Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Stereostatika


Directionless

Recommended Posts

  • 5 months later...

Καλησπέρα σας.

 

΄Εχω 2-3 απορίες αν μπορείτε όσοι έχετε το πρόγραμμα να βοηθήσετε.

 

1)Κατα την δημιουργία ορόφου και τοποθέτηση υποστηλωμάτων ,δεξιά εμφανίζετε η μπάρα και το 4ο απο το τέλος κουμπακι περιστρέφει τον στήλο κατα 0,90,180,270 μοίρες, πέρα απο του οτι βολεύει ώστε να τοποθετηθεί σωστά λόγω έλξης στο σημείο που θέλω, τι άλλο επιρρεάζει ?Δηλαδή αλλάζουν οι άξονες?Δεν υπολογίζονται στατικά όπως τα άλλα υποστηλώματα που είχα βάλει με άλλη γωνία? Τι πρέπει να προσέξω απο αυτή την αλλαγή?

 

2)Η Έλξη χρησιμοποιήται μόνο για την σωστή τοποθέτηση των στοιχείων  που ενώνονται μεταξύ τους? Επιρρεάζει τίποτα άλλο?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1) Όπως το λες. Βοηθάει στη γρήγορη τοποθέτηση σχεδιαστικά. Υπολογιστικά στο στατικό προσομοίωμα δεν αλλάζει κάτι .

2) Είναι χρήσιμο όταν έχεις υπόβαθρο dwg και μη "στρογγυλές" διαστάσεις (δηλ. ανά 5εκ που είναι το default snap του προγράμματος)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερεεες!

 

Εχω τα εξής προβλήματα αααν μπορείτε και αν έχετε χρόνο για απάντηση

 

1.Έλεγχοι αντισεισμικού κανονισμού:

Προειδοποιήσεις: 4
Προειδοποίηση Συμμετοχής 9 Ιδιομορφών: Ταλαντευόμενη μάζα για σεισμό κατά X=85.5% < 90.0%
Προειδοποίηση Συμμετοχής 9 Ιδιομορφών: Ταλαντευόμενη μάζα για σεισμό κατά Y=84.9% < 90.0%
Προειδοποίηση Περίσφυγξης: Nv,x=0.630 < 0.750
Προειδοποίηση Περίσφυγξης: Δεν ικανοποιούνται τα κριτήρια περίσφυγξης στην κατεύθυνση y

 

Πώς λύνω το παραπάνω θέμα, εννοώ τι να κοιτάξω?Τι να πειράξω ? Κατα την άποψη σας.
 

 

 

2. Εχω κάποιες μικρές δοκούς (σε μήκος) και μου ζητάει απο 50cm ύψος να μειώσω το ύψος τους σε π.χ 45 ή 40cm μου φαίνεται λίγο παράλογο να είναι τοσο μικρές (δευτερη λύση μου λεει να βάλω πυκνό πλέγμα..δεν υπάρχει τετοια λυση ομως στο στατικό προγραμμα).

Τι μου προτείνετε να κάνω?

 

Ευχαριστώωωω

Link to comment
Share on other sites

Ο ΕΑΚ λεει οτι πρεπει να λαμβανονται τοσες ιδιομορφες που να αντιστοιχουν σε ταλαντουμενη μαζα τουλαχιστον 90% της συνολικης. Αυτο συνηθως επιτυγχανεται με λιγες (5-6) ιδιομορφες. Αλλα οταν αρχιζουν τα παραξενα σχηματα, τα " μιση κατοψη υπογειο με τοιχεια,  ", τα "ανισοσταθμη θεμελιωση" κλπ τοτε το προγραμμα εχει τα θεματα του. υπαρχει επισης το ενδεχομενο καποιοι κομβοι να ειναι ασυνδετοι και καποια τμηματα να μη συμμετεχουν στην ταλαντωση. Αν εχεις ασυνδετους κομβους βεβαια το προγραμμα χτυπαει, αλλα εχει και ενα εικονιδιο για ελεγχο των συνδεσεων

 

Nv<0.75 συνεπαγεται οτι χρειαζεται ελεγχος περισφιξης στα υποστυλωματα και στα ακρα των τοιχειων

 

Για να λυσεις το προβλημα της περισφιξης, κανεις τους στυλους σου πιο τετραγωνους, αυξανεις τη διαμετρο των συνδετηρων, μειωνεις την αποσταση τους, μεγαλωνεις τη διατομη του στυλου, αυξανεις τις τμησεις κλπ

 

Στις μικρες σε μηκος δοκους σου ζηταει να μειωσεις το υψος γιατι ο ΕΚΩΣ απαιτει l>4h

 

Δοκος με υψος 40 ειναι ΟΚ δεν εχει κανενα προβλημα.

 

Διαβασε τους κανονισμους, φαινεται να εχεις ελλειψεις. Νομιζω οτι ξεκινας αναποδα τη διαδικασια της στατικης μελετης.

 

για μενα ο ορθος δρομος ειναι     Θεωρια ----> Κανονισμος ----> Λογισμικο

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Οι λίγες ιδιομορφές για την επίλυση, θεωρώ ότι προκύπτουν μόνο με "κατανομή μάζας στα διαφράγματα". Με την ομολογουμένως περιορισμένη εμπειρία που έχω στο θέμα, έχω δει ότι οι απαιτούμενες ιδιομορφές αυξάνονται πάρα πολύ, ακόμα και σε μικρά κτίρια, όταν επιλέγεις επίλυση με "κατανομή μάζας στις ράβδους".

Πέρα από τα τυπικά κριτήρια (κανονικό κτίριο->διαφράγματα) και (μη κανονικό κτίριο, φυτευτά, έμμεσες στηρίξεις, σημειακά, πλάκες χωρίς διαφραγματική λειτουργία->ράβδους), θα είχε την καλοσύνη κάποιος έμπειρος συνάδελφος να μας κατατοπίσει περισσότερο επί του συγκεκριμένου ζητήματος; Οι περιπτώσεις του ενός κριτηρίου, είναι απαγορευτικό να λυθούν με το άλλο; Πόσες ιδιομορφές είναι "πολλές" και σε σχέση με τι (σε συνήθεις κατασκευές Ο.Σ.);

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.