Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί εξωτερικού


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους και συγχαρητήρια για την ωραία αυτή προσπάθεια σας. Ήθελα να κάνω μια γενική ερώτηση (ίσως πιο πολύ διαμαρτυρία παρά ερώτηση) σε τυχών μηχανικούς απόφοιτους εξωτερικού. Μήπως αισθάνεστε απόπαιδα ενός συστήματος το οποίο μας τιμώρησε που τολμήσαμε και τελειώσαμε στο εξωτερικό;

Έχω τελειώσει Αγγλία και όταν γύρισα ελλάδα με τρία χρόνια αποδεδειγμένη εμπειρία σε τεχνική εταιρεία (Halcrow group Ltd) ήταν σαν να γύρισα σκέτος απόφοιτος με τρία χρόνια προϋπηρεσίας σε σουβλατζίδικο! Και ξανά στα θρανία με στείλανε και δεν μου αναγνώρισαν προϋπηρεσία, ΤΙΠΟΤΑ. Μου έδωσαν έναν μαϊμού τίτλο «Δομοστατικός μηχανικός» για να υποαπασχολούμαι (έτσι για να μην βαριέμαι) ο οποίος δεν μετράει προϋπηρεσία ούτε για την τριετία εγγραφής σε ΜΕΚ – ΜΕΕΠ μέχρι να περάσω τα μαθήματα αγγαρίας πού μου έβαλε το ΔΙΚΑΤΣΑ.

Λογικό ήταν λοιπόν όταν διάβασα στο ενημερωτικό δελτίο του ΤΕΕ για την ισοβάθμηση του 5ετούς κύκλου σπουδών του ΕΜΠ με τα MASTER να άφρισα από τα νεύρα μου.

Δεν διαφωνώ με το γεγονός ότι το παραπάνω είναι δίκαιο αλλά τόσος είναι πλέων ο κομπλεξισμός τους που μας κοροϊδεύουν μες στα μούτρα μας; Τόση αδικία και τσάμπα ταλαιπωρία τραβάμε και αυτοί μας αγνοούν επιδεικτικά. Αμάν πια είμαστε και εμείς έλληνες πολίτες – διορθώστε τις αδικίες εις βάρους μας ΤΩΡΑ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

ειναι σε άσχετο μέρος το thread σου. εδω το topic δεν κανει διερεύνηση τέτοιων ψυχολογικών παραμέτρων.

 

υπάρχει το topic "Εκπαίδευση" ή "κουβέντα"

 

επίσης προϋπηρεσια πριν την αδεια ασκησεως επαγγέλματος και εγγραφή σε τεε & τσμέδε και για μας που τελειώσμε στην ελλάδα δεν δίνουν, δεν ήταν προσωπικο το θέμα μαζί σου

Link to comment
Share on other sites

Ας έδινες εξετάσεις στο ICE ή στο IStructE για να γυρνούσες με πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα. Με αυτά που βλέπω από αποφοίτους εξωτερικού πάλι καλά που μπορείτε να δώσετε και εξετάσεις για ισοτίμιση των πτυχίων. Και μιλάω έχοντας γνώση αποφοίτων καλών βρετανικών πανεπιστημιών (Imperial) φαντάζομαι τι γίνεται σε South Bank, Brighton klp

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε, πες μου τι ψάχνεις να βρεις σε ένα κράτος που όμοιο μπου***λο δεν υπάρχει πουθενα. Με ΤΕΙ που θέλουν να είναι ισότιμα με ΑΕΙ, με ΑΕΙ που αυτόαπονέμουν τίτλους Μάστερ στους αποφοίτους τους, με ιδωτικά κολλέγια στην Ομόνοια που θέλουν να λέγονται πανεπιστήμια, με ένα ΔΟΑΤΑΠ βασίλειο της αυθαιρεσίας..πες μου τώρα τι ψάχνεις να βρεις..

Πήγαμε και σπουδάσαμε σε πανεπιστήμια της Δυτικής Ευρώπης, σε κράτη σοβαρα και οργανωμένα, με υλικοτεχνική υποδομή, διδακτικό προσωπικό υψηλού επιπέδου, βιβλιοθήκες, εργαστήρια, σύστημα, όχι χουλιγκανισμούς, βρωμιά και κομματικές νεολαίες, και μετά σου λέει εδώ ο καθένας τα δικά του..Τι ψάχνεις να βρεις????

Εδώ ο άλλος έργαφε σε ένα ποστ, ότι είναι λέει αδικία για τα ΤΕΙ το ότι έρχονται απόφοιτοι από τα αγγλικά ή γερμανικά πανεπιστήμια με 4ετείς σπουδες και να είναι διπλωματούχοι..τρέχα γύρευε..Λες και οι σπουδές είναι με το κιλό, λες και δεν έχουμε δει τι καφενείο είναι τα ΤΕΙ, άσε έχουμε και συγγενείς που σπουδάζουν και τον μισό χρόνο είναι κλειστό απο καταλήψεις ή απεργίες ώρομίσθιων "καθηγητών" και τον άλλον μισό ο καθηγητής διδάσκει στις άδειες καρέκλες..

