Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Stereostatika


Directionless

Recommended Posts

Ρε παιδιά, αφού είναι πρόγραμμα για κτιριακά έργα, τι δουλειά έχει η δεξαμενή και ο σεισμός στο υπόγειο (για τους λόγους που εξήγησαν και παραπάνω κάποιοι) ; Δεν είναι πρόγραμμα γενικής ανάλυσης και διαστασιολόγησης (πάρε τηλέφωνο στην Pi Systems στον Κωνσταντινίδη να στο επιβεβαιώσουν).

Link to comment
Share on other sites

Σωστά pappos... απλά το ανέφερα λέγοντας του ότι το στερεοστάτικα το αναγνωρίζει σαν υπόγειο...ήδη παρακάτω αναφέρω συνδυασμούς και λοιπά...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας. Αυτό που εν τέλει έκανα είναι να την αναλύσω ώς ισόγεια δεξαμενή προσθέτωντας στους κόμβους τις ωθήσεις γαιών (μόνιμα φορτία) και την υδροστατική πίεση (κινητά φορτιά. Θεωρώ πως έτσι είμαι στην πλευρά στην ασφάλειας οπότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα λόγω και του μικρού μεγέθους του έργου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν έψαχνες στο FAQ της σελίδας του προγράμματος πάντως είχε μια συντομη πρόταση του πως να αντιμετωπίσεις μικρού μεγέθους πισίνα...

Πως μπορούμε να προσομοιώσουμε πισίνα με το στερεοστατικά.:

 

http://www.pi.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=196

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημέρα. Μια ερώτηση. Έχω την έκδοση 5.04 και θέλω να εισάγω αρχιτεκτονικά από AUTOCAD 2009 στο stereostatika. Δε γίνεται όμως. Μόνο με μετατροπή του αρχείου σε AUTOCAD 2004 μπόρεσα κ το εισήγαγα. Τι παίζει; Ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μια ερώτηση. Έχω την έκδοση 5.04 και θέλω να εισάγω αρχιτεκτονικά από AUTOCAD 2009 στο stereostatika. Δε γίνεται όμως. Μόνο με μετατροπή του αρχείου σε AUTOCAD 2004 μπόρεσα κ το εισήγαγα. Τι παίζει; Ξέρει κανείς;

 

Εμένα πάντως μου εισάγει σχέδια από AUTOCAD 2007.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα! Θα ήθελα κάποια βοήθεια στο stereostatika, γιατί δεν έχω κ πολλή εμπειρία.

 

1. Όσον αφορά στις αγκυρώσεις πώς ακριβώς δουλεύετε; Χρειάζεται έλεγχος στα σίδερα που προκύπτουν απ' την επίλυση του προγράμματος; Γιατί το πρόγραμμα, νομίζω, ότι δεν κάνει έλεγχο μόνο του.

2. Σε ένα παράδειγμα που δουλεύω, για συνεκτικό έδαφος, χωρίς εδαφοτεχνική μελέτη, εκτίμησα τη φέρουσα ικανότητά του ως εξής: α) επιτρεπόμενη τάση: 0,1 MPa και β) δείκτης εδάφους Κ = 40N/cm3. Είναι σωστές οι τιμές που θεώρησα;

3. Στην κάτοψη με τους κατασκευαστικούς οπλισμούς θέλω να μεγαλώσω το μήκος ενός πάνω οπλισμού στη στήριξη δοκαριού σε τοιχίο. Πώς γίνεται; Έκανα διάφορες αλλαγές, μετακινήσεις, κτλ. στους κατασκευαστικούς οπλισμούς, αλλά αυτό δεν το κατάφερα. Στην τελική αν δε γίνεται απευθείας πάνω στην κάτοψη, μπορώ να την κάνω εισαγωγή στο Autocad και να μεγαλώσω το μήκος του οπλισμού εκεί;

Link to comment
Share on other sites

έδωσα σε μία δοκό πολύ μεγάλο ανοιγμα και μόνο τότε μου δώσε αλλο οπλισμό.αλλά δεν έιναι δυνατον να μου δίνει σχεδόν πάντα σε δοκους 25/50, 25/60 2φ14 και 4φ14 κατω. τι άλλο μπορώ να κάνω

 

alexaras, Στα συνήθη οικοδομικα έργα επαρκούσαν 4Φ12 κάτω,αλλά λόγω ευρωκώδικα υιοθετήθηκε το Φ14 ως ελάχιστη διάμετρος.Πράγμα που μας οδηγεί στο να υπεροπλίζουμε τις δοκούς μας (με τις συνήθεις διαστάσεις που αναφέρεις) και να έχουμε μια "περιττή" ενίσχυση των υποστυλωμάτων λόγω ικανοτικού ελέγχου. Τί άνοιγμα έδωσες στη δοκό που αναφέρεις και τί φορτία??

 

Μιας που πλέον είμαστε αναγκασμένοι να χρησιμοποιούμε το Φ14,θεωρώ υπερβολική την διατομή δοκού 25/60. Είναι πιο οικονομικό το ύψος από και κάτω των 50cm διατηρώντας παρόμοιο Μrd.

Edited by atsalovergas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα.0Π1:Προβλημα Υπολογισμου:Μηδενικος απαιτουμενος οπλισμος στη στηριξη As,cal πιθανον να χρειαζεται στατικη επανεπιλυση.μηπως ξερει κανεις γιατι συμβαινει αυτο και πως λυνεται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.