Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οπλισμένο Σκυρόδεμα και αντισεισμικές πατέντες


 

Πειστήκατε από την ευρεσιτεχνία; Ναι ή Όχι.  

22 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Πειστήκατε από την ευρεσιτεχνία; Ναι ή Όχι.



Recommended Posts

Με τιμή πρός τον ρόλο σου το κρίνω αψυχολόγητο.

Αψυχολόγητο θα ήταν αν είχα συμπληρώσει την δική σου ειδικότητα, όχι το να επέμβω ώστε κάτι να είναι σύμφωνο με του Κανόνες Συμμετοχής. Δεν ξέρεις όλη την ιστορία.

Δεν έγιναν σχόλια μόνο για το αναγραφόμενο επάγγελμα.

Εμένα εκεί με ενδιαφέρει να μην βγούμε εκτός ελέγχου.

Άλλωστε εξ αρχής είχε δηλώσει εργολάβος οικοδομών και όχι μηχανικός.
Αυτό είναι προς τιμήν του, που διόρθωσε το δικό μου λάθος μόνος του.

 

Επί τω προκειμένω, αυτό που έχει πατεντάρει ο κύριος, το έχει ψάξει κανείς; Ή απλά τρώει χι...έτσι επειδή δεν είναι μηχανικός;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 291
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω ότι απορρίπτει κανείς κάποια προτεινόμενη μέθοδο μόνο και μόνο γιατί προέρχεται από μη μηχανικό. Η διατύπωση της παρουσίασης του θέματος ήταν απρόσεχτη γι' αυτό προκάλεσε σχόλια.

 

Δεν είναι ιδιαίτερα ευγενικό να ανοίγει κάποιος δεύτερο παρεμφερές θέμα χωρίς να έχει κάνει τον κόπο να γράψει μία -έστω- φράση πέραν της αρχικής τοποθετήσεώς του.

 

Κατά την γνώμη μου, είναι εύλογο να δημιουργούνται απορίες για τον τρόπο επιστημονικής κατάρτισης ενός μη μηχανικού σε τέτοιο υψηλό επίπεδο, ώστε να προτείνει πρωτότυπες μεθόδους αντισεισμικής προστασίας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να είμαι μηχανικός όπως και εσείς εφευρέτες.Πάντως είμαι περήφανος που ειμαι στο site της ευρωπης Enterprais Europe Network για δύο λόγους .Ο πρώτος είναι ότι δεν έχω ανάγκη αυτό το site να διαφημιστώ γιατί έχει αναλάβει να με διαφημίσει ο μεγαλύτερος οργανισμός του κόσμου. Δεύτερον γιατί ποζάρω για την πατρίδα μου με δύο εφευρέσεις εκεί. Ο εφευρέτης ψάχνεται και σπουδάζει στην ζωή. Στατική απάντηση δεν πήρα και αυτό είναι θετικό. Μ.Φ.Χ Γιαννης-ιος

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να είμαι μηχανικός .... Στατική απάντηση δεν πήρα και αυτό είναι θετικό. Μ.Φ.Χ Γιαννης-ιος

 

Γιάννη , αν δεν κάνω λάθος χρησιμοποιείς δύο πλάκες στη βάση.Τη δεύτερη τη χρησιμοποιείς για να πάρεις τα φορτία και τις μετακινήσεις του σεισμού.Με τη δεύτερη πλάκα ενώνεις όλα τα ακριανά υποστυλώματα.

Την πρώτη πλάκα που τη στηρίζεις;

Στο κλιμακοστάσιο;

To κλιμακοστάσιο σου που υποτίθεται ότι είναι το άκαμπτο κομμάτι της κατασκευής δε θα στηρίζεται σε κάποιο θεμέλιο.Άρα και αυτό θα δεχτεί τις μετακινήσεις του εδάφους;

Δώσε περισσότερα στοιχεία ή περιέγραψε την καλύτερα.

Επιμένω η λύση με ελαστικά εφέδρανα είναι προτιμώτερη γιατί δε χωρίζει το κτίριο σε άκαμπτα και εύκαμπτα μέρη.Απομονώνει τελείως το κτίριο από το έδαφος και αναλάμβάνει σημαντικό κομμάτι της σεισμικής ενέργειας.Έχει μεγάλη εφαρμογή σε γέφυρες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως "είναι αδύνατον μέσα σε λίγα λόγια να σας μεταφέρω την καινοτομία της εφεύρεσης" έτσι είναι αδύνατον να λάβετε ολοκληρωμένη ανάλυση σχετικά με την μέθοδο που προτείνετε. Πάντως κάποιες παρατηρήσεις - σχόλια έχουν γίνει.

 

Αν και είμαι μικρότερός σας, επιτρέψτε μου τις παρακάτω παραινέσεις - συμβουλές:

α) Ορθότερο είναι να χρησιμοποιείτε τη λέξη "ευρεσιτεχνία" αντί για "εφεύρεση" γιατί κατοχυρώσατε μια τεχνική ή κατασκευαστική μέθοδο, δεν ανακαλύψατε κάτι καινούργιο. Επιπλέον ο όρος "εφευρέτης" ξενίζει αρκετά.