Άσε τώρα, τι ψάχνεις το δίκιο σου δεν θα το βρείς εδώ μέσα, θα το βρείς ίσως στα Ελληνικά Δικαστήρια ανάλογα με την περίπτωση σου..

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε, πες μου τι ψάχνεις να βρεις σε ένα κράτος που όμοιο μπου***λο δεν υπάρχει πουθενα. Με ΤΕΙ που θέλουν να είναι ισότιμα με ΑΕΙ, με ΑΕΙ που αυτόαπονέμουν τίτλους Μάστερ στους αποφοίτους τους, με ιδωτικά κολλέγια στην Ομόνοια που θέλουν να λέγονται πανεπιστήμια, με ένα ΔΟΑΤΑΠ βασίλειο της αυθαιρεσίας..πες μου τώρα τι ψάχνεις να βρεις..

Πήγαμε και σπουδάσαμε σε πανεπιστήμια της Δυτικής Ευρώπης, σε κράτη σοβαρα και οργανωμένα, με υλικοτεχνική υποδομή, διδακτικό προσωπικό υψηλού επιπέδου, βιβλιοθήκες, εργαστήρια, σύστημα, όχι χουλιγκανισμούς, βρωμιά και κομματικές νεολαίες, και μετά σου λέει εδώ ο καθένας τα δικά του..Τι ψάχνεις να βρεις????

Εδώ ο άλλος έργαφε σε ένα ποστ, ότι είναι λέει αδικία για τα ΤΕΙ το ότι έρχονται απόφοιτοι από τα αγγλικά ή γερμανικά πανεπιστήμια με 4ετείς σπουδες και να είναι διπλωματούχοι..τρέχα γύρευε..Λες και οι σπουδές είναι με το κιλό, λες και δεν έχουμε δει τι καφενείο είναι τα ΤΕΙ, άσε έχουμε και συγγενείς που σπουδάζουν και τον μισό χρόνο είναι κλειστό απο καταλήψεις ή απεργίες ώρομίσθιων "καθηγητών" και τον άλλον μισό ο καθηγητής διδάσκει στις άδειες καρέκλες..

Άσε τώρα, τι ψάχνεις το δίκιο σου δεν θα το βρείς εδώ μέσα, θα το βρείς ίσως στα Ελληνικά Δικαστήρια ανάλογα με την περίπτωση σου..

 

Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω παραπανω με το σχολιο σου. Ευγε ! Δειχνεις να εισαι γνωστης της ολης καταστασης

Link to comment
Share on other sites

εγώ που είμαι κακό παιδί να πω οτι συμφωνω με αυτό που λέει ο κύριος μάριος.

 

Δηλαδή αφου σπουδάσατε έξω, να παίρνατε τα επαγγελματικα σας δικαιώματα έξω και μετά αυτομάτως θα τα είχατε κι εδώ. Αλλιως, όπως καναμε και πολλοι αλλοι, μοκο και ακολουθουμε τα προβλεπομενα. Δεν επαθε κανεις τιποτα με το να κανει κανενα μαθηματακι στο ΕΜΠ και εκτος κατι κουφων περιπτωσεων οπου εχουν χασει επεισοδια οι του ΔΙΚΑΤΣΑ, συνηθως καλο κανουν.

 

Το συστηματακι "παω εξω γιατι δεν περασα εδω και μετα εκμεταλλευομαι το μπαχαλο του ελληνικου συστηματος εκπαιδευσης για να γυρισω με πληρη δικαιωματα πιο γρηγορα κι απο τους συμμαθητες μου που τελειωσαμε μαζι τριτη λυκειου" ακόμη κι εμενα που σπουδασα και δουλεψα στο εξωτερικο μου φαινεται λιγο περιεργο. Δηλαδη η διαμαρτυρια μου κανει ασχημα.

 

Τωρα για επιπεδο εξω και μεσα ειμαι στην αλλη πλευρα της μαχης, οσοι εχουν σπουδασει στην Ελλαδα αδυνατουν να καταλαβουν οτι ακομη και το southbank, το τελευταιο των τελευταιων και μονιμο καταφυγιο χιλιαδων ελληνων φοιτητων σαν πανεπιστημιο δεν συγκρινεται με το καλυτερο των ελληνικων (δεν ξερω ποιο θεωρειται καλυτερο, φανταζομαι το ΕΜΠ). Δηλαδη μπορει το ΕΜΠ να βγαλει τεραστιους μηχανικους ΛΟΓΩ ΦΙΛΟΤΙΜΟΥ, αλλα απ'το καθε μετριο αγγλικο πανεπιστημιο βγαινουν ΟΛΟΙ καλοί μηχανικοι, στην ώρα τους και με άλλη αντίληψη δουλειας. Κακά τα ψέματα, τα ελληνικα ΑΕΙ αντιμετωπιζουν τεραστια προβληματα στην βάση του θέματος. Δεν αμφισβητει νομιζω κανεις το επιπεδο των αποφοιτων. Το επιπεδο του ιδρύματος αμφισβητει.

