Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θέμα από μη μηχανικό: Ιδιωτικός δρόμος


Recommended Posts

Είχα μπλέξει πριν από 5 χρόνια με μια παρόμοια περίπτωση:

Εντός ενιαίου οικοπέδου με περίπου 20 κάθετες ιδιοκτησίες και με δίοδο κοινής προσπέλασης - σύμφωνα με την σύσταση - πλ. 5,00 μ που έχει πάρει ονομασία καθώς και οι κάθετες ιδιοκτησίες αριθμοδότηση από τον Δήμο.

Παρόλα αυτά πολύ λογικά στο ρυμμοτομικό απλώς δεν υπάρχει ούτε και πρόκειται να εμφανιστεί ποτέ.

Όλες οι κάθετες ιδιοκτησίες κτισμένες με τριόροφες και τετραόροφες πολυκατοικίες οροφοδιαμερισμάτων (κάθε πολυκατοικία και ένα σόι).

Λοιπόν υπάρχει συμβόλαιο καθώς και τοπογραφικό που αναφέρονται στην κοινή δίοδο - αποτελούμενη από τμήματα των όμορων καθέτων ιδιοκτησιών - ως οδό!

Εγώ είχα κληθεί για άδεια προσθήκης σε μία από τις 20 κάθετες ιδιοκτησίες.

Link to comment
Share on other sites

δεν αναφερόμουν στην διαδικασια. αναφέρομαι στο κατά πόσο η διοίκηση έχει δικαίωμα να αναγνωρίσει εναν δρόμο που υπάρχει στο έδαφος και δεν προβλέπεται στο σχέδιο πόλεως. Εγώ θεωρώ πως ΟΧΙ εκτός εαν είναι προ του '23 και αποδεικνύεται. σε κάθε άλλη περίπτωση είναι προσκυρωτέος από τους όμορους και μάλιστα ο δικαιούχος δεν είναι ο δήμος αλλά ο οικοπεδούχος που τον παραχώρησε όποτε κι αν έγινε αυτό ή οι κληρονόμοι του...!

επιφυλάσομαι αν υπάρχει παράθυρo

 

 

συμφωνώ με τα πολλαπλά edit σου

Link to comment
Share on other sites

χθες πρόλαβε και το κλείδωσε ο smod acnt και δεν πρόλαβα να σου απαντήσω Βαλένθια.

 

εδώ λοιπόν τι ήθελα να σου γράψω χθες (θένκς το νοουτπαντ):

 

 

 

Πέραν του ότι συνομιλώ πληκτρολογώντας μόνο με συναδέλφους που δίδουν τεχνικές περιγραφές και στοιχεία ορθά, προς περαιτέρω συζήτηση, ούτως ή άλλως δεν θα απαντούσα καθώς διόλου με ενδιαφέρει κοινωνικά και ηθικά το θέμα σου VALENTHIA. Μόνο επαγγελματικά με ενδιαφέρει και αυτό για να πληρωθώ και να ζήσω, όχι για σε ξεπετσιάσω.....

Έτσι αντιμετωπίζει ο επαγγελματίας ένα ζήτημα. Αχρωμάτιστα.

 

Γράφω καθώς περίμενα όλη μέρα να δω ποιος συνάδελφος θα υπερασπιστεί τον "πιτσιρικά" συνάδελφο, ο οποίος τυγχάνει και της εκτίμησής μου για την ιντερνετική συμπεριφορά του.

 

Αλλά θέλω να καταλάβω κάτι ......Βαλένθια

 

α) Ρωτάς κάτι.

 

β) Μπαίνει ο εν δυνάμει συνάδελφος και σου απαντάει όσο πιο κομψά μπορούσε, αναλύοντας και ξοδεύοντας χρόνο, την αλήθεια.

 

γ) Του επιτίθεσαι στο 2ο πόστ σου εδώ μέσα (εύχομαι και τελευταίο) και λες ότι επειδή δε σε ξέρει δεν μπορεί να λέει ότι ζητάς κάτι τζάμπα.

 

===> Μα ζητώντας τη γνώμη μας σαν επαγγελματίες μέσω του φόρουμ τζάμπα δεν το ζητάς ?

Εκτός και αν θες να σου στείλω με πμ λογαριασμό ΕΤΕ να κάνεις καμιά κατάθεση.:D

 

 

Και προς ενημέρωση όλων..........των ανειδίκευτων, ανεπάγγελτων στο προφίλ τους κομητών, ιδιοκτητών ,δικηγόρων, και κρυψίνων μηχανικών ......

