Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επισκευή κολώνας σε μήκος 0,70 μ.


 
ifotiad

Recommended Posts

και πάντως ο φιλος δεν πρεπει να μας τα ειπε όπως ακριβως έχουν τα πράγματα και κυρίως δεν μας ειπε ποιος ειναι ο ρόλος του στην κατασκευή αυτή

 

επικεντρωθείτε στον τρόπο αποκατάστασης και μην γίνεστε ηρακλής πουαρώ.

 

Καταλαβαίνω τι λες συνάδελφε αλλά σαν έναυσμα κουβέντας είναι άριστο !!!!

Link to comment
Share on other sites

και πάντως ο φιλος δεν πρεπει να μας τα ειπε όπως ακριβως έχουν τα πράγματα και κυρίως δεν μας ειπε ποιος ειναι ο ρόλος του στην κατασκευή αυτή

 

Δεν κατάλαβα τί είναι αυτό που σας κάνει να πιστεύεται ότι δεν σας είπα ακριβώς όπως έχουν τα πράγματα. Σίγουρα δεν σας ανέπτυξα πλήρως που οφειλόταν η απουσία του δονητή και αυτό αμέσως θα κάνω. Τελειώνοντας την σκυροδέτηση τους έμεινε αυτή η γωνιά και ξαφνικά τους έπεσε κάτω ο δονητής -μαρτυρία του ιδιοκτήτη που ήταν παρών-, υποθέτω λοιπόν ότι δεν μπήκαν στον κόπο να βάλουν μπροστά τον δεύτερο δονητή που ώς συνήθως είχανε -απο προηγούμενες σκυροδετήσεις που ήμουνα-. Δεν αμφιβάλλω οτι το συνεργείο δεν είναι και ότι καλύτερο μπορεί να σου πετύχει. Ο ρόλος μου στην κατασκευή είναι η επίβλεψη. ΄

-ναι ΣΕΒΑΧ καλά κατάλαβες για το κοστούμι και η πρότασή σου έτσι είναι αρκετά καλή αν και δεν αντιμετωπίζω την μικρή φωλια -μέγεθος μικρού μήλου, γυναικείας γροθιάς-που υπάρχει ανωθεν του κάτω οπλισμού του δοκαριού στο συμβολή με την κολώνας.

Με την ευκαιρία αυτή -δεν εννοώ αυτήν την περίπτωση που είναι απλή- θέλω να ρωτήσω μετά πόσες μέρες απο σκυροδέτηση βάζεις κομπρεσέρ σε δομικό στοιχείο.

Επίσης το σκυρόδεμα που βλέπεις στην κάτω περιοχή είναι νωπό κατα την προσπάθεια των συνεργείων με κοινό τσιμέντο να το αποκαταστήσουν. Αυτο έγκαιρα έφυγε και ξεπλύθηκε. αυτές οι φωτο μου τις έστειλε εκείνη τη στιγμή ο ιδιοκτήτης.

-η συμβουλή ΑΡΗ ΧΑΝΙΑ ανα πρέσα είναι πολύ καλή δεν σκέφτηκα ποτέ το ανα πρέσα!! ευχαριστώ.

-ναι εχεις δίκιο οτι υπάρχει πανω απο 20εκ στην ανω περιοχή του υποστυλώματος με ταυτόχρινη μάτιση κύριου οπλισμού. Ευχαριστώ διότι ομολογώ ότι μου ξέφυγε και δυστυχώς μαρτυρά την πιθανότητα να΄ναι έτσι και στις άλλες κολώνες- το τελευταίο τσέρκι δεν θα χει μπει!.

-ευχαριστώ για το ανέβασμα των φωτογραφιών Mastorakos όπως επίσης αρχίζω να εξετάζω και το ενδεχόμενο να μην βρήκαν εύκολη την πρόσβαση στη κολώνα γιατί όντως η δοκός είναι εντάξει. Βέβαια το πότε έπεσε ο δονητής πριν ή μετά την προσπάθεια δόνησης της κολώνας θα μπορούσε να μας διαφωτίσει.

 

Ανακεφαλαιωτικά είναι κουτό να ζητούσα να καταλάβω τι καταλάβατε δια την περίπτωσή μου ωστόσο θεωρώ θεμελιώδες να υπάρχει ευθύτητα χωρίς να υπάρχει κίνδυνος παρεξήγησης. Πιστεύω ότι η δουλειά του site είναι η αναβάθμιση των υπηρεσιών που παρέχουμε. Ετσι λοιπόν αν μπορούμε να εστιαστούμε για τα υλικά της αποκατάστασης καθώς και τον τρόπο επισκευής θα σας ήμουν ευγνώμων. Σας είμαι ήδη ευγνώμων!! διότι έμαθα τον κανόνα με την πρέσα, θα προσθέσω ένα τσέρκι, και έκανα νέους συναδέλφους φίλους και ότι υπάρχει τρόπος να ανεβάζω στη σελίδα φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Ο ρόλος μου στην κατασκευή είναι η επίβλεψη.

