Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μηχανικοί εξωτερικού


Αλέξανδρος M

Recommended Posts

Άρα, για να καταλήξουμε κάπου, συμφωνούμε όλοι με την άποψη του καλού συναδέλφου howard_roark.

 

Αγαπητέ συνάδελφε, θα μπορούσες να μου εξηγήσεις τι εννοείς με την φράση:

"τώρα είδα του chilιon το ποστ και το διασκέδασα πολύ το δεύτερο κομμάτι"΄;

(παρεμπιπτόντως το ψευδώνυμο που χρησιμοποιώ είναι Chilon και όχι Chilion)

 

Όσο για την απάντηση που έδωσες στο ερώτημά μου (σ' ευχαριστώ γι' αυτήν), δεν ρώτησα για μεμονωμένες περιπτώσεις αλλά για ευρέως διαδεδομένες απόψεις στους κόλπους ενός Έθνους (μάλλον δεν ήταν σαφής η διατύπωση της ερώτησής μου).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Κλείνοντας θέλω να επιστήσω την προσοχή των μελών του φόρουμ που δεν έχουν εμπειρία στο εξωτερικό ότι στην Αγγλία ειδικά, ούτε οι ίδιοι οι άγγλοι αναγνωρίζουν ως μηχανικούς τους απόφοιτους οποιυδήποτε πανεπιστημίου αν δεν έχουν επαγγελματική εμπειρία η οποία αποτελεί προαπαιτούμενο για τη συμμετοχή σε γραπτές εξετάσεις για την άδεια άσκησης. Γιατί απαιτούν λοιπόν οι αποτυχόντες των πανελληνίων να αναγνωριστούν ως μηχανικοί όταν δεν αναγνωρίζονται ούτε στη χώρα κτίσης του πτυχίου τους?

 

Παντελώς ανακριβές σχόλιο, δείχνει την πλήρη άγνοια που έχεις πάνω στο θέμα.

1) Δεν σου περνάει από το μυαλό ότι δεν απέτυχαν όλοι στις πανελλήνιες. Μερικοί δεν έδωσαν καν, γιατί οι γονείς τους ή οι ίδιοι δεν θέλησαν να φοιτήσουν σε αυτά τα ελληνικά ιδρύματα, οπότε ακολούθησαν είτε foundation courses ή ΙΒ.

2) Ποιός σου είπε ότι δεν μπορείς να εργαστείς στην Αγγλία και ότι δεν σε αναγνωρίζουν αν δεν έχεις εμπειρία, εννοείς φαντάζομαι το chartership.. ψάξτο λίγο σε παρακαλώ γιατί εκτείθεσαι και δεν κάνει για έναν PhD

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εισαι εξαιρετικος χρηστης και θα σου απαντησω, το "διασκεδασα" μην το παιρνεις ειρωνικο, εννοουσα πως μου φανηκε πολυ ενδιαφερον. Και επι της ουσιας, αν και τελειως off topic.

 

Το ξέρω ότι είναι –κατά το κοινώς λεγόμενον- trendy να κατηγορούμε (οι Έλληνες) την Ελλάδα και να αναθεματίζουμε ό,τι έχει σχέση με αυτήν.

 

εγω παλι βλεπω οτι ολοι κοιμουνται ορθιοι σαν οι ευλογημενοι απογονοι των αρχαιων ελληνων, και δεν τους νοιαζει που απο τοτε μεχρι σημερα δεν εχουν κανει ΤΙΠΟΤΑ.

 

Όμως για την κρατική διαφθορά και τα κοινωνικά προβλήματα (και στον τομέα της εκπαίδευσης ) δεν ευθύνεται η Πατρίδα μας και η ελληνική μας καταγωγή –για την οποία κανείς δεν πρέπει να ντρέπεται.