 

-------

 

και πριν αρχισει κανεις τα περιεργα, εγω είμαι με αδεια και στο ελλαντα και στο εξωτερικο, γιαυτό μιλάω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβητει νομιζω κανεις το επιπεδο των αποφοιτων. Το επιπεδο του ιδρύματος αμφισβητει.

 

Συμφωνώ 1000%. Πιστεύω μάλιστα ότι εν τέλει αυτό είναι που πρέπει να κρατήσουμε για αρκετά θέματα εκπαίδευσης στο εσωτερικό, όσο και στην σύγκριση εσωτερικο vs εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω ότι πάλι χάνουμε την ουσία του θέματος και προσπαθούμε να αποδείξουμε την αξία μας με χαρτιά. Υπάρχουν μηχανικοί απόφοιτοι του ΕΜΠ που είναι τελείως άσχετοι, υπάρχουν απόφοιτοι από Αγγλία που επίσης είναι τελείως άσχετοι, υπάρχουν απόφοιτοι ΤΕΙ που επίσης είναι τελείως άσχετοι. Υπάρχουν και οι καλοί. Αναμφίβολα, και δεν είναι λίγοι. Πλέον πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ένα πράγμα. Δεν ζούμε στην Ελλάδα του 70' ή του 80΄. Ζούμε στην Ευρωπαϊκή Ένωση και αυτό σημαίνει το εξής απλό πράγμα καλώς ή κακώς (θα το δείξει η ιστορία) : Απόφοιτοι Ελληνικών Πανεπιστήμιων, απόφοιτοι ΤΕΙ, απόφοιτοι ξένων σχολών πρέπει να αποδείξουν την αξία τους στην αγορά και στα γιαπιά. Απόψεις ότι όσοι τελειώσανε το ΕΜΠ πρέπει μόνο αυτοί να έχουν πρόσβαση στο επάγγελμα, όσοι τελειώσανε τα ΤΕΙ να συνεχίσουν να είναι σε ομηρία και όσοι τελειώσανε ξένες σχολές ο Θεός βοηθός είναι πλέον ξεπερασμένες. Τα σύνορα έχουν πέσει. ΤΕΙ, Πολυτεχνεία και ξένα Πανεπιστήμια που αποτελούν αναγνωρισμένα τριτοβάθμια ιδρύματα όλα πλέον πιστοποιούν την προσφερόμενη εκπαίδευση μέσω του συστήματος ECTS και εκεί τελειώνει η ιστορία. Σε ότι αφορά τώρα το ΤΕΕ και τις απαρχαιωμένες μεθόδους του, οι μέρες του είναι μετρημένες. Πριν τελειώσει το έτος θα έχουν αναγνωριστεί τα επαγγελματικά δικαιώματα κολεγίων και παραρτημάτων ξένων πανεπιστημίων. Δεν μπορεί να γίνει αλλιώς, καλώς ή κακώς. Οπότε αγαπητέ agrafiot εσύ που ανέφερες για τα ΤΕΙ, θα σου πω ότι πολύ σωστά και δίκαια ζητούν τα ΤΕΙ αυτά που ζητούν στην Ελλάδα και που τους έχουν ήδη αναγνωριστεί σε όλη την Ευρώπη. Είπαμε, η χώρα πλέον είναι μέλος μιας ευρύτερης κοινότητας, αυτής που ονομάζεται Ευρωπαϊκή Ένωση. Και αυτά τα περί "καφενείων" άστα κατά μέρος. Δεν είναι σοβαρά επιχειρήματα αλλά εντυπωσιασμοί του στυλ "ένας φίλος μου που ήταν στην τάδε σχολή μου είπε ότι κάποτε σε μια εξεταστική .........." . Ξέρουμε και πολυτεχνικά τμήματα εδώ στην Ελλάδα και πανεπιστημιακά τμήματα και ξένα πανεπιστήμια στην Αγγλία που είναι "καφενέδες" και αναγνωρίζονται όλοι το ίδιο. Χαρακτηριστική απόδειξη οι χιλιάδες άσχετοι εξ Ιταλίας (και όχι μόνο) που έχουν βαφτιστεί διπλωματούχοι. Όποιος αξίζει θα το δείξει πια σε αυτό που ονομάζουμε "αγορά" χωρίς στεγανά και αποκλεισμούς. Κι όποιος επιβιώσει επιβίωσε. Δυστυχώς ή ευτυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα που ξημερώνει αύριο. Το αν το ΕΜΠ είναι καλύτερο από το Χ πανεπιστήμιο της Αγγλίας δεν έχει και πολύ σημασία.

 

και μην ξεχνάς. Όσοι ήρθατε από το εξωτερικό δεν ήρθατε όλοι με πτυχίο από το Imperial ή το ΜΙΤ.... οι περισσότεροι είστε από σχολές ότι ναναι αλλά είπαμε, έτσι είναι η Ευρώπη. Εφόσον αναγνωρίζει, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα και έτσι πρέπει να πορευτούμε... καλώς ή ΚΑΚΩΣ. (...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.