Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Stereostatika


Directionless

Recommended Posts

ρε παιδια ,κανενας δε δουλευει με το στερεοστατικα για να μου λυσει αυτες τι απορειουλες? :(

 

Εγώ δουλεύω την δοκιμαστική έκδοση. Δεν έχω κάτσει να δοκιμάσω αν γίνεται κάτι τέτοιο.

Στην Βουλγαρία άκουσα ότι παίζουν κάτι τέτοια προγράμματα. χαχαχαχαχα (ξέρεις εσύ)

Link to comment
Share on other sites

...

Στην Βουλγαρία άκουσα ότι παίζουν κάτι τέτοια προγράμματα. χαχαχαχαχα (ξέρεις εσύ)

 

Και εκείνος ξέρει και πολλοί ακόμα ίσως καταλαβαίνουμε για τι προγράμματα πρόκειται. Θα ζητούσα να μην γίνονται αναφορές σε σπασμένα προγράμματα .

 

Δεν τιμά κανέναν μας.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ιταλός Αγόρασε το χωρίς δεύτερη κουβέντα. Εγώ δουλεύω και Στερεοστατικά και "μετελλικα".Ως προς θεμελίωσης εγώ κάνω προσομοίωση και η δράσεις είναι μεγαλύτερες από το μεταλλικό. Πάντως Στερεοστατικά είναι πολύ καλο πρόγραμμα.

Και έχει δυνατότητα να εισάγεις και τα φορτία από το μεταλλικό με το χέρι εννοείτε.

 

Παρατήρηση: Τα Greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, gvarth.

 

 

Σου έχει γίνει ίδια παρατήρηση και ΕΔΩ, αλλά μάταια!

ilias

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δε το καταλαβα αυτο τι εννοεις τα εισαγεις με το χερι?και πως κανεις την προσομειωση?εννοεις οτι πανω απο τα θεμελεια σου εισαγεις κολονες ααπο μπετο(π.χ 25χ 25)και τα εντατικα μεγεθη ειναι πιο δυσμενης απο αυτα των μεταλικων??εξηγησε το μου λιγο...

 

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι το πρόγραμμα έχει κάποιες αρχικές τιμές τα όπια αν αποδέχεσαι εισάγονται αυτόματα, αν όχι εισάγεις τα δικά σου με το χέρι.

Εγω λύνω τον φορέα με κανόνες ΩΣ ( δοκοί 1/10 του ανοίγματος του φορέα τα υποστυλώματα με διαστάσεις που εξασφαλίζουν την αγκυρωση αγκύρων) χωρίς ωμός πλάκες. Επιλύοντας τον φορέα σίγουρα εχω μεγαλύτερες δύναμης από αυτά του μεταλλικού . Βεβία τα θεμέλια γίνονται μεγαλύτερα, αλα εσύ δεν θέλεις το κεφάλι σου ήσυχο?

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα..αλλα το ερωτημα μου ειναι αν στις θεσεις των υποστυλοματων μπορεις να εισαγεις και ροπες(ως προς τις 2 κατευθυνσεις)? η μπορεις μονο αξονικα κατακορυφα φορτια?

Link to comment
Share on other sites

Μετά την στατική επίλυση πατώντας το κουμπάκι σεισμική επίλυση και πριν την κάνουμε τσεκάρουμε το φορτιστικό μοντέλο μετά λίγο παρακάτω στην επιλογή τσεκάρουμε στοιχειά λίγο παρακάτω τσεκάρουμε μεμονωμένα. Μετά τσεκάρουμε τον κόμβο που ενδιαφέρει και τέλειος κάτω πατάμε το κουμπί ιδιότητες και σου βγάζει ένα παράθυρο που έχει τα πάντα για τον κόμβο αυτό. Οπότε μπορούμε να κάνουμε σύγκριση η να εισάγομε νέα δεδομένα. Προσοχή ωμός μετά την σεισμική επίλυση αν θα επιχειρείται την αλλαγή διατομών όλα όσα κάνατε θα χαθούν. Όλα από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.