 

εδώ μέσα είναι το σπίτι μας......των μηχανικών.:-x

 

α) απρόσκλητοι έρχεστε

β) ρωτάτε ότι ΝΑ ΝΑΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ

γ) απαντάμε τζάμπα όσοι το κάνουν

 

και βγαίνετε και από πάνω.......??

 

καλά κάνετε αν τηρείτε τους κανόνες συμμετοχής και δεν είστε φάουλ να ρωτάτε ότι θέλετε.....

 

Επίθεση όμως και τα ρέστα ΔΕΝ ΘΑ ΖΗΤΑΤΕ.

 

Άκου εκεί προσβλήθηκε κιόλας...... η έχουσα 2 πόστς που δεν βγαίνει το αμάξι της.

 

Τι σου είπε δλδ που προσβλήθηκες ? Καμπούρα σε είπε ?Την ωμή αλήθεια είπε ο άνθρωπας. Και θα ζητάει και συγνώμη ? Είμαστε καλά ? Και επειδή δεν σε ξέρουμε τι να λέει αυτό ?

 

 

Στο θέμα σου:

 

Λύση (1)

Βρες έναν τοπογράφο μηχ/κο και πλήρωσέ να σου βρει λύση.

 

 

Λύση (2η)

Να πάρεις μικρότερο αμάξι και να βγαίνει .....ή στην τελική πούλα να βοηθήσεις και το περιβάλλον.

 

Ποδήλατο.....η λύση που σου δίδω ...........τζάμπα.

 

 

Και ότι γράφω υπαγορεύεται από τον δεοντολογικό κώδικα και από την ηθική μου (που έχω κατά περίσταση....ανάλογα με ποιόν μιλάω).

Οπότε συγνώμες από μένα μην ζητήσεις γιατί δεν έχει και δεν ψαρώνω με κεριά και λιβάνια και γνωριμίες ή μη.

Αυτά αλλού. ΟΚ ?

 

 

Βέβαια καλό έκανες εν τέλει που υπάρχεις και εσύ καθώς έδωσες έναυσμα σε αγαπητούς συναδέλφους να συνομιλήσουν για το ελληνικό παράλογο .....8-)

 

Με συγχωρείτε που διέκοψα συνάδελφοι

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια καλό έκανες εν τέλει που υπάρχεις και εσύ καθώς έδωσες έναυσμα σε αγαπητούς συναδέλφους να συνομιλήσουν για το ελληνικό παράλογο .....8-)

κυρίως γι'αυτό μιλάμε *** ** *** μου

 

 

Σταμάτα να είσαι αθυρόστομος!

Έλεος πιά!!

acnt

Link to comment
Share on other sites

αναφέρομαι στο κατά πόσο η διοίκηση έχει δικαίωμα να αναγνωρίσει εναν δρόμο που υπάρχει στο έδαφος και δεν προβλέπεται στο σχέδιο πόλεως. Εγώ θεωρώ πως ΟΧΙ εκτός εαν είναι προ του '23 και αποδεικνύεται. σε κάθε άλλη περίπτωση είναι προσκυρωτέος από τους όμορους και μάλιστα ο δικαιούχος δεν είναι ο δήμος αλλά ο οικοπεδούχος που τον παραχώρησε όποτε κι αν έγινε αυτό ή οι κληρονόμοι του...!

Όχι μόνο μπορεί, όχι μόνο υπάρχουν περιπτώσεις που δεν θα ρωτήσουν και κανέναν, αλλά θα στον βαφτίσουν και "πεζόδρομο πλάτους 3μ" ο οποίος θα είναι και αδιέξοδος, δίνοντας πρόσωπο σε οικόπεδα τα οποία θεωρητικά εμπλέκονται σε τακτοποίηση. Αυτά γίνοταν τουλάχιστο μέχρι το 1998 και τα ΦΕΚ βγαίνανε "αέρα-πατέρα"...

 

Σοβαρά όμως, στον 1337 δεν αναφέρει κάτι από αυτά που λες. Όλα πάνε στον Δήμο.

 

Άρθρο 28

Κοινόχρηστοι χώροι μέσα σε εγκεκριμένα σχέδια πόλεων

Ιδιωτικοί δρόμοι, πλατείες και λοιποί χώροι κοινής χρήσεως που έχουν σχηματιστεί με οποιοδήποτε τρόπο έστω και κατά παράβαση των κείμενων πολεοδομικών διατάξεων και που βρίσκονται μέσα σε εγκεκριμένα σχέδια πόλεων, θεωρούνται ως κοινόχρηστοι χώροι που ανήκουν στον οικείο Δήμο ή Κοινότητα. Για τους χώρους αυτούς δεν οφείλεται καμία αποζημίωση λόγω ρυμοτομίας.