άρα ειχα δίκιο ότι δεν μας τα ειπες όλα. δεν ήσουν παρών στο συμβάν.

Δεν ξέρω πιο ειναι το στυλ σου στην επίβλεψη, αλλά και στην παραλαβή οπλισμού και στην σκυροδέτηση ήσουν απών.

η κολώνα 20εκ πλάτος έχει?

κάτι άλλο που μπορεί να μου διαφεύγει, ματζαφλάρια για επικάλυψη δεν βάζετε εσεις?

Πάντα πάνω από 2 δονητές ανά πρέσα.

ναι, και το σωστό και το λογικό και έτσι πρέπει να γίνεται.

και ρωτώ: αν τα συνεργεια που έχει ο εργοδοτης μου έχουν 1, τι θα κάνω?

θα παραιτηθώ ή δεν θ'αρχίσω ποτέ σκυροδέτηση?

του λες ότι πρέπει να έχουν 2. μετα τι θα κάνεις? θα τους αγοράσω εγω τον 2ο?

 

ή μη μου πει κανεις συνάδελφος ότι οι καλουπατζήδες σας έχουν όλοι (πάνω) από 2

Link to comment
Share on other sites

άρα ειχα δίκιο ότι δεν μας τα ειπες όλα. δεν ήσουν παρών στο συμβάν.

Δεν ξέρω πιο ειναι το στυλ σου στην επίβλεψη, αλλά και στην παραλαβή οπλισμού και στην σκυροδέτηση ήσουν απών.

η κολώνα 20εκ πλάτος έχει?

κάτι άλλο που μπορεί να μου διαφεύγει, ματζαφλάρια για επικάλυψη δεν βάζετε εσεις?

 

Διαστάσεις κολώνας 0,50*0,30 ύψος 0,70

όσο για αποστατήρες βάζουμε αλλα δεν είναι σωστοί αφού είναι μόνο 2 εκ.

Link to comment
Share on other sites

30εκ, ε? τις ξανακοιτάζω τώρα, μάλλον 25 εκ μου κάνει δεν πειράζει, όσο ειναι.

τουλάχιστον εισαι στον τελευταίο οροφο, είσαι? μάλλον είσαι, στο χωριο του χτίζει

Link to comment
Share on other sites

. ΄

-ναι ΣΕΒΑΧ καλά κατάλαβες για το κοστούμι και η πρότασή σου έτσι είναι αρκετά καλή αν και δεν αντιμετωπίζω την μικρή φωλια -μέγεθος μικρού μήλου, γυναικείας γροθιάς-που υπάρχει ανωθεν του κάτω οπλισμού του δοκαριού στο συμβολή με την κολώνας.

Με την ευκαιρία αυτή -δεν εννοώ αυτήν την περίπτωση που είναι απλή- θέλω να ρωτήσω μετά πόσες μέρες απο σκυροδέτηση βάζεις κομπρεσέρ σε δομικό στοιχείο.

Αν η στέψη του καλουπιού-χωνιού που σου προτείνω βρίκεται ψηλότερα από τη φωλιά αυτή θα καλυφθεί αν γεμίσεις το καλούπι μπετόν μέχρι τη στέψη του χωνιού. Στο σημείο που θα ακουμπάει το νέο μπετόν του χωνιού στην υπάρχουσα πλευρά της δοκού βάλε προηγουμένως ένα πλαστικό φύλο για να καθαιρεθεί πιο εύκολα το προεξέχον μπετόν σε αυτό το σημείο μετά την πήξη.

Καλό είναι να κάνεις και μια ψιλο-διεύρυνση στη φωλιά προηγουμένως.

 

Δεν ξέρω για το κομπρεσέρ, ίσως μετά την παρέλευση 28 ημερών που αποκτά θεωρητικά το μπετόν την αντοχή σχεδιασμού του. Αλλά αν μιλάμε για κομπρεσεράκι (μικρή ισχύ) για τοπικές ψιλοκαθαιρέσεις νομίζω μετά από 5-6 μέρες δεν υπαρχει κανένα πρόβλημα να επηρεαστεί η γύρω περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.