Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή τμήματος μηχανικών


xristina90

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, είμαι 2 μέρες πριν δηλώσω το μηχανογραφικό μου και είμαι παντελώς χαμένη...Είμαι απόφοιτη του 2008,πολύτεκνη, πέρασα μαθηματικός πέρυσι ,αλλά ξαναέδωσα γιατί μαρέσει πάρα πολύ η δουλειά του μηχανικού, ανεξάρτητα οικονομικών απολαβών! Στο κυρίως θέμα λοιπόν ,με τα μόρια που συγκέντρωσα φέτος (16450 περίπου), δεν είναι δυνατό να εισαχθώ σε αρχιτέκτονες , πολ.μηχ και ηλεκτρολόγους ή μηχανολόγους αλλά δε με λυπεί γιατί υπάρχουν κι άλλες αξιόλογες σχολές ..Είμαι λοιπόν ανάμεσα σε 4 σχολές εκτός Αθήνας , και πιστεύω ότι η μάτια η δική σας θα με κατατοπίσει πλήρως ..Και είναι οι σχολές:

 

1. ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ (ΧΑΝΙΑ)

2. ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ & ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ (ΧΑΝΙΑ ‘Η ΞΑΝΘΗ)

3. ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Η/Υ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ & ΔΙΚΤΥΩΝ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ (ΒΟΛΟΣ)

4. ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΧΩΡΟΤΑΞΙΑΣ, ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ & ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ (ΒΟΛΟΣ) Ή(ΒΕΡΟΙΑ)

 

Δυστυχώς όμως δεν γνωρίζω τίποτα για τα δικαιώματα πού έχουν ,ή για το αντικείμενο τους καθώς ενδιαφέρομαι πολύ για μελέτες, ,μηχανολογικές εγκαταστάσεις και τέτοιου είδους εργασίες. Έψαξα πολύ σε βιβλία και sites αλλά τα πράγματα είναι μπερδεμένα .,Νομίζω πως αν δεν βρω την άκρη ίσως καταφύγω στα παλιά γνώριμα λημέρια δηλ. στην παλιά μου σχολή !Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

Παρατήρηση:

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους του forum.

Ευχαριστώ. acnt

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Εγώ πάλι θα πήγαινα 2 (θα πάρουν δικαιώματα μηχανολόγων αν δεν τα έχουν ήδη πάρει) ή 4 (απλά για το αντικείμενο).

 

1 και 3 έχω την εντύπωση πως θα είσαι μονίμως με ένα περιοδικό στο χέρι για να προλαβαίνεις τις εξελίξεις!:P

 

Αφού κάνεις ρητή αναφορά στις μηχανολογικές εγκαταστάσεις εγώ θα σου έλεγα την κουρτίνα #2. Εάν έρθεις τελικά χανιά, ρίξε ένα πμ να βρεθούμε!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν τα εχει , οι νέες ειδικότητες εντασσόμαστε στις παλιες αλλά δεν παίρνουμε τα αντίστοιχα δικαιωματα ( Για να μην μπορουμε να ψηφίσουμε στην πράξη συνάδελφους μας στο ΤΕΕ...)

Link to comment
Share on other sites

Την κουρτίνα Νο. 2 και από εμένα κοπελιά και χωρίς δεύτερη σκέψη στα Χανιά, αν και είναι "δύσκολο" Τμήμα!

 

Σύμφωνα με το παρακάτω link:

 

- Το Τ.Ε.Ε. εγγράφει τους Μηχανικούς Παραγωγής και Διοίκησης στην κατηγορία των Μηχανολόγων Μηχανικών.

 

- Οι Διπλωματούχοι Μηχανικοί Παραγωγής και Διοίκησης έχουν επαγγελματικά δικαιώματα αντίστοιχα με αυτά του Διπλωματούχου Μηχανολόγου Μηχανικού.

 

http://www.dpem.tuc.gr/view.asp?page=epaggelmatika_dikaiomata

 

Δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, προσωπική άποψη εκφράζω, αλλά ένα επιπλέον θετικό στοιχείο του συγκεκριμένου Τμήματος είναι ότι μπορείς να γυρίσεις την καριέρα σου σε Management (δουλεύεις παντού) σε περίπτωση που όταν ή πριν αποφοιτήσεις διαπιστώσεις (δε σου το εύχομαι) ότι το Engineering υπήρξε μία λάθος επιλογή!