 

Σαφως και πρεπει να ντρεπομαστε ολοι φιλε μου γιατι εμεις ειμαστε υπευθυνοι, ποιοι μας φταινε? οι δυναμεις της Ανταντ? Οι Τουρκοι? Η ομαδα Ε? Δηλαδη για τα προβληματα της Ελβετιας δεν φταινε οι Ελβετοι?

 

Δεν είμαστε η μόνη χώρα στην οποία υπάρχουν τέτοια φαινόμενα. Δηλαδή οι Γερμανοί (με την λογική της απόδοσης των ευθυνών για τα κοινωνικά φαινόμενα στη χώρα), των οποίων η Πατρίδα έχει γίνει η αιτία -και των δύο- παγκοσμίων πολέμων πρέπει να επιδοθούν σε ομαδικές αυτοκτονίες;

 

Οι Γερμανοι ομως το ξεπερασαν και ΑΛΛΑΞΑΝ (λεμε τωρα). Εμεις ειμαστε ΙΔΙΟΙ απο το 1830. Ιδιοι. Ι Δ Ι Ο Ι .

 

Είμαι υπερήφανος που είμαι Έλληνας, που γεννήθηκα και ζω στην Ελλάδα.

 

Γιατι, εκανες τιποτα εσυ και εισαι υπερηφανος? Μηπως ηταν τυχαιο το γεγονος φιλε μου? Τι εχεις, ξεχωριστο DNA? Για την ομορφια του τοπου που τυχαιως γεννηθηκες? Για την ομορφη κοινωνια μας?

 

Αγαπώ τους συμπατριώτες μου και προτιμώ να βοηθώ (όσο μπορώ) στην επίλυση των προβλημάτων της χώρας μας αντί να κατηγορώ τους “άλλους”.

 

Εγω δεν κατηγορω τους αλλους, κατηγορω ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ (κι εμενα μαζι, και τον zavi κυρίως που ειναι σαν κι εμενα, σε σχιζοφρενικη φάση βριζω-και-τα-κανω, όπως ολοι μας δηλαδη)

 

Κατά την γνώμη μου, οι αντιπαθούντες τους Έλληνες είναι πολύ λίγοι. Όμως (για διάφορους λόγους) η άποψή τους κυριαρχεί στα Μ.Μ.Ε., στα εκπαιδευτικά ιδρύματα και όχι μόνο. Επιπλέον προβάλλεται ως επικρατούσα άποψη από τους οικονομικά ισχυρούς.

 

Διαφωνω, οπως ειπα στην αρχη βλεπω πατριδολατρεια ΦΟΥΛ, αρχαιολαγνεια ΦΟΥΛ, ειμαστε μονιμως αδικημενος λαος κατα την ιστορια μας και μονιμως κατατρεγμενοι και φταινε ολοι οι αλλοι που ειμαστε το ΑΠΟΛΥΤΟ ΜΗΔΕΝ σε ολα εδω και 1500 χρονια περιπου.

 

Κλείνοντας θα ήθελα να με πληροφορήσει όποιος καλός συνάδελφος έχει την ευγενή καλοσύνη, αν υπάρχει (ή υπήρξε ποτέ) χώρα του πλανήτη μας, της οποίας οι πολίτες να εκφράζουν –ευρέως- απόψεις του τύπου “ντρέπομαι που είμαι Έλληνας (ή Γάλλος, Μαλτέζος, Κογκολέζος, Ζιμπαμπουανός, Μογγόλος, Αφγανός, Νεοζηλανδός, Περουβιανός, Κουβανός, Ινδιάνος, Εσκιμώος κ.ο.κ.)”

 

Απαντησα. Ειδικα ο εκ Ζιμπαμπουε, Κουβας και Περου σιγουρα. Τώρα οι Εσκιμώοι εκτος απο τον θανασιμο εχθρο τους τον ταρανδο δεν ξερω ποιον εχουν πειραξει για να εχουν ενοχες.

 

 

Με όσα έγραψα δεν έχω –απολύτως- καμμία διάθεση να θίξω κανέναν.

