Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οπλισμένο Σκυρόδεμα και αντισεισμικές πατέντες


 

Πειστήκατε από την ευρεσιτεχνία; Ναι ή Όχι.  

22 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Πειστήκατε από την ευρεσιτεχνία; Ναι ή Όχι.



Recommended Posts

  • Απαντήσεις 291
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είπατε για Ιταλίδες και μου ανοίξατε την όρεξη..

Ωραία πόλη η Ρώμη..με άνεση και αρχιτεκτονική.

Ποιά θεωρείτε την πιό καλαίσθητη ευρωπαϊκή πόλη?

 

Παρακαλώ πολύ μην σπαμάρετε.

Ευχαριστώ

Άρης Χανιά

Link to comment
Share on other sites

χα χα χα ξεφυγε το θεμα τελειως. Εγω λεω να κρατησουμε μονο τη λεξη "πατεντες". Ωχ, τι το ανεφερα παλι, θα αρχισουν οι ψαλμωδιες.

 

Παρακαλώ πολύ μην σπαμάρετε.

Ευχαριστώ

Άρης Χανιά

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους, αρχισατε να μιλατε για θεματα που κατεχετε.

Και αυτά με το κούνημα έχουν να κάνουν....μόνο που με αυτά τα κουνήματα τα πράγματα δεν πέφτουν, αντιθέτως....Για μένα Aggelosss 1978 καλύτερη μοντέρνα αρχιτεκτονική έχει η νέα Βενετία.

Μ.Φ.Χ Γιάννης-ίος

 

 

Παρακαλώ πολύ μην σπαμάρετε.

Ευχαριστώ

Άρης Χανιά

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, παλι θα πεσει παρατηρηση απο τους κ.κ. Admins, αλλα εσκασα στα γελια. Μπραβο κ. Κυκλαδιτη πολυ χιουμορ.

 

Ενταξει, μαλλον καπου εδω πρεπει να το κλεισουμε, λεω..

 

Ειμαι καινουριος στο forum, αλλα να πουμε και ενα μπραβο για την εξοχη προσπαθεια. Βρισκεται σε πολυ καλα επιπεδα.

 

 

Τελευταία προειδοποίηση

Προσβολή μέλους/μελών του forum.

ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φίλοι μου, το ερώτημα που μπαίνει είναι, αν αυτή η αντισεισμική ευρεσιτεχνία είναι μια από τα ίδια. Εγώ πιστεύω ότι διαφέρει, γιατί έχει πλεονεκτήματα που δεν έχει καμία άλλη αντισεισμική ευρεσιτεχνία, και αποτελεί επανάσταση στην στατική μελέτη των κατασκευών Το πρόβλημα είναι ότι τα αλλάζει όλα? Οι ως τώρα αντισεισμικές ευρεσιτεχνίες σκοπό έχουν την σεισμική μόνωση του οριζόντιου άξονα της κατασκευής από το έδαφος. Αυτό το κατορθώνουν μέχρι ένα βαθμό. Το κύριο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν είναι τα φορτία, και η αστάθεια του κατακόρυφου άξονα των κατασκευών. Συγκεκριμένα. Σε ψιλές κατασκευές τα κτήρια κινδυνεύουν πιο πολύ από τον αέρα παρά από τον σεισμό.Αυτός ο παράγοντας κάνει απαγορευτικό τον υπάρχοντα σημερινό αντισεισμικό εξοπλισμό. Αυτό, γιατί δεν εξασφαλίζει σεισμική μόνωση, λόγω ανελαστικότητας των υπαρχόντων συστημάτων, προερχόμενη από τα φορτία.Και ακόμη κινδυνεύει η κατασκευή να πέσει από τις ριπές του αέρα.Αυτό συμβαίνει λόγω μη πάκτωσης της κατασκευής με το έδαφος. Εδώ είναι ιδανικός ο ελκυστήρας δομικών έργων.Και ψιλές κατασκευές δεν είναι μόνο τα κτήρια, είναι και πυλώνες των γεφυρών, και οι ανεμογεννήτριες, και τα φράγματα, και γενικά ότι έχει αστάθεια σε πλάγιες δυνάμεις του σεισμού και του αέρα.Ακόμα η ευρεσιτεχνία, δεν κάνει απόσβεση σεισμικής ενέργειας, αλλά κάνει απόσβεση κινητικής ενέργειας των πλακών, και μάλιστα στην κάθε μια ξεχωριστά. Κάνει και για τις δυνάμεις του αέρα και του σεισμού ταυτόχρονα, πράγμα που δεν το επιτυγχάνουν οι άλλες ευρεσιτεχνίες. Μ.Φ.Χ Γιάννης-ίος

Link to comment
Share on other sites

@Αρης-Χανια

 

Ε οχι και προσβολη, θα παρεξηγηθω με τον ανθρωπο (Γιαννης_Ιος) χωρις λογο.

 

Ουτε αυτο, ουτε το προηγουμενο post ηταν.

 

Για προσβολες, ανετρεξε στην αρχη του τοπικ.

 

---------------------

 

Και ουσιαστικα ο ΜΟΝΟΣ που επιασε σοβαρα το θεμα σ' αυτο το τοπικ ηταν κακα τα ψεματα ο Chilon.

Οι υπολοιποι περιοριστηκαν σε γρηγορες-ανουσιες κριτικες επειδη ο topic starter δεν ηταν μηχανικος, και μπραβο του (του Chilon) γιατι επεδειξε υπομονη, χωρις να υπονομευσει καθολου το επιπεδο.

 

----------------------

 

@ Chilon: Να υποθεσω οτι η χρηση της φρασης : "Στατική των Κατασκευών" με τα κεφαλαια γραμμενα ετσι, δειχνει κατι ?

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω ότι εγώ προσωπικά δεν νιώθω προσβεβλημένος από κανένα Μηχανικό που συμμετέχει στην συζήτηση του θέματος. Απεναντίας τους θεωρό φίλους μου και για την αντιπαράθεση που έχουμε, γιατί μέσα από αυτή βγαίνουν αλήθειες, καλές ή κακές, και για την βοήθεια που μου προσφέρουν. Και λίγο χιούμορ δεν βλάπτει...Θα ήθελα να αναφέρω μερικά ακόμη πλεονεκτήματα του ελκυστήρα,και του υδραυλικού ελκυστήρα, έναντι των άλλων υφισταμένων αντισεισμικών συστημάτων. α) μπορεί να συνεργαστεί με τα άλλα συστήματα, για διπλό όφελος. β) μπορεί να προσαρμοστεί σε υφιστάμενα κτήρια με τρις διαφορετικούς τρόπους. γ) δεν επιτρέπει στην κατασκευή να υποστεί καθίζηση κατά την διάρκεια του σεισμού, όταν συμβαίνει το φαινόμενο της συμπυκνώσεως του εδάφους. δ) μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε ανισόπεδες κατασκευές.ε) αυξάνει την αντοχή του σκυροδέματος, στις δυνάμεις του εφελκυσμού.ζ) μικρό κόστος κατασκευής που δεν ξεπερνά το 2% του συνολικού κόστους κατασκευής.η)μπορεί με την προσθήκη μιας βίδας και ενός μεταλλικού διχτυού να χρησιμοποιηθεί και για την αντιστήριξη πρανών. Μ.Φ.Χ Γιάννης -ίος

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.