικόπεδο θέλει να κατασκεάσει και αγροτική αποθήκη, γνωρίζει κανείς αν έχει το δικαίωμα;

Επίσης, αν δεν μπορεί να κατασκεύασει αγροτική αποθήκη έχει το δικαίωμα να κατασκευάσει

αποθήκη όχι αγροτική;

ευχαρηστώ...

Link to comment
Share on other sites

νομίζω μπορεί αρκεί να έχει απο το τοπικό οτα βεβαίωση ότι είναι αγρότης και ασχολείται αποκλειστικά με αγροτικές εργασίες Αν θέλει να πάρει παρεκλίσεις για την αγροτική αποθήκη σε αποστάσεις ή εμβαδόν τότε χρειάζονται και εγκρίσεις από το γραφείο γεωργικής αναπτύξεως της περιοχής

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης του οικοπέδου είναι δημοσιος υπάλληλος και θέλει να βγάλει άδεια αγροτικής αποθήκης στο όνομα του πατέρα του ο οποίος είναι αγρότης, δέχονται οι αρμόδιοι φορείς κάποιο ενοικιαστήριο ή κάποια παραχώρηση της έκτασης απτον γιο στον πατέρα για αγροτική εκμετάλευση?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.....

σε ενα χωράφι εκτός σχεδίου θα εκδοθεί άδεια για δυόροφη οικοδομή και ο ιδιοκτήτης θέλει και μια αποθήκη.....η αποθήκη είναι αγροτική ή θα την εντάξω στις αμοιβές στις γεωργοκτηνοτροφικές εγκαταστάσεις....???σημείωση....αγρότης δηλωνει ο ιδιοκτήτης....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα και καλή χρονιά,

Σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων (εντός ορίων) σε άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο μπορεί να εκδοθεί οικοδ. άδεια για αγροτική αποθήκη; Υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί; Ο πελάτης μου είναι αγρότης. Λόγω του Καλλικράτη έχει διαλυθεί η διεύθυνση Γεωργίας της Νομαρχίας και δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και μπορείς

Μπορείς να πάρεις και βεβαίωση απο την Δ/νση Γεωργίας για "αγρότη"

ώστε να τύχει

1. μείωση ενσήμων ΙΚΑ κατά 50% και

2. επιδότηση αμοιβών οικ άδειας κατά 50%

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε για την άμεση απάντησή σου.Ήθελα να σε ρωτήσω εάν γνωρίζεις: Υπάρχει κάποιος περιορισμός στα τ.μ, και γενικά τι χαρτούρα απαιτείται για την έκδοση οικοδ. αδείας. Σε ρωτάω γιατί δεν έχει ακόμη συσταθεί στον Δήμο η αντίστοιχη Δ/νση Γεωργίας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε για την άμεση απάντησή σου.Ήθελα να σε ρωτήσω εάν γνωρίζεις: Υπάρχει κάποιος περιορισμός στα τ.μ, και γενικά τι χαρτούρα απαιτείται για την έκδοση οικοδ. αδείας. Σε ρωτάω γιατί δεν έχει ακόμη συσταθεί στον Δήμο η αντίστοιχη Δ/νση Γεωργίας.

 

Γνωρίζει κάποιος άλλος συνάδελφος;

Link to comment
Share on other sites

(περιορισμός στα τ.μ;)

Αυτός προκύπτει μόνο απο τον συντελεστή δόμησης και ποσοστό κάλυψης των οικ <2000 κατοίκων

Πρέπει πρώτα να κάνεις τα αρχιτεκτονικά σχέδια και με αίτηση να τα υποβάλεις (σε 3/πλόυν) στην Δ/νση Γεωργίας (δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι σχετικά με τον Καλλικράτη όσον αφορά αυτές τις Υπηρεσίες-αυτό θα γίνει στο β' στάδιο του σε 2 χρόνια περίπου) για έγκριση λειτουργικότητας της αποθήκης

Τα υπόλοιπα για ΙΚΑ κλπ έχουν αρκετή γραφούρα

Αν δεν τα γνωρίζεις στείλε π.μ με email σου, για να στα στείλω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου βγάζω άδεια για κτηνοτροφική εγκατάσταση . Θα αποτελείται απο ποιμνιοστάσιο, αγροτική αποθήκη και 2 σιλό. Για ύψος των κτιρίων πάω βάσει άρθρου 1 στα 7,50 μ. Για τα σιλό ισχύει το ίδιο ή μπορώ να πάω στα 10 μ που αναφέρει το άρθρο 2 παρ 5????

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.