Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί εξωτερικού


Recommended Posts

Θυμάμαι ένα περιστατικό: Είμαι φαντάρος, υπηρετώ στην Αθήνα και λόγω της γνωστής διαδικασίας ΔΙΚΑΤΣΑ έγραφα ένα μάθημα στο ΕΜΠ. Επειδή δεν είχα χρόνο να αλλάξω από τα ρούχα της παραλλαγής, (έμενα μακριά από το στρατόπεδο) έφυγα σφαίρα για να δώσω το μάθημα στην Πολυτεχνειούπολη.

 

Μόλις πάω να μπω στην αίθουσα έρχονται 3 μαλλιαδες γενειοφόροι, (σαν τον Πανούση ένα πράμα) και μου λέει:" Δεν μπορείτε να είστε στην σχολή με την στολή γιατί προστατευόμαστε από το άσυλο"!! Του λέω "φίλε φαντάρος είμαι, δεν είμαι ούτε συνταγματάρχης ούτε η ΕΥΠ, να γράψω το κ**λομάθημα ήρθα"..πού να καταλάβει όμως ο κολλημένος και ασθενής αριστερόστροφος εγκέφαλος του..

 

:P:p:p γαμάτο θα χω να το λέω, αλλά αυτοί οι τύποι δεν έχουν σχέση με την αριστερή ιδεολογία σε καμμία περίπτωση! Κολλημμένους τύπους στην εποχή του Στάλιν δεν τους παίρνεις ποτέ στα σοβαρά άλλωστε.

Επιμένω στον όρο γραφικότητες περί ρυπαρών αριστερών φοιτητών γιατί αυτό το παράδειγμα που έφερες καθώς και οι αφίσες δεν σε δικαιολογούν σε καμμία περίπτωση να τους αποκαλείς έτσι και σου επαναλαμβάνω πως οι μη-ρυπαροί, μη αριστεροί φοιτητές δεν θέλουν εσύ που σπούδασες έξω να έχεις τα ίδια δικαιώματα με αυτούς που σπούδασαν εδώ! , διότι δεν αναγνωρίζουν το δικαίωμα σε όλους στην εργασία και τη μόρφωση.

Αυτά για να βάλουμε τα πράγματα σε μια τάξη και να γνωρίζουμε ποιος λέει τι και γιατί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Δεν έχεις δίκιο συνάδελφε agrafiot.

'Οποιος επισκεφθεί το ιστορικό κτίριο του Πολυτεχνείου, θα σχηματίσει άριστη εντύπωση για την φοιτητιώσα νεολαία μας και την αγάπη της για μάθηση.

Από την στιγμή που θα διαβάσει τα -απείρου κάλλους- συνθήματα:

"λευτεριά στον συναγωνιστή αναρχικό .....", "μπάτσοι - γουρούνια - δολοφόνοι" και αλλα παρόμοια -εκπαιδευτικού περιεχομένου- αποφθέγματα, θα βεβαιωθεί ότι το μέλλον της κοινωνίας μας βρίσκεται σε σίγουρα χέρια.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συνάδελφοι που καταλήγουμε?

 

-Να μην μπορούμε να διαχωρίσουμε τα προβοκάτσια και κοματόσκυλα στα ιδρύματα? Φίλε agrafiot αυτό που σου είπε και ο evan προσπαθώ να σου τονίσω. Δεν μπορούμε να βαφτίζουμε όλους όσους φοράνε κόκκινα αριστερούς απλά και μόνο επειδή λένε πως ότι κάνουνε, γίνεται στο όνομα της (δήθεν αριστερής τους) παράταξης.

 

-Να δεχόμαστε ότι αντί για εξυγείανση του εκπαιδευτικού συστήματος πρέπει να το παρατήσουμε και να πάμε στο ιδιωτικό? Ποια ελπίδα μετά για δημόσια και δωρεάν παιδεία? Δεν την έχουμε που δεν την έχουμε επί της ουσίας, να χάσουμε κάθε ευκαιρία? Τα δικά μου παιδιά που θα τα σπουδάσω εγώ αν γίνει και άλλος χαμός στα οικονομικά? Τόσοι ξεμένουν στους δρόμους. Μόνο εγώ βλέπω ότι η ζητιανά έχει αυξηθεί κατακόρυφα? Πηγαίνουμνε από το κακό στο χειρότερο και κανένας δεν μπορεί να διαβαιβεώσει πότε θα βρεθούμε σε καλύτερη κατάσταση.

 

 

@ body125z

Για τα προκάτ αρπάχτικα παραπάνω από όσο έπρεπε διότι μένω στα Λιόσια και όπως καταλαβαίνεις με αφορούσε άμεσα. Δεν έχω έρθει Ξάνθη αλλά τουλάχιστον εσύ αναφέρεσε σε κτίρια ενώ εγώ σε container.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.