 

εγω θελω να θιγω συνεχεια τους κοιμισμενους, δηλαδη ολους με πρωτον εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Παντελώς ανακριβές σχόλιο, δείχνει την πλήρη άγνοια που έχεις πάνω στο θέμα.

1) Δεν σου περνάει από το μυαλό ότι δεν απέτυχαν όλοι στις πανελλήνιες. Μερικοί δεν έδωσαν καν, γιατί οι γονείς τους ή οι ίδιοι δεν θέλησαν να φοιτήσουν σε αυτά τα ελληνικά ιδρύματα, οπότε ακολούθησαν είτε foundation courses ή ΙΒ.

2) Ποιός σου είπε ότι δεν μπορείς να εργαστείς στην Αγγλία και ότι δεν σε αναγνωρίζουν αν δεν έχεις εμπειρία, εννοείς φαντάζομαι το chartership.. ψάξτο λίγο σε παρακαλώ γιατί εκτείθεσαι και δεν κάνει για έναν PhD

 

1) Εν γνώσει των διαδικασιών αναγνώρισης που θα ακουλουθούσαν μετά, άρα προς τι η διαμαρτυρία.

 

2) Φυσικά και μιλάω για chartership.Από εκεί και πέρα εννοείται ότι μια χαρά δουλεύεις και χωρίς chartership μόνο που δεν είσαι μηχανικός με επαγγελματικά δικαιώματα. Chartership=μέλος ΤΕΕ

Απλά στην Ελλάδα που δεν υπάρχει η δομή εργασίας της Αγγλίας και όλοι θέλουν να ανοίξουν δικό τους γραφείο χρειάζονται ΤΕΕ. Αν μπορείς άνοιξε δικό σου γραφείο στην Αγγλία χωρίς chartership.

Εξάλλου και στην Ελλάδα δεν απαγορεύεται να προσλάβεις άτομο που δεν είναι μέλος ΤΕΕ, απλά δεν έχει υπογραφή=ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ τα κατά καιρούς θέματα με τα ελληνικά και ξένα πανεπιστήμια. Αποφάσισα σήμερα να πω τη γνώμη μου μιας και είμαι και εγώ απόφοιτος πανεπιστημίου από την Αγγλία. Συγκεκριμένα τελείωσα στο University College London και έκανα μεταπτυχιακό στο Imperial College.

 

Ο λόγος που πήγα στην Αγγλία έχει να κάνει με το ότι δεν πέρασα στις πανελλήνιες εξετάσεις. Δεν έγραψα καλά στην έκθεση και ποτέ δεν θα έγραφα καλά για να περάσω. Στα υπόλοιπα μαθήματα πλην της χημείας είχα καλούς βαθμούς. Επίσης έχω 1ο βραβείο από την Ελληνική μαθηματική εταιρεία.

 

Είχα δύο επιλογές, είτε να δίνω εξετάσεις συνεχώς μέχρι να περάσω, πράγμα αμφίβολο και με πολύ ρίσκο λόγω έκθεσης αλλά και των βάσεων, είτε να πάω στο εξωτερικό. Προτίμησα το δεύτερο ως πιο σωστό. Ευτυχώς βέβαια που είχα την οικονομική άνεση να το κάνω.

Είναι σχεδόν βέβαιο ότι το Ελληνικό σύστημα δεν θα με δεχόταν ποτέ για σπουδές. Παρ΄όλα αυτά είχα την τύχη να είμαι φοιτητής δύο κορυφαίων πανεπιστημιών (και τα 2 στο top ten των καλύτερων πανεπιστημίων παγκοσμίως). Μπορώ να σας πω ότι δεν απογοητεύτηκα καθόλου από την επιλογή μου.

