Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί εξωτερικού


Recommended Posts

Για να απαξιώνεις κάτι πρέπει πρώτα να μπορείς να το κάνεις.

Αντε καλα...

Ποιος απαξιωσε τα ελληνικα ιδρύματα;

Αφήστε τις φαγομάρες...

Όλη η δουλεια είναι για το μερίδιο της αγοράς που μικραίνει επειδή πληθαίνουν οι πτυχιούχοι... το έχω ξαναγράψει...

Την διάκριση θα την δώσει η αγορά εργασίας...

Εσεις του ''εσωτερικου'' μου θυμήζετε τους απόφοιτους ιατρικής που σκάνε από το κακό τους επειδή τους πρόλαβε στο καλό αγροτικό η στην καλή ειδικότητα ένας από βουλγαρίες κλπ...

Τελειώσαμε εξω, πήραμε κουλή υποειδικότητα από το ΔΙΚΑΤΣΑ, δώσαμε εξετάσεις στο ΤΕΕ, δώσαμε μαθήματα από 1-2 οι τυχεροί έως ολόκληρα εξάμηνα οι πιο άτυχοι, ξαναδώσαμε εξετάσεις στο ΤΕΕ και ναι κύριοι είμαστε ΙΣΟΙ επιτέλους...

Βγείτε στις υπηρεσίες και στα εργοτάξια να μετρηθουμε και αφήστε τα πληκτρολόγια...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
μη spamαρετε

Καλα τα λες... :)

 

Συγκεκριμένη εταιρεία πάντως διαθέτει σωλήνες με "μνήμη", δηλαδή ακόμα και να πατηθούν, τσακιστούν κτλ, δεν σπάνε ποτέ, δεν ανοίγουν ποτέ και επανέρχονται λόγω της τεχνολογίας τους στην αρχική τους κατάσταση. Το κόστος δεν είνει πολύ μεγάλο επίσης.

 

Ilias που μπορών να βρω τέτοιες σωλήνες με μνήμη;

 

Εγω ποτε δεν θα το εκανα...Να σου πω κατι που ειχα σκεφτει καποτε...Μεγαλωσε τις διαστασεις των υποστυλωματων....Βαλλε διπλο συνδετηρα..και μεταξυ του ενος μανδυα και του αλλου βαλλε την υδροροη...Φυσικα τη μελετη σου θα την εχεις ελεξει για τον "μεσα συνδετηρα"...... Βλακια ειναι αυτο που λεω...αλλα ειναι μια λυση...Δλδ αν εχεις κολωνα 30*30 και το παχος της υδροροης ειναι 5εκ, κανε την κολωνα σου 30*35, βαλλε διπλο μανδυα, τον ενα μεσα στον αλλο, και μεταξυ των 2 μανδυων βαλλε την υδροροη σου...Κ μενα απο αισθητικης αποψης οι σωληνες αυτοι δεν μου αρεσουν...αλλα υπαρχει η λυση να τους διαμορφωσεις με το σοβα ωστε να μη φαινονται...

 

Ρε παιδιά δεν μου απαντήσατε στο ερώτημα μου

 

Μεγάλη τρύπα σε δοκό ή μικρή τρύπα σε υποστύλωμα;

Link to comment
Share on other sites

το webometrics δεν μετραει ακαδημαικη ποιοτητα πανεπιστημιων. ..............το google δεν ειναι η βιβλος.

 

Σαφώς και δεν είναι αντικειμενικό.Το έγραψα : Eίναι περίεργο που έχει το Imperial πίσω από πολλά Αγγλικά Πανεπιστήμια ενώ στην αξιολόγηση των Times είναι 3ο.

Είναι δύσκολο να συγκρίνεις πανεπιστήμια διαφορετικών χωρών (διαφορετικά κριτήρια εισαγωγής , ύλη κτλ....)

Μετράει και δημοσίευσεις κτλ........Έχει μια λογική όμως.Τα πρώτα που έχει είναι όλα τα κορυφαία.Επίσης έχει υψηλά και το πανεπιστήμιο του Τόκυο και της Ζυρίχης που επίσης φημίζονται.