Σε περίπτωση όμως που οι χώροι αυτοί καταργούνται με το σχέδιο πόλεως προσκυρώνονται κατά τις κείμενες διατάξεις.

 

Δηλαδή όταν μπαίνει η περιοχή στο Σχέδιο Πόλης, δύο πράγματα μπορουν να συμβούν:

α) οι υπάρχοντες ιδιωτικοί δρόμοι να ενταχθούν στο σχέδιο ως δημοτικοί και να πάρουν οικοδομική γραμμή και όλα τα δέοντα, ή

β) η υπηρεσία να κρίνει πως δεν τους χρειάζεται, να δημιουργήσει το ΟΤ το οποίο να τους περικλείει, οι οποίοι και μεταβάλλονται σε προσκυρωτέες εκτάσεις.

 

Τώρα, ξέρει κανείς αν μπορεί σε τέτοια προσκυρωτέα κατά τον νόμο έκταση να γίνει τροποποίηση σχεδίου πόλεος και να χαρακτηριστεί ως οδός;

Link to comment
Share on other sites

[/font][/color][/u]Τώρα, ξέρει κανείς αν μπορεί σε τέτοια προσκυρωτέα κατά τον νόμο έκταση να γίνει τροποποίηση σχεδίου πόλεος και να χαρακτηριστεί ως οδός;

 

Έχει βγει απόφαση προσκύρωσης κ έχει συνταχθεί η πράξη αναλογισμού?Αν ναι,τότε η έκταση θα προσκυρωθεί.

 

Αλλά κ πάλι φίλε,νομίζω ότι αναφέρεσαι σε Σ.Π. φρέσκο.

 

Τί γίνεται όμως στα παλαιά?Να σου πώ εγώ?Σε Σ.Π. του προ-πρηγούμενου αιώνα κ μέχρι το 1948,η κατάτμηση πήγαινε σύννεφο....χάρη στους μεσίτες.Μιλάμε για καταμήσεις με δημιουργία τυφλών οικοπέδων,ιδιωτικό ρυμοτομικό σχέδιο εντός εγκεκριμένου Σ.Π. και α-π-ο-λ-υ-τ-ως μή παράνομες (γιατί δεν αντέχω να τις λέω νόμιμες).

 

Πάω λοιπόν εγώ στην περίπτωσή μου να κάνω μία αποτύπωση,κ χάνω τη μπάλα.Προσπαθώ να αντιληφθώ πού βρίσκομαι κ γιατί δεν υπάρχει η οδός (ΜΕ ΟΝΟΜΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ) στο απόσπασμα ρυμοτομικού.Ψάχνω συμβόλαια μέχρι το 1886.Βρίσκω ότι η οδός αρχικά ΔΕΝ υπήρχε(με εγκεκριμένο το Σ.Π.),όμως το 1929 μετά από κατάτμηση ένας μπούφος συνάδελφος γράφει στο τοπογραφικό του '29 ξερά ''οδός'' με λάθος αναφορά στο συμβόλαιο παρακαλώ.!!!!Μέχρι το '48 λοιπόν ο κάθε μηχανικός παρέα με το μεσίτη κολλητό του έλυναν κ έδεναν στο Σ.Π.Αρκεί να έβρισκαν ένα ''μεγάλο οικόπεδο'' at least 300 τ.μ.,τριπλασίαζαν την υπεραξία της περιοχής.Οικονομικά μιλώντας,έφεραν την αξία της γης στα όριά της.....κ κάτσε εσύ να ψάχνεις εν έτει 2009 τί έχει γίνει....ΟΥΤΕ Ο ΔΗΜΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΔΕΑ...Και το φαινόμενο δεν είναι μοναδικό....ΓΕΝΙΚΕΥΕΤΑΙ σε όλο το παλαιό Σ.Π.,εν τέλει αναθεωρείται με Γ.Π.Σ (!!!):o:confused: το 2004.Φανταστική συγκάλυψη!!!!Τί ισχύει στο Σ.Π. που έχει κουτσουρευτεί εδώ κ 140 χρόνια?Απάντηση:ό,τι νά' ναι,κατά περίπτωση!!!!!Περιοχές μπαινοβγαίνουν στο ίδιο Σ.Π.,αφού μπήκαν πριν το '83 έγιναν πράξεις αναλογισμού οι οποίες είναι άκυρες γιατί στη συνέχεια μετά το '83 ΒΓΗΚΑΝ από το Σ.Π(!!!!!!Αττική όδός γαρ κ πολύ μικρότερο κόστος απαλλοτριώσεων...),μετά ξαναμπαίνουν (μετά το'83) άρα έχουμε Π.Ε.(!!!!χαχαχα!!!!),αναθεωρούνται οι όροι δόμησης,αλλάζουν οι χρήσεις γης εντός του παλαιού Σ.Π.,γενικά ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.Έλα μετά εσύ να μου πεις για τον κόσμο μου!!!!

