Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θέμα από μη μηχανικό: Ιδιωτικός δρόμος


Recommended Posts

Καλησπέρα έχω ένα πρόβλημα, μπροστά από το σπίτι μου υπάρχει ένας δρόμος που οδηγεί σε αδιέξοδο (στο σπίτι μου), μίλησα με τον Δήμο και μου είπε ότι αυτός ο δρόμος δεν ανήκει στον δήμο αλλά σε 2-3 χρόνια θα γίνει δημοτικός.

Το μέρος που μένω έχει πολλά τέτοια μικρά δρομάκια και κάποια στιγμή ολα τα δρομάκια θα γίνουν δημοτικά.

Θέλω να κάνω το συγκεκριμένο κομμάτι του δρόμου για ιδιωτική χρήση, νόμιμη, για να μπορώ να μπαίνω και να βγαίνω από το πάρκινγκ μου (που ειναι νόμιμο) άνετα χωρίς κανένας γείτονας να μπορεί να βάζει το αυτοκίνητό του εκεί και να με ενοχλεί.

Αν κάποιος βάλει το αυτοκίνητο του εκεί δεν μπορώ να βγω από το πάρκινγκ μου. Μου το έχουν κάνει πολλές φορές και δεν μπορούν να καταλάβουν ότι δεν μπορώ να βγω από το σπίτι μου αν παρκάρουν εκεί. Ετσί σκέφτηκα ότι αν ο δρόμος που ούτε δημοτικός είναι αλλά δεν ξέρω αν είναι και κοινόχρηστος μπορεί να γίνει ιδιωτικός - να τον έχω μόνο για δική μου χρήση αλλά με νόμιμο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλευτείτε έναν μηχανικό ή/και έναν δικηγόρο από κοντα.Καταλαβαίνω το να μην ξέρετε τι ειδικότητας μηχανικό να ρωτήσετε αλλά θεωρώ παράλογο να περιμένετε μια εμπεριστατωμένη και πλήρως υπεύθυνη από τεχνικής και νομικής άποψης απάντηση δωρεάν μέσω του παρόντος forum από κάποιον που ούτε θα πληρωθεί για να σας την δώσει αλλά ούτε ξέρετε το όνομά του.

Καλή συνέχεια με το πρόβλημά σας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Δεν ήθελα να πάρω όμως μια δωρεάν συμβουλή. Απλα΄ήθελα να θέσω το πρόβλημα μήπως και κάποιος άλλος το έχει αντιμετωπίσει, για να δω τι έχει κάνει.

Σίγουρα δεν ήθελα να πάρω μια εμπεριστατωμένη συμβουλή δωρεάν. Δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου.

Αν κάποιος ξέρει σε ποιον πρέπει να μιλήσω σε δικηγόρο? σε μηχανικό? σε τοπογράφο? στον δήμο

 

Επίσης κύριε mred-akias, δεν μπορείτε να με προσβάλεται έτσι λέγοντας ότι ζητάω κάτι ΤΖΑΜΠΑ, γιατί δεν με ξέρετε. Αν δεν θέλατε να μου απαντήσετε να μην μου απαντούσατε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Δεν ήθελα να πάρω όμως μια δωρεάν συμβουλή. Απλα´ήθελα να θέσω το πρόβλημα μήπως και κάποιος άλλος το έχει αντιμετωπίσει, για να δω τι έχει κάνει.

Σίγουρα δεν ήθελα να πάρω μια εμπεριστατωμένη συμβουλή δωρεάν. Δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου.