 

Στο σημείο αυτό να σας πω πως φυσικά δεν υπήρχε ποτέ η δυνατότητα να αντιγράψω. Από την μικρή μου εμπειρία με το Δικατσα στο Δημοκρίτειο μόνο κωμικά έχω να πω. Αντιγραφή όσο δεν παίρνει, χαβαλές, τσιγάρα στο μάθημα, ποτέ δεν πατούσε ο καθηγητής αλλά ο βοηθός, πολιτικές διαπλοκές για μεταπτυχιακά, ανύπαρκτος σεβασμός από οποιονδήποτε προς οποιονδήποτε, ραντεβού με καθηγητές χωρίς ανταπόκριση, προσβολές και πάρα πολλά άλλα. Θέματα εξετάσεων? και εδώ επαναλαμβανόμενα και μάλιστα με το γνωστό φωτοτυπάδικο στη γωνία να έχει τα πάντα. Βρώμικα κτήρια με κάτουρο, σκουπίδια, σπασμένα παράθυρα. Γενικά δε σχημάτισα καλή εντύπωση. Καθηγητές ΘΕΟΙ λες και είναι οι μόνοι στον κόσμο ή ανακάλυψαν το σκυρόδεμα.

 

Να γνωρίζετε ότι στην Αγγλία όποιος σπουδάζει σπουδάζει και δεν κάνει τίποτα άλλο. Δεν ασχολείται και δεν εμπλέκεται σε πολιτικές παρατάξεις και δεν μπαίνει από τόσο νωρίς στο σύστημα διαφθοράς. Συναναστρέφεται με καθηγητές που τον αντιμετωπίζουν ως ίσο και οι οποίοι έχουν το σεβασμό λόγω ερευνών και όχι λόγω οικογενειοκρατίας και δεν απομιζούν χρήματα από την Ε.Ε. Ο κάθε φοιτητής παρακολουθεί τα μαθήματα, έχει κάθε βδομάδα συνάντηση με τον καθηγητή του που του λύνει τις όποιες απορίες. Όποιος δεν πατάει στο μάθημα απλά κόβεται και την τρίτη φορά απλά αποχαιρετά το πανεπιστήμιο.

Σχετικά με την ποιότητα σπουδών: από την πρώτη μέρα που ξεκίνησα έκανα στατικές μελέτες χωρίς να χρειαστεί να ψαχτώ. Κατασκεύασα προεντεταμένες γέφυρες χωρίς να προβληματιστώ, με άλλα λόγια βγήκα έτοιμος πολιτικός μηχανικός. Το ότι έμαθα τον ευρωκώδικα και τα british standards αντι για εκως δε με δυσκόλεψε ιδιαίτερα. Δυναμική ανάλυση διδάχτηκα και δεν είχα κανένα πρόβλημα με τον εακ. Φυσικά με βοήθησε ο ΚΩΣΙΙΙ στην Ξάνθη για να προσαρμοστώ με τον εακ.

 

Και το επίπεδο σπουδών όμως στην Ξάνθη το θεωρώ πάρα πολύ καλό [πόσο μάλλον στο ΕΜΠ]. Ίσως όμως το σύστημα να απομακρύνει έναν φοιτητή από τον στόχο του. Θες οι καταλήψεις, θες οι απεργίες, θες η ανοχή στην αντιγραφή, θες η απουσία των καθηγητών, θες η γενική απαξίωση? Προσωπική μου άποψη είναι ότι τα Ελληνικά πανεπιστήμια είναι πολύ πίσω σε αυτά τα θέματα.

 

Μπορώ να σας πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος με τις σπουδές μου σε επίπεδο γνώσεων, αλλά πιστεύω ότι το μεγαλύτερο όφελος που αποκόμισα ήταν η συναναστροφή μου με άξιους ανθρώπους από όλο τον κόσμο που θεωρώ ότι με έκανε καλύτερο άνθρωπο σε πολλά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το ότι το 80% δεν προλαβαίνει να τελειώσει είναι καλό κατά τη γνώμη μου ,δείχνει ότι όντως οι εξετάσεις δυσκολεύουν τους φοιτητές, απαιτούν δηλαδή καλά προετοιμασία.