 

Τέσπα , τσάμπα φαγωνόμαστε , υπάρχουν τόσοι αξιόλογοι μηχανικοί στο thread (π.χ. ο Μάριος που κάνει διδακτορικό στο Imperial).Νομίζω ότι καλύτερα θα ήταν να συνεισφέρουμε σε κάποιο άλλο thread που να έχει σχέση με την επιστήμη μας.

Εγώ πάντως θα ήθελα να είχα περάσει από ένα κορυφαίο Αμερικάνικο Πανεπιστήμιo....έστω και μέσω football:lol:

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σε εστια πιτσιρικας στο georgia tech και ερχεται μια αμερικανα πιτσιρικα και μου λεει "απο που εισαι?" , "απο ελλαδα", "α τι ωραια, και τι γλωσσα μιλατε εκει?"....

 

"ε, ελληνικα..." της λεω εγω αλλα τα εχω δει ολα.

 

"ααα τι ωραια, εχετε δικια σας γλωσσα!" ........

 

καπου εκει καταλαβα που εμπλεξα. αστερια τα παιδια σας λεω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε agrafiot, θεωρώ ότι -κατ' ουσίαν- συμφωνούμε πλήρως και στο θέμα της εκπαίδευσης αλλά και στην εκτός θέματος συζήτησή μας.

Έχω την άποψη ότι ο αριθμός των φοιτητών δεν καθορίζεται (τουλάχιστον στην χώρα μας) βάσει των απαιτήσεων της αγοράς.

Για το ποσοστό απορρόφησης των μηχανικών σε σχέση με άλλες ειδικότητες συμφωνώ (για άλλη μια φορά) μαζί σου.

 

Θέλω να σχολιάσω το ζήτημα σχετικά με την δυνατότητα εργασιακής απασχόλησης στο εξωτερικό, με αφορμή ένα σχόλιο του συναδέλφου acnt.

Πράγματι, μπορούμε να διαλέξουμε την χώρα εργασίας μας στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής Ένωσης (αν δεν κάνω λάθος). Η -υποτιθέμενα υποχρεωτική- εκ Βρυξελλών οδηγία για ελεύθερη μετακίνηση των εργαζομένων αποτελεί ένα πολύ ωραίο άλλοθι των κυβερνώντων ώστε (υπό την ανοχή των άβουλων υπερκαταναλωτών - ψηφοφόρων) να μένουν απαθείς μπροστά στην επικρατούσα εργασιακή ζούγκλα.

 

Όμως, στην υποθετική περίπτωση που μια ωραία πρωία ένα μεγάλο μέρος των μηχανικών που απασχολούνται στη χώρα μας (ανεξάρτητα από το που έχουν σπουδάσει), αναζητήσει ένα καλύτερο εργασιακό περιβάλλον σε ένα πολύ πιο οργανωμένο και ισχυρό κράτος όπως (φερ' ειπείν) η Γερμανία, πιστεύετε ότι το γερμανικό κράτος θα καθίσει με σταυρωμένα τα χέρια;

Οι πεφωτισμένοι Ευρωπαίοι ηγέτες ούτε καν θα διανοηθούν να ψελλίσουν οτιδήποτε περί "ελεύθερης μετακίνησης".

 

Άρα η δυνατότητα απασχόλησης στο εξωτερικό (τουλάχιστον σε οργανωμένα κράτη) σχετίζεται -άμεσα- με τις ανάγκες της εργασιακής αγοράς της χώρας υποδοχής.

Link to comment
Share on other sites

οι αγωνες των αλβανων μηχανικων ΤΩΡΑ θα δικαιωθουν. Και των λοιπών βαλκάνιων συναδελφων που με 500 ευρωτακια θα τα σφαζουν και θα τα μαχαιρωνουν ολα.

 

Εγω ειμαι ΥΠΕΡ της καταργησης των ελαχιστων αμοιβων, να γινουν ολα *******, να γινει και κανενας σεισμος σε 5-10 χρονια και να γελαμε.