Αν κάποιος ξέρει σε ποιον πρέπει να μιλήσω σε δικηγόρο? σε μηχανικό? σε τοπογράφο? στον δήμο

 

Με συγχωρείτε σε αυτή την περίπτωση, καθώς στην πρώτη σας δημοσίευση δεν εξεφράσατε ξεκάθαρα την ερωτησή σας όπως στην συνέχεια. Με το αρχικό σας μύνημα παραθέσατε το πρόβλημά σας μόνο και κατα συνέπεια υπέθεσα -τολμώ να πω, πολύ λογικά- ότι επιζητούσατε μια έτοιμη λύση μέσω του παρόντος φόρουμ. Στην συνέχεια, ωστόσο διατυπώσατε την ερωτησή σας (και διευκρινήσατε την πρόθεσή σας, βλ. παράθεση πιο πάνω) με ποιο ξεκάθαρο τρόπο, κατά την κρίση μου πάντα.

 

Τέλος, πρόθεσή μου δεν ήταν να σας προσβάλω, επειδή ακριβώς δεν σας γνωρίζω και δεν έχω ως εκ τούτου -όπως γράψατε ο ίδιος και συμφωνώ απόλυτα- κανένα ενδιαφέρον (πέραν της έλειψης ουσιαστικού λόγου) να το κάνω.

 

Εάν ωστόσο παρεξηγηθήκατε ανεπανόρθωτα σας ζητώ συγνώμη χωρίς ωστόσο προσωπικά να πάψω να θεωρώ υπερβολή το ζήτημα της προσβολής.

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση μυρίζει μπαρούτι αγαπητέ valenthia...

Καταρχάς να σας πληροφορήσω πως "ιδιωτικός δρόμος" δεν υφίσταται εντός σχεδίου πόλης (άλλο αν μέσα στο οικόπεδο σας βαφτίσετε μια λωρήδα έτσι).

Μην ανακατέψετε καθόλου άλλο τον Δήμο και βρείτε έναν τοπογράφο μηχανικό ο οποίος θα σας ενημερώσει για την κατάσταση της ιδιοκτησίας σας.

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση μυρίζει μπαρούτι αγαπητέ valenthia...

Καταρχάς να σας πληροφορήσω πως "ιδιωτικός δρόμος" δεν υφίσταται εντός σχεδίου πόλης (άλλο αν μέσα στο οικόπεδο σας βαφτίσετε μια λωρήδα έτσι).

Μην ανακατέψετε καθόλου άλλο τον Δήμο και βρείτε έναν τοπογράφο μηχανικό ο οποίος θα σας ενημερώσει για την κατάσταση της ιδιοκτησίας σας.

 

Όχι μόνο για την κατάσταση της ιδιοκτησίας, θα πρόσθετα εγώ, αλλά και για την κατάσταση των δρόμων της περιοχής, η οποία από την περιγραφή προκύπτει ότι πρόκειται για εκτός σχεδίου περιοχή με δρόμους που έχει/ουν αφήσει οι αρχικοί μεγαλοϊδιοκτήτες των εκτάσεων για να τις κατατμήσουν σε αγροτεμάχια. Ο δήμος απάντησε ότι οι δρόμοι θα γίνουν "δημοτικοί" εννοώντας ότι η περιοχή θα μπει στο σχέδιο πόλης σε 2-3 χρόνια.

 

Σε κάθε περίπτωση, συμβουλευτείτε ένα τοπογράφο μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να σας πληροφορήσω πως "ιδιωτικός δρόμος" δεν υφίσταται εντός σχεδίου πόλης (άλλο αν μέσα στο οικόπεδο σας βαφτίσετε μια λωρήδα έτσι).

 

Κ όμως....:D

 

ΥΠΑΡΧΟΥΝ οδοί ''Δημοτικές ΜΗ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΕΝΕΣ''=ιδιωτικές οδοί που εξυπηρετούν τυφλά οικόπεδα,αλλά στο Σ.Π. δεν λήφθηκαν υπ' όψιν καθώς είτε ήταν τυφλές,ή έτεμναν το Ο.Τ. στα 2!!!!!Οπότε σε αυτή την περίπτωση απαιτείται ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΣΧΕΔΙΟΥ ΠΟΛΕΩΣ!!!!!!Τσεκαρισμένο!!:lol::lol:

 

Φίλε VALENTHIA

 

Είσαι σε πολύ δύσκολη θέση,κυρίως οικονομικά,αν επιχειρήσεις να τροποποιήσεις Σχέδιο Πόλεως....Καλή τύχη.Ωστόσο,η οδός εάν δεν έχει ληφθεί στο σχεδιασμό Σ.Π.,ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΥΡΩΝΕΤΑΙ,οπότε θα μείνει ανοικτή για πάντα,μέχρι κάποιος να επιχειρήσει τροποποίηση Σ.Π.