 

Στην αγγλία πάλι, οι external examiners θα έλεγχαν τον καθηγητη γιατί δεν έκανε καλά τη δουλειά του...

 

Βλέπεις στην Ελλάδα δεν υπάρχει η ανακύκλωση των past papers που υπάρχει στην Αγγλία σε σκανδαλώδη βαθμό και όντως προσπαθείς για να πάρεις πτυχίο.

 

Ειδικά την φορά που έδωσα μπετόν ΙΙΙ, το θέμα ήταν συραφη 3-4 past papers, όπως και αρκετά από τα θέματα που μελέτησα για να γράψω...

 

Γιατί απαιτούν λοιπόν οι αποτυχόντες των πανελληνίων να αναγνωριστούν ως μηχανικοί όταν δεν αναγνωρίζονται ούτε στη χώρα κτίσης του πτυχίου τους?

Το ''αποτυχ'οντες'' δεν το δίνω σημασία...

Από την άλλη, οι εξετάσεις του ΤΕΕ είναι μια παρωδία, ενώ οι εξετάσεις για chartered engineer πχ, όχι...

Για την αξιολόγηση των ΑΕΙ δεν είδα κουβέντα...

Και τέλος, έχετε φαγωθεί οι του εσωτερικού για την πίτα που βλέπετε να μικραινει και τα κομάτια που διεκδικουν οι ''αποτυχόντες''... είτε είναι γιατροί από την Βουλγαρία είτε μηχανικοί από την αγγλία... Είναι ένδειξη κοινωνικού ρατσισμού ή όχι;

Καταλάβετε επιτέλους ότι την περισσότερη δουλειά θα έχει ο μηχανικός που έχει γνωριμίες στα σωστά μέρη, χρήματα για να επενδύει σε δουλειές και ικανότητα να τελειώνει τις μελέτες του πελάτη γρήγορα...

Κατα τα άλλα, οι του ΕΜΠ πάρτε βεβαιώσεις μάστερ, κάντε και κανα διδακτορικό μπας και διοριστείται μέσω ΑΣΕΠ πουθενα, να αντιμετωπίζετε εμάς του εξωτερικού όπως μας αξίζει...

Over and out.

 

 

 

 

Υ.Γ. Δίνω διάρκεια ζωής στο thread 5-6 posts ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

1) Εν γνώσει των διαδικασιών αναγνώρισης που θα ακουλουθούσαν μετά, άρα προς τι η διαμαρτυρία.

 

2) Φυσικά και μιλάω για chartership.Από εκεί και πέρα εννοείται ότι μια χαρά δουλεύεις και χωρίς chartership μόνο που δεν είσαι μηχανικός με επαγγελματικά δικαιώματα. Chartership=μέλος ΤΕΕ

Απλά στην Ελλάδα που δεν υπάρχει η δομή εργασίας της Αγγλίας και όλοι θέλουν να ανοίξουν δικό τους γραφείο χρειάζονται ΤΕΕ. Αν μπορείς άνοιξε δικό σου γραφείο στην Αγγλία χωρίς chartership.

Εξάλλου και στην Ελλάδα δεν απαγορεύεται να προσλάβεις άτομο που δεν είναι μέλος ΤΕΕ, απλά δεν έχει υπογραφή=ευθύνη.

 

1) Εμένα με ενδιέφερε τότε να πάω να σπουδάσω σε πανεπιστήμιο φίλε, όχι σε αχούρι, όχι σε άσυλο, όχι σε γιάφκα αριστερόπληκτων, αναρχοαυτόνομων, και σίγουρα όχι στο γραφείο της Ματίνας στην πλατεία Κάνιγγος. Κανείς δεν πίστευε ότι 10 χρόνια μετά τις σπουδές μας, το Ελλάντα ακόμα δεν θα αναγνώριζε πτυχία Ευρωπαικά καλύτερα σε Ευρωπαική αξιολόγηση από αυτά που η ίδια απονέμει..

