Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλογή τμήματος μηχανικών


xristina90

Recommended Posts

ναι δικιο εχεις σαυτο..σιγουρα πρεπει να αποφασισω με γνωμονα αυτο που με ελκυει πιο πολυ...εγω πολιτικων μηχανικων θελω να περασω απλα αν δεν ειμαι τυχερη θα ηθελα αυτο που θα περασω να ειναι σχετικο μ'αυτη την ειδικοτητα..τωρα για τα τμηματα που προανεφερα,τα οποια και δεν μπορω να καταταξω με σιγουρια..τα ανεφερα γιατι δεν ξεχωριζω καποιο..δηλ ειδα προγραματα σπουδων τους, εχουν μεσα αρκετα απο τα μαθηματα που θελω να εχω σαν αντικειμενο στις σπουδες μου,μου αρεσαν σαν τμηματα αλλα ως εκει..γι αυτο και ζητησα μια καθοδηγηση και μια προτεινομενη σας καταταξη..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Σχετικό με ΠΜ είναι οι τοπογράφοι και μετά οι αρχιτέκτονες. Οπότε δήλωσε αυτές τις σχολές πρώτα. Μετά ακολουθούν οι μηχ. περιβάλλοντος. Οι υπόλοιπες σχολές μηχ. δεν έχουν μεγάλη συνάφεια.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα..αρχιτεκτονες δεν μπορω να δηλωσω γιατι δεν εχω παρει μαθημα επιλογης σχεδιο σαν πανελλαδικο μαθημα οποτε η αρχιτεκτονικη μενει απ'εξω...οι μηχανικοι χωροταξιας και αναπτυξης που στεγαζονταν στην βεροια και απο φετος με το σχεδιο αθηνα θα λειτουργουν στο απθ εχει σχεση περισσοτερο με τους αρχιτεκτονες? θα μου την προτεινατε σαν επιλογη μετα τους τοπογραφους?

Link to comment
Share on other sites

Και η Μηχ. χωροταξίας είναι, από οτι είδα, σαν τους τοπογράφους. Είναι μικρές οι διαφορές.

 

Εγώ θα δήλωνα τοπογράφους και ύστερα αυτή γιατί είναι πιο παλιά σχολή και άρα πιο αναγνωρισμένη στην αγορά λογικά. Αλλά αυτά είναι εικασίες...

 

 

Αν θες δες τα μαθήματα και δες αν σαρέσει...

Link to comment
Share on other sites

ναι τα ειδα! μιλησα και με φοιτητες της σχολης οποτε κατατοπιστηκα πληρως για το αντικειμενο..ετσι θα κανω..μετα τους τοπογραφους θα βαλω χωροταξιας και αναπτυξης και λογω αντικειμενου και λογω μεταφορας του στα κτιρια της πολυτεχνικης του ΑΠΘ..για το τμημα μηχανολογων μηχανικων της κοζανης προβληματιστηκα αρκετα..μηχανολογους μηχανικους εβαλα μετα τους πολιτικους μηχανικους ολα τα τμηματα στην ελλαδα εκτος αυτου της κοζανης..και αυτο γιατι μαρτυριες φοιτητων των μηχανολογων μηχανικων κοζανης σχετικες με διεξαγωγη των μαθηματων σε αποθηκες,πολυκατοικιες,μη αξιοποιηση τεχνολογικων μεσων αφου δεν υπαρχει αρκετος χωρος για εργαστηρια και πιθανη συγχωνευση του με καποιο σχετικο τει δεν με ενθαρυναν αρκετα για να το τοποθετησω σε υψηλοτερη θεση στο μηχανογραφικο απο τους χωροτακτες μηχανικους και να παω κοζανη να κανω μαθημα ετσι, παρα το γεγονος οτι ξερω τι παιζει με τα επαγγελματικα δικαιωματα των συγκεκριμενων ειδικοτητων...πιστευετε οτι εκανα καλα?

 

...

Link to comment
Share on other sites

οι μηχανολόγοι είναι άλλοι ιστορία σε σχέση με ΠΜ, τοπογράφους κτλ.

 

Αν βάλεις μηχανολόγους γιατί όχι και ηλεκτρολόγους και εν τέλει όλες τις πολυτεχνικές με βάση τα μόρια...

 

Δηλ. αν σου αρέσουν οι ΠΜ βάλε μόνο αυτούς και τους συγγενείς τους.

Αν δεν έχεις άποψη για καμία σχολή μηχανικών βάλτες με βάση τα μόρια δηλ. ΠΜ, ηλεκτρολ., μηχανολόγοι, τοπογράφοι κτλ...

Link to comment
Share on other sites

αποψη για καθε ειδικοτητα μηχανικων εχω..τα εχω ψαξει πολυ καλα..και οπως μου τα ειπατε και σεις τα εχω βαλει...πρωτα πολιτικων μηχανικων μετα ηλεκτρολογων μετα μηχανολογων(πλιν το τμημα της κοζανης) κ μετα τοπογραφων κτλ...μαρεσουν και οι μηχανολογοι,το αντικειμενο τους..για αυτο και τους εβαλα...ο προβληματισμος ομως που εθεσα στο αμεσως προηγουμενο μηνυμα εχει να κανει αποκλειστικα με το τμημα μηχανολογων μηχανικων κοζανης...στο μηχανογραφικο μετα τους τοπογραφους εβαλα μηχανικων χωροταξιας και αναπτυξης θεσ/νικη μετα καποια αλλα περιφερειακα πολυτεχνικα τμηματα κ τελευταιους τους μηχανολογους κοζανης για τους λογους που ανεφερα παραπανω..και απλα ρωταω αμα θεωρειτε οτι εκανα καλα ή παρα την κατασταση που επικρατει στο τμημα πιστευετε πως πρεπει να το βαλω πανω απο τους χωροταξιας στην καταταξη στο μηχανογραφικο..

Link to comment
Share on other sites

Της Κοζάνης είναι έτσι όπως σου λένε. Αν είναι μην το βάλεις. Καλύτερα χωροταξίας παρά Κοζάνη.

 

Τις υπόλοιπες βάλτε με αυτή τη σειρά που είπες...

 

 

 

 

ΥΓ: Μη μου μιλάς στον πληθυντικό. Δε είμαι και πολύ πιο μεγάλος από εσένα (27 χρ.). Ο πληθυντικός ευγενείας είναι δυτικό φρούτο 200 ετών. Οι πρόγονοί μας πάντα μιλούσαν στον ενικό.

Link to comment
Share on other sites

εγινεε θα τα βαλω ετσι :) εργοτελη,σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια και τις γνωμες σου! η αληθεια ειναι πως προβληματιστηκα αρκετα για την σειρα των τμηματων στο μηχανογραφικο..τωρα πλεον ομως πιστευω πως εχω καταληξει..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.