Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αγορα fine για νέο μηχανικό


george_82

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Ετοιμάζομαι να ανοίξω γραφείο (με επιδότηση φυσικά:D) και αναρωτιόμουν ποιό πακέτο του FINE να αγοράσω. Το πλήρες πακέτο Η/Μ εγκαταστάσεων

(ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΟΣ ΠΥΡΗΝΑΣ FINE/AutoFINE) κοστίζει 1550€ ενώ με 950€ επιπλέον αγοράζω το Η/Μ ΠΑΚΕΤΟ ADAPT-FINE/AutoFINE. Ξέρει κάποιος ποιά είναι η διαφορά τους στην πράξη; Εσείς ποιά έκδοση χρησιμοποιείτε;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

το πλήρες πακέτο περιλαμβάνει και το σχεδιαστικό πρόγραμμα της 4Μ, δηλαδή ανοίγεις το σχέδιο σου όπως στο έδωσε ο αρχιτέκτωνας κάνεις κάποιους ορισμού χώρου κτλ και το πρόγραμμα από μόνο του υπολογίζει τα υπόλοιπα.

 

Χωρίς το σχεδιαστικό έχεις μόνο το υπολογιστικό τμήμα όπου η εισαγωγή των δεδομένων γίνεται χειροκίνητα.

 

Παράδειγμα....στα ηλεκτρολογικά στην περίπτωση ένα ορίζεις χώρους και συσκευές και σου βγάζει μόνο του που θα είναι πίνακας το μήκος των γραμμών την πτώση τάσης κτλ

 

στην περίπτωση που έχεις μόνο το υπολογιστικό βάζεις μόνο σου το μήκος των γραμμών μέσα στο υπολογιστικό πρόγραμμα για να πάρεις πτώση τάσεις κτλ.

 

 

btw τι επιδότηση θα πάρεις - παίζει αυτή την περίοδο (δεν έχω ακούσει κάτι και δεν θα με χάλαγε)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Εγώ πάιρνω την επιδότηση νεων επαγγελματιών επιστημόνων του ΟΑΕΔ που λογικά δεν σε ενδιαφέρει πιά:P!

Αλλά από μέρα σε μέρα θα ανακοινωθεί και ένα νέο πρόγραμμα επιδότησης για hardware-software έως και 50% για όλους τους επιστήμονες (πάλι ΟΑΕΔ). Καλή

περίπτωση, μην σου ξεφύγει!

Link to comment
Share on other sites

george_82 καλαθα ηταν να παρεις ολο το πακετο, διοτι και θα καλυψεις μεγαλο ποσο για την επιδοτηση (περιπου 3 χιλιαρικα) απο τα οποια θα παρεις πισω απο επιστροφη φορου περιπου 500 ευρω, αλλα και θα σου χρειαστεί κατα 99% ολο το πακετο για τις δουλιες σου.

 

Εν τω μεταξυ εχω κανει και εγω τα χαρτια μου για την επιδοτηση και εδω και 1.5 μηνα ειναι ακομη στην επεξεργασια. Εσυ σε ποιο στάδιο βρίσκεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και γω πιστεύω ότι καλύτερα είναι το πλήρες πακέτο, αν και

λογικά μπορούμε να το αναβαθμίσουμε οποιαδήποτε στιγμή. Εγώ τώρα

ξεκίνησα τις διαδικασίες, ακόμα ψάχνω να νοικιάσω γραφείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.