Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οπλισμένο Σκυρόδεμα και αντισεισμικές πατέντες


 

Πειστήκατε από την ευρεσιτεχνία; Ναι ή Όχι.  

22 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Πειστήκατε από την ευρεσιτεχνία; Ναι ή Όχι.



Recommended Posts

Έχεις απόλυτο δίκαιο σε αυτά που λες Structur. Μόνο θα ήθελα να συμπληρώσω ότι για όλα αυτά κάποιος ευθύνεται, και αυτή είναι η πεδία. Και επειδή το ψάρι μυρίζει από το κεφάλι....τι να σου κάνει η ουρά. Όταν στα Ελληνικά Πανεπιστήμια διδάσκουν μόνο θεωρία, ενώ στα Ευρωπαικά κάνουν έρευνα πάνω στα υφιστάμενα προβλήματα της αγοράς, αυτό θα βγάλει δύο διαφορετικούς επιστήμονες. Γι αυτό αυτοί παράγουν, και εμείς έχουμε γεμίσει με διευθυντές. Μ.Φ.Χ Γιάννης ίος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 291
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Γιαννης-Ιος

 

Διαφωνω καθετα φυσικα, και μακαρι η ανωτατη παιδεια να ηταν το κεφαλι, που δεν ειναι. Προσεξε οτι αναφερομαι μονο στην γ'βαθμια εκπαιδευση.

 

Αλλα θα απομονωσουμε την παιδεια ?, δε γινεται. Η παιδεια που εχουμε ειναι αυτη που αξιζουμε.

 

Αυτα ειναι γνωστα, μη τα αναμασαω τωρα εγω...

 

Αν εφταιγαν τα προγραμματα σπουδων (που ειναι μια χαρα για μενα), η αλλοι τοσο απλοικοι λογοι, θα ειμασταν super, καρα-super.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ο βοσκός ξαφνικά, επειδή ήλθε τουρισμός στην Ελλάδα, μου γίνετε οικοδόμος, και ο μηχανικός πρακτικά δεν τον βοηθάει τι να κάνει? Όταν ο Αλβανός κάνει ότι δηλώσει γιατί είναι φθηνός, και οι μηχανικοί δεν περνάνε από την δουλειά ούτε για την επιμέτρηση. Όταν ο ενδιάμεσος κρίκος ο εργοδηγός δεν υφίσταται στα έργα, τότε τι περιμένουμε? Όταν ο μηχανικός τον Κυκλάδων, αντί να κάνει στατική μελέτη συνεχούς δόμησης με φαρδιά ντουβάρια, μου κάνει στατική σκελετού, με 20 cm ντουβάρια, και μετά μου μιλάει για παραδοσιακούς οικισμούς, τότε τι να πω? Αυτά είναι μερικά προβλήματα της αγοράς που κανένας δεν δίνει σημασία.Και άντε εγώ που ξέρω λίγα πράγματα πάρα πάνω από ένα μάστορα,να αποφασίσω να κάνω καλή δουλειά...ξέρετε τι θα γίνει...θα μπω μέσα. Γιατί?...γιατί ο μηχανικός δεν γουστάρει που εγώ ξέρω πέντε πράγματα....οπότε δεν με βάζει στο κύκλωμα...? Γιατί η καλή δουλειά στοιχίζει, Μ.Φ.Χ Γιάννης ίος

Link to comment
Share on other sites

κ. Γιαννη πολυ το ψαχνετε και θα μπερδευτειτε παλι. Επειδη "κανω" και τον εργολαβο σε τουριστικη περιοχη καταλαβαινω τι λετε, αλλα θα πρεπει να παρουμε ολους τους κρικους της αλυσιδας μεσα στην οποια ανηκει και ο τελικος αποδεκτης του ολου προιοντος ie ο πελατης.

 

Παντως θυμηθηκα μια Ιταλιδα που μου ειχε πρηξει τα (συκωτια) με τον Renzo Piano της, και οτι εδω δεν ξερουμε τιποτα οι μηχανικοι, αλλιως που ειναι οι κατασκευες κλπ και τα μεγαλα εργα ξενοι τα καναν/κανουν κλπ... (λες και ειμαστε μαθηματικοι να δουλευουμε στη σφαιρα της φαντασιας).

 

Η Ιταλιδα ηταν τελειως off topic, αλλα εσεις που ειστε και της "δουλειας" θα πρεπε να γνωριζετε κατι παραπανω (αυτο κολλαει στο προηγουμενο post), δλδ γιατι δεν εχουμε (προς το παρον τουλαχιστον, για να ειμαστε και λιγο αισιοδοξοι) αρχιτεκτονικα γραφεια ala Renzo Piano. Παντως σιγουρα οχι γιατι λειπει η παιδεια απο τους αρχιτεκτονες μας.

