Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλογή τμήματος μηχανικών


xristina90

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Και για την 4:

Μήπως ξέρει κανείς το αντικείμενο της ?έμαθα ότι έχουν πολλά από τα δικαιώματα των αρχιτεκτόνων αλλά δεν κατάλαβα τι ακριβώς κάνουν όταν αποφοιτήσουν ..δηλαδή αν κατασκευάζουν ή να σχεδιάσουν κατοικίες όπως οι αρχιτέκτονες…?

 

Το αντικείμενο των Πολεοδόμων-Χωροτακτών είναι ο Χωροταξικός-Πολεοδομικός Σχεδιασμός :lol: των πόλεων κ των οικισμών,καθώς κ των περιοχών εκτός σχεδίου πόλεως :lol: κ η πρόβλεψη :lol: των οικιστικών αναγκών της χώρας για μία βιώσιμη κ αειφόρο :lol: οικιστική κ περιβαλλοντική διαχείριση της δόμησης.

 

Βέβαια,στη χώρα μας,αυτή η σχολή πρωτοδημιουργήθηκε πριν 10 χρόνια !!! κ φυσικά δεν έχει πραγματικό αντικείμενο εφαρμογής στο Yunanistan.Οι Πολεοδόμοι απασχολούνται ως wannabe Αρχιτέκτονες κ όπου νά'ναι στο Δημόσιο,καθώς παρόλη τη χρησιμότητά τους το ''Κράτος'' (κ το ΤΕΕ) κρίνουν ότι δεν ξέρουν τί επαγγελματικά δικαιώματα έχουν (!!!!),οπότε τους ''τοποθετούν'' δίπλα στους Αρχιτέκτονες με ίδια δικαιώματα σε ΜΕΛ κ ΜΕΚ, ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ... (@ZaXoYs)

 

Προσωπικά,είχα σειρά μου Πολεοδόμο-Χωροτάκτη που έγινε ''σηραγγάς''...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στις αντιστοιχίες των πανεπιστημιακών τμημάτων και μπορεί να σε βοηθήσουν στην επιλογή σου.

http://www.ypepth.gr/el_ec_category5757.htm

Link to comment
Share on other sites

Θα το ξαναπώ για τους χωροτάκτες επαγγελματικά δικαιώματα έχουν στις μελέτες 1,2,27

Χωροταξικές, πολεοδομικές περιβαλλοντικές εν γένει, για να γίνουμε πιο κατανοητοί για τη μελλοντική συνάδελφο.

[email protected] μήπως η σειρά σου ήταν απόφοιτος του τμήματος πριν μετονομαστεί; Γιατί η ονομασία άλλαξε το 1997 αν δεν κάνω λάθος και από Μηχανικών Χωροταξίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης έγινε Μηχανικών Χωροταξίας Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης και τότε απέκτησε τα επαγγελματικά δικαιώματα που αναφέρω παραπάνω

Στο Δημόσιο ακόμη και τώρα υπάρχει ένα ζήτημα γιατί όπου προκυρήσετε θέση για πολεοδόμο αναφέρεται δίπλα και το αρχιτέκτονας δηλ αρχιτέκτον πολεοδόμος αλλά μετά από ενστάσεις έρχεται η δικαίωση.

Για το παράλογο της υπόθεσης αρκεί να αναφέρω πως στη σελίδα του συλλόγου υπάρχει και μία φόρμα ένστασης για τον διαγωνισμό ΑΣΕΠ....Ελλάδα στο μεγαλείο σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Zavi@tee από όσα γνωρίζω οι μηχανικοί χωροταξίας δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ δικαίωμα στο Μ.Ε.Κ (κατασκευή) ενω στο ΜΕΛ (μελέτη) επιλογή μόνο χωροταξικές /ρυθμιστικές και περιβαλλοντικες (όπως όλοι) δηλαδή τις 1,2,27 ενώ οι αρχιτέκτονες έχουν επιπλέον τις 6,7,8.

