Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά υποβολής Ε.Ο.Τ.


Recommended Posts

Είμαι νέος Μηχανικός και κάποιος πελάτης μου ανέθεσε να του συμπληρώσω το Φάκελο με τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για τον Ελληνικό Οργανισμό Τουρισμού Ε.Ο.Τ. Την Οικοδομική Άδεια στα ενοικιαζόμενα Δωμάτια του, εννοείται ότι δεν την έχω βγάλει εγώ (Οικοδομική Άδεια 2001) και μου έδωσε όλο το φάκελο με την μελέτη ( Αρχιτεκτονική-Στατική-Πυρασφάλεια). Ανέθεσα σε κάποιο Μηχανολόγο Μηχανικό τη μελέτη για τη λειτουργία της κολυμβητικής δεξαμενής(πισίνα) την Έγκριση περιβαλλοντικών όρων, και την Βεβαίωση καλής λειτουργίας του αποχετευτικού συστήματος του καταλύματος από τη Διεύθυνση Υγιεινής της οικείας Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης ή βεβαίωση σύνδεσης με το αποχετευτικό δίκτυο του δήμου από τον οικείο Ο.Τ.Α. Εγώ απ΄τη μεριά μου σαν Πολιτικός Μηχανικός τι άλλα δικαιολογητικά θα πρεπει να μαζέψω και που θα υποβάλλω το φάκελο?..

Ακόμα θα ήθελα άμα ξέρει κανείς κάποια τηλ. επικοινωνίας για περισσότερες πληροφορίες... Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1.πρέπει να πάρεις μια σείρα από την πολεοδομία επικυρωμένσ. (οικοδομική άδεια διαγραμμα κάλυψης και αρχιτεκτονίκα)

2.αν η άδεια βγήκε σαν κατοικία θα πρέπει να κάνεις σχέδια όπως είναι σήμερα.θα κάνεις καινούργια σχέδια ( αρχιτεκτονικα οψεις καιτομές ) εις τριπλούν.

3. Μοριοδότηση για την κατάταξη σε κλειδιά

4. τεχνική έκθεση

5. Υπέυθυνη δηλωση ιδιοκτήτη (τυποποιημένη από εότ)

6. πληρωμες για την έγκριση τον σχεδίων

Αφού πάρεις την έγκριση τον σχεδίων θές και πιστοποιητικό πυρασφάλεια από την πυροσβεστική και πάλι πληρωμες για την απόκτηση του σήματος

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια έχει βγεί από πρίν σαν ξενοδοχείο. Έχω ήδη σειρά από Πολεοδομία που μου την έφερε ο Ιδιοκτήτης.. Το Ξενοδοχείο είναι εκτός Οικισμού.. Θα ήθελα να σε ρωτήσω τη μοριοδότηση για τα κλειδιά θα την κάνω μόνος ή σε συννενόηση με ΕΟΤ? Ακόμα τι εννοείς πληρωμές για την έγκριση των σχεδίων?.. Γνωρίζεις κάποιο τηλ στον ΕΟΤ για περισσότερες πληροφορίες?... Σ' ευχαριστώ πολύ πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια έχει βγεί από πρίν σαν ξενοδοχείο. Έχω ήδη σειρά από Πολεοδομία που μου την έφερε ο Ιδιοκτήτης.. Το Ξενοδοχείο είναι εκτός Οικισμού.. Θα ήθελα να σε ρωτήσω τη μοριοδότηση για τα κλειδιά θα την κάνω μόνος ή σε συννενόηση με ΕΟΤ? Ακόμα τι εννοείς πληρωμές για την έγκριση των σχεδίων?.. Γνωρίζεις κάποιο τηλ στον ΕΟΤ για περισσότερες πληροφορίες?... Σ' ευχαριστώ πολύ πάντως...

 

Πού βρίσκεται το έργο? Σε ποιον ΕΟΤ ανήκει? Τα σχεδια πρέπει να ελεγχθούν αρχιτεκτονικά σύμφωνα με τις προδιαγρφές που απαιτεί κάθε κατηγορία. Πρέπει να συμβουλευτείς αρχιέκτονα, είναι η γνώμη μου, αλλιώς θα τρέχεις πέρα δώθε για συνεχείς διορθώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στον Ν.3766/2009 , ΦΕΚ 102/Α/1-7-09 , περιγράφει την Λειτουργική Τακτοποίηση των τουριστικών καταλυμάτων & Κολυμβητικών Δεξαμενών!!!! μήπως σου φανεί χρήσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Νάξο βρισκεται το έργο. Στον ΕΟΤ στη Σύρο πρέπει να υπαγόμαστε... κάποιο τηλ για πληροφορίες υπάρχει?...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω το έντυπο μελέτης ενεργητικής πυροπροστασίας που αναφέρεται στο Π.Δ 71/88

1)για χώρους συνάθροισης κοινού

2)για ξενοδοχεία

Μου το ζητάνε απο την Π.Υ αλλα δεν υπάρχει καν στο site τους

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

pierre δες στα downloads το παρακάτω, που είχε την καλοσύνη ο συνάδελφος να ανεβάσει

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1006

και να ρωτήσω με την σειρά μου εάν έχει κάποιος η ξέρει που μπορώ να βρω το τυποποιημένο υπόδειγμα του ΕΟΤ για την Τεχνική έκθεση που χρειάζεται για την κατάταξη των ενοικιαζομένων δωματίων και των ενοικιαζομένων επιπλωμένων διαμερισμάτων σε κατηγορίες κλειδιών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.