 

(Σε παρακαλώ διάβασε ξανά την προηγούμενη πρόταση και συγκράτησέ την!)

 

Ό,τι και να αποφασίσεις πάντως... σου εύχομαι ολόψυχα καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

1. ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ (ΧΑΝΙΑ)

2. ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ & ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ (ΧΑΝΙΑ ‘Η ΞΑΝΘΗ)

3. ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Η/Υ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ & ΔΙΚΤΥΩΝ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ (ΒΟΛΟΣ)

4. ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΧΩΡΟΤΑΞΙΑΣ, ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ & ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ (ΒΟΛΟΣ) Ή(ΒΕΡΟΙΑ)

 

Σκέψου το πολύ καλά πριν αποφασίσεις.

 

Το 1. είναι πάρα πολύ καλή σχολή και με πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση αλλά έχει πολύ δύσκολο πρόγραμμα σπουδών και επείσης με τα μόρια που γράφεις, το βλέπω λίγο χλωμό.

Για το 2. είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα. Το τμήμα που βρίσκεται στο πολυτεχνείο Κρήτης θα πάρει τα δικαιώματα των Μηχανολόγων αλλά δεν ισχύει το ίδιο και για το αντίστοιχο τμήμα του Δ.Π.Θ. (λόγω διαφορετικών προγραμμάτων σπουδών)

Για το 3. δεν έχω άποψη...

Το 4. έχει τα επαγγελματικά δικαιώματα των Αρχιτεκτόνων.

 

Συγνώμη που θα το πω αλλά είσαι σίγουρη ότι με τα μόρια σου πιάνεις κάποιο από αυτά τα τμήματα??????

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους πολύ ! σύμφωνα με αυτά που μου είπατε οι 1 κ 2 είναι καλύτερες επιλογές ! Μάλλον τείνω στην 2η γιατί όπως προ είπα μ’αρεσουν περισσότερο μελέτες, ,οι μηχανολογικές εγκαταστάσεις και λιγότερο οι υπολογιστές και γεγονός είναι ότι μου έδωσε μεγάλη χαρά το γεγονός ότι αναγνωρίσθηκαν τα δικαιώματα τους (ευχαριστώ για την παράθεση leonardo)!

 

Όσα περισσότερα σχόλια τόσο πιο πολύ με βοηθάτε στην απόφαση μου που δυστυχώς πρέπει να γίνει σήμερα ή αύριο!

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη επιλογή είναι η ίδια για όλους τους υποψήφιους φοιτητές.

Να σπουδάσουν αυτό που τους αρέσει, δηλαδή να επιλέξουν βάσει του αντικειμένου των σχολών στις οποίες έχουν την δυνατότητα να φοιτήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή kosmel πλέον τα μόρια αντιστοιχούν πρωτίστως στην αναγνωρισιμότητα στην ελληνική κοινωνία και όχι στην δυσκολία ή επίπεδο σπουδών και ιδρύματος. Απλό παράδειγμα η σχολή μου.

τώρα αν το τμήμα δεν συπληρώσει τις θέσεις για το έτος θα πάρει φοιτητές ακόμα και αν τα μόρια τους δεν υπερβαίνουν της βάσης...βλέπεις αυτός είναι ο λόγος που υπάρχει πτώση της βάσης μιας σχολής (καθώς η βάση είναι τα μόρια του τελευταίου που μπήκε), διαφορετικά έιτε θα ανέβαιναν έιτε θα ήταν σταθερες... Όπως κατάλαβες είναι λίγο κοροϊδία το σύστημα των πανελληνίων γτ δεν εξασφαλίζει στην ουσία κανένα επίπεδο.

Ακραία περίπτωση για να καταλάβεις τι λέω είναι να δήλωναν την αρχιτεκτονική 2 άτομα το ένα έβγαζε σε όλα 19 και το άλλο 13. Η βάση της αρχιτεκτονικής θα βρισκόταν στα 13000 (Χωρίς να παίζω με τους συντελεστές ανά πεδίο που διαφοροποιούν λίγο το νούμερο).

 

Τώρα αν θυμάμαι καλά στις βάσεις του '08 οι ΜΠΔ Χανιά ήταν στα 15kμορια περίπου ενώ το ένα από τα 2 τμήματα της κουρτίνας 4 ήταν λίγο κάτω από 17kμορια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.