β) Δεν θεωρώ ότι όποιος έχει σπουδάσει είναι σπουδαίος και αυτός που δεν έχει, δεν δικαιούται να ομιλεί. Προσέξτε τη διατύπωση των εκφράσεών σας, διότι φράσεις όπως: "δεν μπορώ να είμαι μηχανικός όπως και εσείς εφευρέτες" και "ο εφευρέτης ψάχνεται και σπουδάζει στην ζωή" ηχούν άσχημα.

 

Στην -πολλαπλώς διατυπωμένη- απορία μου περί της απόκτησης γνώσεων για το αντικείμενο της στατικής των κατασκευών, θα μου απαντήσετε;

Επίσης, πώς γίνεται μέσα από τη σπουδή της ζωής να αποκτάει κανείς εξειδικευμένες γνώσεις στατικής;

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σιγά σιγά μπαίνουμε στην ουσία και αυτό θα είχε γίνει από την πρώτη στιγμή (αν κρίνω από το επίπεδο των ατόμων που βρίσκονται στο φόρουμ αυτό), αν είχαν αποφευχθεί κάποιοι αδέξιοι χειρισμοί. Έυχομαι το θέμα να έχει αίσιο τέλος και να πάει στην ευχή(με την καλή την έννοια)

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μηχανικοί σας τιμώ σαν επιστήμονες και συγνώμη που παραφέρθηκα.Ξεχάσατε ότι είμαι εργοδηγός δομικών έργων και σπούδασα στατική και μηχανοτεχνίτης και γνωρίζω και μηχανολογικό σχέδιο. Το θέμα μας τώρα. Η οικοδομή κατά την διάρκεια τού σεισμού καταπονεί τον οριζόντιο και κάθετο άξονά της,κατά την ταλάντωση τού εδάφους πού δημιουργεί ο σεισμός.Η διπλή βάση ,εκτός του ότι μονώνει την μεταφορά των δυνάμεων τού σεισμού διατηρεί σε ευθεία γραμμή τον οριζόντιο άξονα του κτηρίου.Για να πιάσω την καταπόνηση του κατακόρυφου άξονα του κτηρίου , δημιούργησα τον μηχανισμό του Υδραυλικού Ελκυστήρα ο οποίος πακτώνει τον ανελκυστήρα ως άκαμπτο δομικό υλικό ώστε να αποσβένει τις διαφορετικές πλάγιες δυνάμεις των πολλών πλακών που εφάπτονται επάνω του κατά την διάρκεια του σεισμού (πάνω στο διάκενο) .Τοποθέτησα στο κέντρο μια σταυροειδή κολόνα ή τον ανελκυστήρα με διάκενο ώστε να ανεβοκατεβαίνει πάνω στο εύρος του κύματος του σεισμού και να μην μεταδίδει την ταλάντωση του εδάφους σε όλο το κτήριο.Ως πακτωμένο δομικό υλικό με το έδαφος κατεβαίνει το κέντρο βάρος του και γίνεται ένα με το έδαφος παράδειγμα μία σιντιέρα που συγκρατεί τα CDs σε ένα κούνημα τραπεζιού .

Με φιλικούς χαιρετισμούς Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Επί τω προκειμένω, αυτό που έχει πατεντάρει ο κύριος, το έχει ψάξει κανείς; Ή απλά τρώει χι...έτσι επειδή δεν είναι μηχανικός;

δεν ειναι θέμα τι τρώει, εγώ ημουν για σουβλάκια πριν. απλά τα

www.freepatentsonline.com

www.patentstorm.us

www.patentgenius.com κλπ εχουν πληθωρα πατεντών για seismic isolation.

μια παρεμφερής με πυρηνα και πιο συνθετη ειναι η http://www.freepatentsonline.com/6457285.pdf

 

Γιάννη, καλά κανεις και το προβάλεις, π.χ. http://www.technology-market.eu/evetam/Profiles/09_GR_49R5_3E12.html, όλοι έχουν δικαίωμα στο όνειρο, αλλά το θέμα της σεισμικής μόνωσης ειναι λυμένο προ πολλού με τα εφέδρανα.

post-4085-131887225237_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Γιάννη - ιος

 

Ενδιαφέροντα όλα αυτά, συνέχισε.

 

Με "το μάτι" φαίνεται να είναι ορθή σκέψη. Είναι το μόνο που μπορώ να πω διαβάζοντας τα στοιχεία που μας δίνεις. Για σίγουρη γνώμη θα πρέπει η ιδέα σου να ελεχθεί με υπολογιστικά μοντέλα (έχει γίνει; ) που απαιτούν πολύ μελέτη και χρόνο.

 

Τώρα όσον αφορά στην εφαρμογή, θα πρέπει να ξέρεις ότι για να περάσει μια ιδέα από τη θεωρεία στην πράξη, ένα πράγμα είναι το πιο καθοριστικό, όσο σούπερ - ντούπερ αντισεισμική κι αν είναι: η οικονομία. Το έχεις δει από αυτή την πλευρά;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.