 

Και ελεος πια, τα χετε βαλει με τους μηχανικους.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ελάχιστα πέτρινα σπίτια που είναι πανέμορφα. Στοιχίζουν όμως πολύ...Εγώ θα προτείνω ένα τρόπω συνεχούς δόμησης, που και φθηνός είναι,και διατηρεί το παραδοσιακό των Κυκλάδων.Τι είναι παραδοσιακό στις Κυκλάδες? Το χονδρό πέτρινο ντουβάρι.Η βεράντα και όχι το μπαλκόνι. Το ξύλινο δοκάρι στο νταβάνι. Το τόξο και ο θόλος. Γιατί είναι παραδοσιακά αυτά τα στοιχεία? Πρώτα που δεν υπήρχαν τα τούβλα έχτιζαν με πέτρες, και η πέτρα χρειαζόταν κάποιο φάρδος για να δέσει. Δεν γινόταν μπαλκόνι, γιατί δεν υπήρχε μπετό. Το ξύλινο δοκάρι στο νταβάνι το βάζανε για να συγκρατούν τα φορτία της πλάκας, γιατί δεν υπήρχε μπετό. Το τόξο το βάζανε από την ανάγκη να δημιουργήσουν μεγάλους χώρους.Συγκεκριμένα όταν θέλανε να κατασκευάσουν ένα χώρο 10Χ10, δεν μπορούσαν να βρουν τόσο μεγάλα ξύλινα δοκάρια πού στατικά να μπορούσαν να πάρουν τα φορτία της πλάκας. Τι έκαναν λοιπόν? Κατασκεύαζαν μία κολόνα στο κέντρο τού χώρου και επάνω της κατασκεύαζαν τέσσερα τόξα. Έτσι δημιουργούσαν τέσσερις μικρότερες πλάκες, όπου ήταν δυνατή η εύρεση ξυλείας. Γιατί δημιουργήθηκε ο θόλος? Γιατί οι εκκλησίες είναι του Θεού. Ο Θεός είναι αθάνατος. Για να είναι αθάνατος και ο οίκος του, έπρεπε να απουσιάζει το ξύλινο δοκάρι το οποίο με τα χρόνια σάπιζε. Έτσι δημιουργήθηκε η τενχική του θόλου. Η ακρίβεια είναι αυτή, που αυτές οι κατασκευές είναι ασύμφορες. Αν όμως αντί πέτρα, χτίσουμε διπλό τσιμεντόλιθο σε συνεχή δόμηση.Και στις γωνίες μονό τσιμεντόλιθο και πέτρα από έξω, τότε η κατασκευή είναι πιο όμορφη, και πιο φθηνή, και πιο γερή. Πιο όμορφη γιατί ο συνδυασμός πέτρας και σοβά είναι αισθητικά όμορφος.Οι εσοχές στις πόρτες και τα παράθυρα είναι πιο όμορφες, λόγω του πάχους τού τοίχου, προστατεύοντας ταυτόχρονα τα κουφώματα από τον ήλιο, και την βροχή. Πιο φθηνή γιατί ο διπλός τσιμεντόλιθος είναι κατασκευαστικά, και σαν υλικό, πιο φθηνός από το τούβλο, που οι διαστάσεις του είναι κατά πολύ μικρότερες.Δηλαδή 40 cm ντουβάρι 14 ευρό το Μ 20cm ντουβάρι με τούβλο 16 ευρό το Μ . Γλιτώνουμε την μόνωση γιατί το σαραντάρι ντουβάρι έχει καλύτερη μόνωση, από το εικοσάρι με μόνωση.Γλιτώνουμε τα τρέχοντα μέτρα σε σοβά που δημιουργούνται από τις εξοχές των δοκών.Πιο γερή γιατί το σαραντάρι ντουβάρι στατικά αντέχει τέσσερις με πέντε ορόφους, για 8 ρίχτερ σεισμό. Πίος ο λόγος λιπών να γίνετε ο σκελετός, την στιγμή που στις Κυκλάδες επιτρέπονται μόνο δύο όροφοι. Μάλλον για να χαλάσει το παραδοσιακό που κατά τα άλλα όλοι κόπτονται. Μ.Φ.Χ Γιάννης-ίος

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω βάλει με τους Μηχανικούς, συνεργάζομαι με τους μηχανικούς λέγοντας την γνώμη μου. Ο εργοδηγός είναι ο ενδιάμεσος κρίκος.Και δεν είμαι Ιταλίδα.........σε καταλαβαίνω. Όμως πρέπει να τις εξυπηρετούμε και αυτές.......

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.