Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οπλισμένο Σκυρόδεμα και αντισεισμικές πατέντες


 

Πειστήκατε από την ευρεσιτεχνία; Ναι ή Όχι.  

22 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Πειστήκατε από την ευρεσιτεχνία; Ναι ή Όχι.



Recommended Posts

  • Απαντήσεις 291
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εγω συμφωνω με τον Palex, αναφορικα με την τοποθετηση του για την εννοια της "πατεντας".

 

Ομως ειναι πρακτικα αδυνατο το ΤΕΕ η ο οποιος συλλογος να εχει γνωση ανα πασα στιγμη του τι εμπορευεται ο καθενας. Αυτο φανταζομαι οτι κρινεται απο τη στιγμη που κατατιθεται μια μελετη σε καποια υπηρεσια.

 

Επισης πολυς λογος ειδα οτι γινεται για τον ΕΑΚ. Καλα η πρωτη γραμμη που λεει οτι ο κανονισμος δεν ισχυει σε περιπτωσεις εφαρμογης σεισμικης μονωσης, εχει διαφυγει της προσοχης ολων?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από το θέμα του Ε.Α.Κ mkalliou. Θα ήθελα απλά να πω ότι κάθε μέθοδος η οποία δεν αναφέρετεαι/περιγράφεται σε κανονισμούς, από τη στιγμή που είναι επιστημονικά τεκμηριωμένη μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Ο ίδιος ο ΕΑΚ δεν απαγορεύει κάτι. Αρκεί να είναι τεκηριωμένο. Αντιγράφω από ΕΑΚ200 παρ. 1.1.1.(4):

Για το τι μπορώ ή τι δεν μπορώ, θα τοποθετηθώ αφού τηλεφωνήσω και ενημερωθώ από τον Ο.Β.Ι. Πάντως εγώ και κάθε λογικώς άνθρωπος, δεν θα το κατασκεύαζε εάν προηγουμένως δεν το δοκίμαζε, και δεν έπαιρνε πιστοποιητικό I.S.O 2002. Για το καπέλο που ανέφερες, δεν είναι το ίδιο. Υπάγετε στο Π.Υ.Χ που είναι για κατοχύρωση τρισδιάστατων σχεδίων, με ισχύ επτά χρόνια. Το Δ.Ε περνάει από έλεγχο για το ΝΕΟ, αλλά και για την εφευρετική δραστηριότητα. Επειδή δεν είμαι μηχανικός, και επειδή ο Λεονάρντο Ντα Βίντσι ήταν και αυτός ζωγράφος, αλλά έκανε τόσες και τόσες εφευρέσεις, και επειδή είμαι φορολογούμενος πολίτης με τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις, και επειδή έχουμε Δημοκρατία, λέω την γνώμη μου. Και αυτή είναι ότι το κράτος, έπρεπε να έχει μία επιτροπή αξιολόγησης, η οποία θα έκρινε αν μία ευρεσιτεχνία χρήζει χρηματοδότησης, ή όχι. Αφού φορολογούμε απαιτώ ίσα μεταχείριση. Και σκέψου αν αυτά που λέω να είναι αλήθεια, και χαντακωθεί η ευρεσιτεχνία λόγο χρηματοδότησης.Σκέψου τον κόσμο κάτω από τα ερείπια, και την προσπάθεια που κάνω μόνος μου. Και αν νομίζεις ότι το κάνω για τα χρήματα, κάνεις λάθος. Δηλώνω υπεύθυνα ότι χαρίζω στο κράτος την ευρεσιτεχνία αν με βοηθήσει αυτή να πραγματοποιηθεί, για το γενικό συμφέρον. Μ.Φ.Χ Γιάννης-ίος

 

Από την στιγμή που έχω το δικαίωμα υπογραφείς για 20 χρόνια σε όλο τον κόσμο, πόσες θέσεις εργασίας θα μπορούσα να δημιουργήσω για την Ελλάδα αν αποφασίσω να υπογράφω μόνο σε ελληνικές εταιρείες? Και πιο είναι το πρόβλημα...ότι δεν είμαι Μηχανικός? Όταν η Εθνική κερδίζει, γιατί είμαστε περήφανοι...και όχι όταν κατοχυρώνουμε διεθνή ευρεσιτεχνία? Γιατί δεν επικροτούμε την προσπάθεια του Έλληνα? Γιατί θέλουμε όλα να τα παίρνουμε έτυμα από το εξωτερικό και να τα ξαναζεστάνουμε? Οι πρόγονοί μας δεν ήταν έτσι, εμείς γιατί? Μ.Φ.Χ Γιάννης-ίος

 

 

Γιαννης-ιος

Κάνετε επανειλημμένως συνεχόμενες δημοσιεύσεις.

Παρακαλώ να χρησιμοποιείτε την εντολή edit.