 

Ωραία!Συμπεραίνω λοιπόν,ότι δυστυχώς επειδή η μοίρα μου με έφερε στη ζωή στα τέλη του 20ου αιώνα,ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΠΑΡΤΥ!!!!!!!!!!Θα'χα κάνει μία περιουσία αμύθητη,θα συνεργαζόμουν με τη Γκεστάπο (όπως κ γνωστή οικογένεια επιχειρηματιών) κ τώρα θα άνοιγαν οι πόρτες στα καλύτερα σαλόνια για τα εγγόνια μου....

 

Και βέβαια,τώρα αυτές οι περιοχές έχουν ανοικοδομηθεί πλήρως (με κενά νόμου φυσικά).Άλλο ένα μεγάλο μπράβο στο ΥΠΕΧΩΔΕ.Αποδεικνύεται επίσης,ότι όταν το ΥΠΕΧΩΔΕ είναι μπουκωμένο από το φαί,όλα πάνε καλά,το χρήμα κάνει rotation,οι τσέπες όλων είναι γεμάτες κ η πόλη είναι απαίσια.Όταν το ΥΠΕΧΩΔΕ πεινάει,τότε όλοι γκρινιάζουν,χρήμα δεν κινείται,κ όλα πάνε σύμφωνα με τις διατάξεις!!!!Εξ' ού κ το ''παράδοξο του Yunanistan''......Λίγο να μεγαλώσω ακόμα θα γραψω κ βιβλίο!!!!!!!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αντε, καλά, εσύ είσαι @ the bottom of the pit... Θα πρέπει να κάνουμε διαχωρισμό σε δύσκολες υποθέσεις, τρελές και... υποθέσεις "zavi"!!! :lol:

 

Φυσικά και αναφέρομαι σε φρέσκο ΣΠ... Του 76...

Έχει βγει απόφαση προσκύρωσης κ έχει συνταχθεί η πράξη αναλογισμού?Αν ναι,τότε η έκταση θα προσκυρωθεί.

Όχι δεν είχε γίνει κάτι τέτοιο. Υπήρχε ιδιωτική οδός η οποία καταργήθηκε με το ΣΠ το 76 και άσχετα αν έγινε προσκύρωση η όχι, αυτή η έκταση "άνηκε" στους όμορους. Άρα ο Δήμος δεν μπορεί να προχωρήσει σε τροποποίηση του ΣΠ αν πρώτα δεν γίνει πράξη προσκύρωσης του ιδιωτικού δρόμου, να οριστούν οι αποζημιώσεις και μετά να γίνει απαλλοτροίωση των εκτάσεων για διάνοιξη της οδού. Κάνω κάπου λάθος;

Μήπως όμως βασίζεται το σύστημα στην λογική "first come, first served";;;

Πάντως από όσα έχω δει, όταν υπάρχει ιδιωτική οδός, ο όμορος (της) ιδιοκτήτης πρέπει να υποβάλλει αίτημα προσκύρωσης για να προλάβει τον Δήμο. Τελεία και παύλα. Ούτως ή άλλως οι ιδιοκτήτες καλούνται να επιβάλλουν την ρυμοτομία.

Link to comment
Share on other sites

@acnt προφανώς στο μήνυμα27 αναφέρεσαι σε παρατυπίες και συμφωνείς μαζί μου...σωστά?

αν όχι πάμε: ο νόμος λέει οτι αν ιδιωτικός δρόμος συμπεσει με προβλεπόμενο(και μόνο τότε) δεν οφείλει αποζημίωση ο δήμος για την κοινοχρησία.

αν ο ιδιωτικός δεν συμπέσει τότε δεν κρίνει καμία υπηρεσία για την χρησιμότητα του δρόμου ΕΚΤΟΣ αν είναι πρό του 23 ΚΑΙ δίνει πρόσωπο σε τυφλό οικοπεδο...(πρέπει και τα 2 να συντρέχουν ταυτόχρονα)

Δεν μπορεί(νόμιμα) να αναγνωριστεί αλλιώς κοινόχρηστος δρόμος εντός σχεδίου.

 

 

υγ:πιστεύω πως ένας πολεοδόμος που χαράζει σχέδιο πόλεως πρέπει να είναι ψυχωσικός(ή έστω νευρωσικός) για να κάνει σωστή δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.