 

Θα ειμαι στη Ζυριχη και θα τα βλεπω στο τιβι και θα γελαω δηλαδη.

 

 

Aπρεπείς εκφράσεις. Να τις αποφεύγετε.

acnt

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε howard_roark, δεν αργεί η στιγμή της κατάργησης των ελάχιστων αμοιβών.

Τότε, μάλλον, θα αναπολούμε με νοσταλγία ακόμα και την σημερινή άθλια κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

εγω πουλαω τρελα στο θεμα των αμοιβων εδω και 1,5 χρονο αλλα μου εχει κοστισει σε αριθμο δουλειων και αρα σε αναγνωριση.

 

αμα δω και γινονται τετοια πραγματα το γυρναω στο κονστραξιον και αντιο μελετες. Να ζουν στα σκατα οι ελληνες που θελουν φραπουτσινο με 8 ευρω Χ αλλα στον αρχιτεκτονα θελουν να παρουν σχεδια τσαμπα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ειμαι στη Ζυριχη και θα τα βλεπω στο τιβι και θα γελαω δηλαδη.

 

Μεγάλε έχω σκάσει στα γέλια!!! Άκου θα είμαι στην Ζυρίχη και θα τα βλέπω στην τιβι!!!! χαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

μη spamαρετε

 

:lol:

 

@howard_roark

 

 

Καλό το σενάριο με την ζυρίχη αλλά εμείς οι νέοι δεν θα γελάμε μαζί σου γτ θα έχουμε ψοφήσει από την πείνα!:P

Επίσης συμφωνώ με το ακόλουθο:

Να ζουν στα σκατα οι ελληνες που θελουν φραπουτσινο με 8 ευρω Χ αλλα στον αρχιτεκτονα θελουν να παρουν σχεδια τσαμπα.

 

@chilon

 

Συμφωνώ και εγώ με το τελευταίο post σου.

 

@agrafiot

 

Συνάδελφε εγώ θέλω να διαχωρίσω τους δήθεν αριστερούς που απλά εκμεταλεύονται κάποιες καταστάσεις υπό το κόκκινο χρώμα που περιγράφεις :

 

Αριστεροί φοιτητές "κτίζουν" τους πρυτάνεις με τούβλα, αριστεροί τραμπούκοι κλέινουν τις σχολές, αριστεροί χούλιγκανς τις σπάνε, αριστεροί καίνε με μολότωφ την Αθήνα κάθε λίγο και λιγάκι...

 

από τους ουσιαστικούς αριστερούς που δεν τους επιτρέπει η ιδεολογία τους να κάνουν τα παραπάνω. Αν τους το επέτρεπε δεν θα είχαν την έννοια του συνόλου. Συνεπώς αυτοί που τα κάνουν βάφουν τις μορφές βίας κόκκινες. Λένε ότι είναι αριστεροί ενώ στην ουσία απλά σπάνε.

 

Όσο για το άλλο ζήτημα, φυσικά και δεν λέω να κατακτήσουμε τον κόσμο!:P Σωστά εννόησε ο Chilon.

Απλά ότι καλό θα ήταν να έχουμε μια ηθική και κάποιες αξίες απλά για να είμαστε σωστοί άνθρωποι, κάτι που συμφωνεί κατά την γνώμη μου με την κληρονομιά μας (φυσικά δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος που προσπαθώ να είμαι σωστός άνθρωπος αλλά συνεισφέρει κατά ένα μικρό ποσοστό).

 

Στην ουσία λοιπόν πιστεύω πως απλά πρέπει να

 

προσπαθούμε για το καλύτερο

 

Και φυσικά πιστεύω ότι αν είχαμε έναν νεό αριστοτέλη δεν θα το είχαμε πάρει πρέφα, δεν θα τον στήριζε κανείς και θα αναγνωριζόταν από τα γραπτά του με διατυπωμένες τις απόψεις του μετά τον θάνατό του.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.