Ευχαριστώ

ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Κ. Γιάννη δεν είναι θέμα ούτε θέσεων εργασίας, ούτε πιστοποίησης ISO (δεν πιστοποιεί εξάλλου κάτι παραπάνω από την ορθή διαδικασία παραγωγής), ούτε ελληνικής ή διεθνούς πατέντας (εξασφαλίζει μόνο την πρωτοτυπία και την αποκλειστική εμπορική εκμετάλλευση), ούτε εθνικής υπερηφάνιας. Το παράδειγμα που ανέφερε ο palex με το καπέλο έχει να κάνει με τη φιλοσοφία της κατοχύρωσης. Δηλαδή ότι κατοχυρώνεις την πρωτότυπη ιδέα. Αυτό δε σημαίνει αυτομάτως ότι αυτό που υποστηρίζεται από τον έχοντα την ιδέα είναι σωστό ή επιτελεί τον σκοπό για τον οποίο έχει κατασκευαστεί.

 

Το θέμα είναι ότι αυτό που έχετε κατοχυρώσει πρέπει να το ελέγξετε και υπολογιστικά και πειραματικά, να βγει μια μεθοδολογία, μελέτη πιθανών εφαρμογών που έχει λάβει υπόψη της όλες τις κατασκευαστικές λεπτομέρειες, τεχνικο-οικονομικές μελέτες κλπ. Μόνο έτσι μπορεί να προχωρήσει. Μέσα από εδώ μόνο συζήτηση μπορούμε να κάνουμε. Ούτε να υποστηριχθεί, ούτε όμως και να καταρριφθεί μια πρόταση, χωρίς να υπάρχουν δεδομένα.

 

Και άλλοι έχουν κατοχυρώσει πατέντες (βλέπε πχ PARSANT από κ. Μαρνέρη, http://www.marneris.gr/Parsant/Default.asp) οι οποίες εφαρμόζονται. Έχουν παρουσιαστεί σε συνέδρια, δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο έχουν ελεγχθεί...

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ με αυτά που λες. Είναι αυτονόητα. Αλλά την κρατική βοήθεια την ήθελα και εγώ, όπως την θέλουν και τα πανεπιστήμια. Έστω κάποια συνεργασία με αυτά. Ο μαστρογιάννης μόνος του με τρία παιδιά τι να κάνει? Μπράβο και στους άλλους ανθρώπους με τις ευρεσιτεχνίες που προσπαθούν για το κινώ καλό. Μ.Φ.Χ Γιάννης-ίος

 

Φίλοι του michanikos.gr ούτε το ΥΠΕΧΟΔΕ, ούτε ο ΟΒΙ, ούτε ο ΟΑΣΠ, ούτε το ΓΟΚ, ούτε η Γενική Γραμματεία Έρευνας και τεχνολογίας, μπόρεσαν να μου δώσουν την απάντηση εάν μπορώ να τοποθετήσω τον ελκυστήρα σε κατασκευές, ή όχι. Μήπως ξέρει κάποιος από εσάς? Μ.Φ.Χ. Γιάννης-ίος

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία δέχεται κατασκευή όπου εφαρμόζεται η πατέντα σου; Αν όχι θα πρέπει να απευθυνθείς στον ΟΑΣΠ με έγγραφο ερώτημά σου. Αν σε παραπέμψουν κάπου αλλού, εκεί που θα σε παραπέμψουν. Δεν υπάρχουν πιο αρμόδιοι απ' αυτούς. Καλή η συζήτηση εδώ στο forum αλλά για να γίνει η δουλειά, να συζητούμε σοβαρά και επίσημα και όχι με nicknames πρέπει να απευθυνθείς στους αρμόδιους φορείς.

Για ερώτημα στην επιστημονική επιτροπή του ΟΑΣΠ θα βρεις ΕΔΩ σχετικό έντυπο αίτησης που έχω συντάξει. Μπορείς να το συμπληρώσεις και να το στείλεις με fax. Υπομονή και σ' ένα εξάμηνο θα σου απαντήσουν. Μην ξεχάσεις αφού στείλεις το fax να πάρεις τηλέφωνο στη γραμματεία και να ρωτήσεις τον αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησής σου με τον οποίο θα γίνεται κάθε μελλοντική αναφορά.

