Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υδρορροές σε φέροντες οργανισμούς Δοκός ή Κολώνας;


 
GM

Recommended Posts

Οι κεντρικοί κάθετοι αποχετευτικοί αγωγοί που τυγχάνει να βρίσκονται π.χ. στο κέντρο της οικοδομής πως οδεύουν στη συνέχεια όταν φτάσουν στην πλάκα δαπέδου και πως οδηγούνται στο βόθρο;

nα το λύσει ο αρχιτέκτονας αυτό!!!

Και επειδή δεν μπορούν να το λύσουν, θα τους δώσω εγώ την απάντηση: Κατέβασμα της θεμελίωσης κανένα μέτρο, περιμετρικά και εσωτερικά τοιχία υπογείου και οι αγωγοί μέσα στα μπάζα κι αν ποτέ σπάσουν, ας ξηλώσουν όλο το σπίτι για να το φτιάξουν!!!

 

Υδρορροές σε κολώνες όχι!! Κάνε κανονικά τον σκελετό σου, βγάλε την υδρορροή έξω από την κολώνα και επένδυσε κολώνα και δοκάρι με τσιμεντοσανίδα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα συζήτηση με κάποιους συναδέλφους μηχανικούς σχετικά με πιο κάτω ερώτημα:

Εάν έχουμε να επιλέξουμε μόνο να περάσουμε τις υδρορροές σε κολώνες ή δοκούς πιο θα είναι το λιγότερο επιβλαβές για τον σκελετό του κτιρίου λαμβάνοντας υπόψη δύο παράγοντες:

 

Α. Από στατικής απόψεως; (Λαμβάνουμε υπόψη ότι η υδρορροή είναι διαμέτρου περίπου 63 εκατοστά.) Σημειώστε ότι θεωρούμε ότι η διατομή της κολώνας είναι η ίδια με την δοκό. Επίσης είναι φανερό ότι η υδρορροή στην κολώνα τοποθετείτε διαμήκης της κολώνας δηλ στη διατομή της κολώνας φαίνεται ένα κυκλικό τούνελ ενώ η δοκός κόβεται εγκάρσια.

 

Β. Σε περίπτωση που η υδρορροή σπάσει πιο επηρεάζεται περισσότερο από την υγρασία;

 

Μπορείτε σας παρακαλώ να συμμετάσχετε σε αυτό το ερώτημα;

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΣΚΥΡΟΔΕΜΑΤΟΣ 1997

Αρθρο 14.4.3 "Απαγορευεται η ενσωματωση σωληνων παροχετευσεων υγρων σε υποστυλωματα 'η τοιχεια"

Link to comment
Share on other sites

@ΣΕΒΑΧ

Γιατί αφού μπορούμε να κάνουμε κάτι και να το αποφύγουμε να μην το κάνουμε βρε ΣΕΒΑΧ? Καλύτερα να δεν είναι να έχουμε περισσότερες δικλίδες ασφαλείας?

 

Σαφώς, αλλά λέω για περιπτώσεις που δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς και εμένα μου έχουν τύχει.

Link to comment
Share on other sites

nα το λύσει ο αρχιτέκτονας αυτό!!!

Και επειδή δεν μπορούν να το λύσουν, θα τους δώσω εγώ την απάντηση: Κατέβασμα της θεμελίωσης κανένα μέτρο, περιμετρικά και εσωτερικά τοιχία υπογείου και οι αγωγοί μέσα στα μπάζα κι αν ποτέ σπάσουν, ας ξηλώσουν όλο το σπίτι για να το φτιάξουν!!!

 

Υδρορροές σε κολώνες όχι!! Κάνε κανονικά τον σκελετό σου, βγάλε την υδρορροή έξω από την κολώνα και επένδυσε κολώνα και δοκάρι με τσιμεντοσανίδα.

 

Είναι κάποιο κόστος αυτό, όμως. Επιπλέον εκσκαφή, μπετόν, χάλυβας και επίχωση.

Oι πλαστικοί σωλήνες έχουν κάποια ευαισθησία και μπορεί να σπάσουν στην περιοχή των θεμελίων. Υπάρχει η δυνατότητα να βάλεις να βάλεις pe (που είναι βέβαια πιο ακριβός). Ή ακόμα καλύτερα είτε πλαστικό, είτε pe (αν και στο τελευταίο νομίζω δεν πολυχρειάζεται), ας υπάρχει ένας εξωτερικός χαλυβδοσωλήνας μεγαλύτερης διαμέτρου μέσα από τον οποίο θα διέρχεται ο αποχετευτικός σωλήνας, προκειμένου να μην έρχεται σε επαφή ο αποχετευτικός σωλήνας με μπάζα ή μπετόν.

Link to comment
Share on other sites

.............oι πλαστικοί σωλήνες έχουν κάποια ευαισθησία και μπορεί να σπάσουν στην περιοχή των θεμελίων.......

Συγκεκριμένη εταιρεία πάντως διαθέτει σωλήνες με "μνήμη", δηλαδή ακόμα και να πατηθούν, τσακιστούν κτλ, δεν σπάνε ποτέ, δεν ανοίγουν ποτέ και επανέρχονται λόγω της τεχνολογίας τους στην αρχική τους κατάσταση. Το κόστος δεν είνει πολύ μεγάλο επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους περισσότερους,οτι οι σωλήνες θα πρέπει ν αποφεύγονται μεσα στα φέροντα δομικά στοιχεία.Για τις σωλήνες αποχέτευσης που περνούν και τρυπούν τις πλάκες του κτιρίου δε νομίζω να τίθεται θέμα.Το δύσκολο πάντως είναι όταν έχουμε γενική κοιτόστρωση και δεν έχουμε μπάζα,μπαζόπλακα κ.λ.π. σχετικά με τους αποχετευτικούς σωλήνες που καταλήγουν στην στάθμη της θεμελίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύεται ή μη το είδα σε νεόδμητο 2009 στην Μιχαλακοπούλου - κέντρο Αθήνα - Αμπελόκηποι !!!!!!!

 

Τον τραβάς μια καταγγελία και μια μαύρη διαφήμιση σε πανί στην απέναντι πολ/κια που θα λέει ......

 

"αγοράστε κορόιδααααααααααααα "

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.