2) Δεν είναι έτσι όπως τα λές. Με πτυχίο Αγγλικού πανεπιστημίου, πας οπουδήποτε στον κόσμο και δουλέυεις και χωρίς chartership, το chartership είναι μια διαδικασία επαγγελματικής βελτίωσης και περαιτέρω αναγνώρισης. Και στο κάτω κάτω, βλέπεις λοιπόν ότι οι άνθρωποι είναι σοβαροί. Εδώ το ίδιο το ΤΕΕ με την παρωδία που ονομάζει εξετάσεις άδειας ασκήσεως επαγγέλματος, υποβιβάζει τους Έλληνες αποφοίτους. Διότι γνωρίζει ότι αν έκανε σοβαρές εξετάσεις, ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των αποφοίτων θα κοβόταν, διότι γνωρίζει το επίπεδο..

Link to comment
Share on other sites

1) Εμένα με ενδιέφερε τότε να πάω να σπουδάσω σε πανεπιστήμιο φίλε, όχι σε αχούρι, όχι σε άσυλο, όχι σε γιάφκα αριστερόπληκτων, αναρχοαυτόνομων, και σίγουρα όχι στο γραφείο της Ματίνας στην πλατεία Κάνιγγος. Κανείς δεν πίστευε ότι 10 χρόνια μετά τις σπουδές μας, το Ελλάντα ακόμα δεν θα αναγνώριζε πτυχία Ευρωπαικά καλύτερα σε Ευρωπαική αξιολόγηση από αυτά που η ίδια απονέμει..

2) Δεν είναι έτσι όπως τα λές. Με πτυχίο Αγγλικού πανεπιστημίου, πας οπουδήποτε στον κόσμο και δουλέυεις και χωρίς chartership, το chartership είναι μια διαδικασία επαγγελματικής βελτίωσης και περαιτέρω αναγνώρισης. Και στο κάτω κάτω, βλέπεις λοιπόν ότι οι άνθρωποι είναι σοβαροί. Εδώ το ίδιο το ΤΕΕ με την παρωδία που ονομάζει εξετάσεις άδειας ασκήσεως επαγγέλματος, υποβιβάζει τους Έλληνες αποφοίτους. Διότι γνωρίζει ότι αν έκανε σοβαρές εξετάσεις, ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των αποφοίτων θα κοβόταν, διότι γνωρίζει το επίπεδο..

 

1)Πήγες να σπυδάσεις με δεδομένες συνθήκες, κανείς δεν σου υποσχέθηκε ότι θα είναι εύκολη η διαδικασία αναγνωρισης.

2)Εδώ συμφωνούμε. Όντως οι εξετάσεις για chartership είναι εξετάσεις, του ΤΕΕ είναι μια φιλική συζήτηση όπου για να κοπείς πρέπει να δείρεις καποιον εξεταστή. Όντως παρωδία. Η διαδικασία όμως για να πάρεις πτυχίο είναι πολύ δυσκολότερη. Αυτό που λέω είναι ότι το αγγλικό σύστημα εκπαίδευσης είναι συνυφασμένο με την αγορά εργασίας. Άρα κάποιος που τελειώνει στην Αγγλία καλό είναι να παίρνει από εκεί το chartership εφόσον μπορεί. Στην Ελλάδα ευτυχώς προυπηρεσία και επαγγελματικά δικαιώματα ε είνια απομονωμένα, αλλιώς αντί γαι μηχναικούς 800 ευρώ θα είχαμε μηχανικού που 8α πλήρωναν για να δουλέψουν

Link to comment
Share on other sites

Αν και συμφωνώ με πάρα πολλές από τις απόψεις των εκ του εξωτερικού και ειδικά του Charlie, να επισημάνω πως το υπάρχον σύστημα εξετάσεων καθιερώθηκε ώστε να είναι δυνατή η είσοδος στο ΤΕΕ των συναδέλφων εξ Ιταλίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.