 

Για χρηματοδότηση της ιδέας σου θα πρέπει να κινηθείς επαγγελματικά. Να χτυπήσεις πολλές πόρτες αφού όμως πάρεις μαθήματα για το πώς να πουλάς τον εαυτό σου. Αν η ιδέα σου είναι ορθή και καλή, έχεις καλύψει το μισό δρόμο. Το άλλο μισό είναι marketing.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι Μηχανικοί και Αναγνώστες. Όπως γνωρίζεται η ευρεσιτεχνία πέρασε την Διεθνή έκθεση έρευνας, και έγινε διεθνή δημοσίευση. Από εδώ και πέρα χρειάζονται πολλά χρήματα για την κατοχύρωση των πνευματικών δικαιωμάτων σε κάθε μία χώρα ξεχωριστά. Οι χώρες είναι 200 και η κάθε μία στοιχίζει μέσω όρο 3000 ευρώ. Στην προσπάθειά μου να κατοχυρώσω όσες πιο πολλές συμφέρουσες χώρες μπορώ, σας κάνω την εξής πρόταση. Όποιος από εσάς θέλει και μπορεί να με βοηθήσει οικονομικά να κατοχυρώσω μία ή και περισσότερες χώρες, του παραχωρώ το 50% των πνευματικών μου δικαιωμάτων επί της χώρας, ή των χωρών που θα με βοηθήσει οικονομικά στην κατοχύρωση. Επικοινωνία μέσα από την ιστοσελίδα http://antiseismic-systems.com/

Link to comment
Share on other sites

αυτό το λες και στην ιστοσελίδα σου.

 

παραπέρα Γιάννη δεν θα σχολιάσω αλλά θα σου πω φιλικά ότι,

 

ό,τι προβολή μπορούσε να γίνει από δω μέσα για την πατέντα σου έχει γίνει.

 

τώρα (μάλλον) περνάς κάποια διαχωριστική γραμμή αλλά μάλλον ειναι θέμα των mods αυτό αλλά δεν με πολύ πειράζει.

 

όταν λες θα δώσεις το 50% αν βοηθήσει οικονομικά, με τι ποσό?

 

δηλαδή αν σου δώσω 2€/χώρα το παίρνω το 50%?

 

πάντως από αυτούς που συμμετέχουν, να περισσεύει κανενός αποκλείεται αλλά και αν περίσσευει θα τα φάει αλλού, να'σαι σίγουρος.

 

τωρα από τους μπανιστηρτζήδες, όλο και κανένας ψάχνει να βάλει μπουγάδα.

 

όπως και να'χει στην καλυτερη μπορεί να πάει στο section "Αγγελίες"

Link to comment
Share on other sites

Φίλε rigid joint Π.Χ όταν δόσεις 3000 ευρώ παίρνεις το 50% των πνευματικών δικαιωμάτων της Αμερικής π.χ Δηλαδή για 20 χρόνια που ισχύει το δίπλωμα θα προσπαθούμε να βρούμε εταιρείες κατασκευής, και όποια το κατασκευάζει για εμπορεία ή όποιος χρησιμοποιεί το προιόν ή την μέθοδο κατασκευής στην Αμερική θα μας δίνει το 50% επί των κερδών το οποίο και θα μοιραζόμαστε. Τα Πνευματικά δικαιώματα σου δίνουν το δικαίωμα για 20 χρόνια του μονοπωλίου στην χώρα που το κατοχυρώνεις, και μόνο εσύ που έχεις τα πνευματικά δικαιώματα, μπορείς να τα πουλήσεις, να το νοικιάσεις, ή να το κατασκευάσεις μόνος σου και να το πουλήσεις. Κανένας άλλος δεν έχει το δικαίωμα κατασκευής και πώλησης αν δεν έχει έγγραφη εντολή του κάτοχου των πνευματικών δικαιωμάτων, διότι διώκεται ποινικά. Δηλαδή αν κάποιος μου δώσει τα έξοδα κατοχύρωσης της Αμερικής, που είναι 3000 ευρώ, του βάζω υπογραφή στον δικηγόρο, ότι για αυτόν τον λόγω του εκχωρώ το 50% των πνευματικών μου δικαιωμάτων,για την χώρα αυτή. Το ίδιο ισχύει και για τα άλλα 200 κράτη για 20 χρόνια. Αυτό το κάνω διότι δεν διαθέτω τα έξοδα κατοχύρωσης για όλες τις χώρες,και προκειμένου να τις χάσω, καλύτερα να τις μοιραστώ μαζί σας, ή με κάποια εταιρεία που θα τις κατοχυρώσει όλες μαζί, για να έχει για 20 χρόνια το μονοπώλιο μαζί μου, διεθνώς.

Link to comment
Share on other sites

Για να ζητάς συνδρομή από μηχανικούς πάει να πεί ότι μας έχεις πείσει.Προτείνω να γίνει κάποιου είδους δημοψηφίσματος για να δηλώσουμε πόσοι πιστεύουμε στην ορθότητα της ευρεσιτεχνίας και πόσοι όχι.

Νομίζω πάντως ότι το θέμα παρουσιάστηκε εκτενέστερα και δεν υπάρχει λόγος να επανέρχεται στο προσκήνιο, παρά μόνο αν υπάρχουν συγκεκριμένες εξελίξεις.Είναι το μοναδικό θέμα που έχει παρουσιαστεί τόσο εκτεταμένα. Απο εμένα το μισό δρόμο σύμφωνα με τον Χάρη που είναι το marketing το κατέχεις..

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.