Γνωρίζεις κάτι διαφορετικό? (Ειδικά για το ΜΕΚ)

 

Επαναλαμβάνω οτι το που σε κατατάσεει το Τ.Ε.Ε με βλαση την "Βασική" ( ελληνική πατέντα) ειδικότητα δεν σου δίνει τα αντιστοιχα επ.δικιαώματα οι μηχανικοί περιβάλλοντος αντίστοιχα είμαστε στους χημικούς ή πολιτικούς μηχανικούς χωρίας να έχουμε κανένα δικαίωμα

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά η ώρα της απόφασης έφτασε σας ευχαριστώ όλους από καρδιάς. μέσα σε 1 μέρα με κάνατε να κατανοήσω όλα τα επαγγέλματα των μηχανικών που τα είχα λίγο συγκεχυμένα στο μυαλό μου.. αύριο καταθέτω το μηχανογραφικό μου και ελπίζω σε μερικούς μήνες να επανέλθω όχι πια ως απόφοιτη αλλά ως μηχανικός !!σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας και την ώρα που σπαταλήσατε , μελλοντικοί συνάδελφοι της Κρήτης μάλλον σας έρχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Η εντύπωση πάντως που έχω είναι οτι η πλειοψηφία των αποφοίτων των παραπάνω σχολών (>80%) δεν πάει στην ενέργεια ,ας μας πει κάποιος που να έχει τελειώσει σχετικά πρόσφατα

 

Απο την "φουρνια" μου (ηλ μηχ στο δπθ το 01) ενεργειακοι καταληξαμε το 20%..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο φίλος μου είναι του 97.Αν έχω κάνει λάθος σε ό,τι είπα,ζητώ συγγνώμη,καθώς είναι ό,τι γνωρίζω για το θέμα από προσωπικές συζητήσεις, ZaXoYs.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

καλησπερα σας! αρχικα συγχαρητηρια σε ολους εσας τους μηχανικους που συντελειτε για την λειτουργια αυτου του site..ανεβαινουν κατα καιρους σπουδαια θεματα με πολλες αξιολογες συγκεντρωμενες πληροφοριες εχω να ομολογησω..για να μπω κατευθειαν στο θεμα μου...ειμαι τελειοφοιτη λυκειου..αυτες τις μερες κανω το μηχανογραφικο μου και ενδιαφερομαι αποκλειστικα για πολυτεχνικες σχολες..ως πρωτη επιλογη θα βαλω πολιτικους μηχανικους σε ολα τα ελληνικα πανεπιστημια..μετα ηλεκτρολογους και μετα μηχανολογους (πλιν το τμημα της κοζανης)..μετα απο μηχανολογους εχω συγκεντρωσει και καποια αλλα αξιολογα πολυτεχνικα τμηματα τα οποια και εχω σκοπο να βαλω..απλα προβληματιζομαι με την σειρα με την οποια θα ηταν προτειμοτερο να τα βαλω...αυτα ειναι : αγρονομοι-τοπογραφοι μηχανικοι θεσ/νικης,μηχανολογοι κοζανης,μηχανικοι χωροταξιας και αναπτυξης θεσ/νικης,μηχανικοι παραγωγης και διοικησης ξανθης και μηχανικοι περιβαλλοντος ξανθης..ποια ειναι κατα την γνωμη σας η καλυτερη σειρα καταταξης στο μηχανογραφικο? θελω να διευκρινισω πως προγραμματα σπουδων και επαγγελματικα δικαιωματα εχω διαβασει,ειμαι κατατοπισμενη απλα πριν κανω την οριστικοποιηση του μηχανογραφικου μου θα εκτιμουσα πολυ αμα ειχα και την δικια σας γνωμη αφου ειστε μεσα στα πραγματα και στην αγορα..σας ευχαριστω εκ των προτερων!!

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από κάθε άποψη που θα διαβάσεις ή θα ακούσεις εδώ μέσα ή οπουδήποτε και εφόσον είσαι σίγουρη ότι θέλεις να σπουδάσεις μηχανικός , η απάντηση είναι απλή:Επέλεξε αυτό που σου αρέσει, σε ελκύει και σε εμπνέει και όλα τα υπόλοιπα τοποθέτησε τα σε δεύτερη μοίρα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.