 

Καλό,ε?

 

:lol:

 

God Bless Yunanistan!

Link to comment
Share on other sites

Η περιοχή πρέπει να είναι πλέον εντός σχεδίου με ιδιωτικούς δρόμους οι οποίοι είχαν αφεθεί πρίν την ένταξη στο σχέδιο. Ο δήμος κατά την ένταξη δεν πήρε την κυριότητα τους ως όφειλε και μάλλον στα 2 επόμενα χρόνια, θα γίνει χαρακτηρισμός των οδών σε δημοτικές. Το θέμα είναι, το οικόπεδο της κυρίας, έχει πρόσωπο;;; Οέο; Η κατάτμηση πότε έγινε;

Τρέχοντας πρέπει να πάει σε τοπογράφο η φίλη μας!*

 

*Αρε και να τα ήξερα αυτά το 1996...

 

Edit:

Zavi, νομικά δεν στέκει ο όρος ιδιωτική οδός. Δες τον 1337/83, αρθ.28. Άλλο αν ξέμειναν από τότε που η περιοχή ήταν εκτός σχεδίου (αυτό που λες δηλαδή). Και ναι, όπως λεώ παραπάνω, πάει σε χαρακτηρισμό οδού.

Link to comment
Share on other sites

Ετσί σκέφτηκα ότι αν ο δρόμος που ούτε δημοτικός είναι αλλά δεν ξέρω αν είναι και κοινόχρηστος μπορεί να γίνει ιδιωτικός - να τον έχω μόνο για δική μου χρήση αλλά με νόμιμο τρόπο.

 

Εϊναι δημοτικός,αλλά δεν έχει χαρακτηριστεί ακόμη.

 

Άρα ΚΑΙ είναι ΚΑΙ δεν είναι...:lol:

 

Αυτή είναι η επίσημη απάντηση από Ο.Τ.Α.,στ' αλήθεια το λέω,είχα ολόιδια περίπτωση...:lol:

 

Ο.Τ.Α.=το καρκίνωμα της Δημόσιας Διοίκησης......ΜΠΟΥΡΛΟΤΟ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εάν η είναι ο μοναδικός δρόμος που έχεις για να πας σπίτι σου τότε ο δήμος είναι υποχρεωμένος να τον κάνει δημοτικό.

 

Απ την στιγμή που έχει κόψει και ορίσει το οικόπεδο σαν οικοδομήσιμο τότε είναι υποχρέωση του δήμου να παρέχει και δρόμο.

 

Βεβαία αυτά όλα στην θεωρία γιατί απ τα τόσα παράθυρα που έχει ο νόμος μπορούν να σου κάνουν και έξωση .

 

παρόλα αυτά υπάρχει και ένα παράδειγμα που μπορώ να σου δώσω.

εάν έχεις ένα χωράφι και για νά πας περνάς μέσα απ κάποιου άλλου το χωράφι, και μόνο απ εκεί είναι προσβάσιμο. τότε ο άλλος πρέπει να σου παρέχει το μονοπάτι-δρόμο΄, έχει γίνει αυτό και το ξέρω .

 

γι αυτό και μένα ένας συγγενής μου δεν με αφήνει να περνάω απ το χωράφι του για να μην το κάνω δρόμο χάχα και το τέλος του δρόμου του φτάνει στο χωράφι μου ακριβώς απ έξω άλλα τι να πεις .

Αυτά είναι που κάνουν την ανθρωπότητα και είναι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.