Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υδρορροές σε φέροντες οργανισμούς Δοκός ή Κολώνας;


 
GM

Recommended Posts

Απαγορεύονται υδρορροές μέσα σε φέροντα στοιχεία!!!

Μην το κάνεις, είναι αδιανόητο!!!

Τέλος!!!

Από στύλους και τοιχώματα, όχι δοκούς (ΚΤΣ-97 §14.4).

 

Υπάρχει κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Είχα συζήτηση με κάποιους συναδέλφους μηχανικούς σχετικά με πιο κάτω ερώτημα:

Εάν έχουμε να επιλέξουμε μόνο να περάσουμε τις υδρορροές σε κολώνες ή δοκούς πιο θα είναι το λιγότερο επιβλαβές για τον σκελετό του κτιρίου λαμβάνοντας υπόψη δύο παράγοντες:

 

Α. Από στατικής απόψεως; (Λαμβάνουμε υπόψη ότι η υδρορροή είναι διαμέτρου περίπου 63 εκατοστά.) Σημειώστε ότι θεωρούμε ότι η διατομή της κολώνας είναι η ίδια με την δοκό. Επίσης είναι φανερό ότι η υδρορροή στην κολώνα τοποθετείτε διαμήκης της κολώνας δηλ στη διατομή της κολώνας φαίνεται ένα κυκλικό τούνελ ενώ η δοκός κόβεται εγκάρσια.

 

Β. Σε περίπτωση που η υδρορροή σπάσει πιο επηρεάζεται περισσότερο από την υγρασία;

 

Μπορείτε σας παρακαλώ να συμμετάσχετε σε αυτό το ερώτημα;

Μήπως εννοείς 6,3 εκατοστά;

 

Στο στύλο επηρεάζονται όλες οι διατομές καθ' ύψος, στη δοκό μια μικρή περιοχή. Είναι φανερό ότι το λιγότερο επιβλαβές είναι η δοκός και από πλευράς στατικής και υγρασίας.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε πέρα από Κανονισμούς το μεγάλο ζήτημα είναι και η υγρασία εάν κάποια υδρορροή σπάσει!

Εγώ είμαι κάθετος!

Και οι σωλήνες ύδρευσης, που τοποθετούνται μέσα από το σοβά τον ίδιο κίνδυνο δεν ενέχουν;

Στη θεμελίωση, στις πεδιλοδοκούς πως αντιμετωπίζεις το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε πέρα από Κανονισμούς το μεγάλο ζήτημα είναι και η υγρασία εάν κάποια υδρορροή σπάσει!

Εγώ είμαι κάθετος!

 

Θα έλεγα πως το μεγάλο ζήτημα είναι εάν κάποια υδρορροή μπλοκάρει και παγώσει. Όχι πως και η υγρασία δεν είναι θέμα...

Οπότε διαφωνώ και με τη λύση του terry.

 

Οι υδρορροές πρέπει να απέχουν 3-5 εκ. από τοιχοποιίες - υποστυλώματα - δοκούς. Συνδέονται ανά 1.5 -2μ με κάποια βίδα.

Link to comment
Share on other sites

Και οι σωλήνες ύδρευσης, που τοποθετούνται μέσα από το σοβά τον ίδιο κίνδυνο δεν ενέχουν;

Δεν είναι το ίδιο πράγμα σε καμία περίπτωση!

Μέσα από το σοβά έχεις την επικάλυψη και στην τελική αν έχεις διαρροή ξυλώνεις το σοβά και το κάνεις. Αν έχεις διαρροή στο δοκάρι τι θα κάνεις?

 

Στη θεμελίωση, στις πεδιλοδοκούς πως αντιμετωπίζεις το θέμα;

Δεν περνάνε τίποτα μέσα, μόνο κάποιες σωληνώσεις στη μπαζόπλακα.

Link to comment
Share on other sites

Μα μια εγκάρσια τομή στο δοκάρι είναι φίλε Ηλία, που φαίνεται κιόλας άμεσα με το μάτι (εκτός αν μιλάμε για θεμέλια), κι αν κατασκευαστεί σωστά υπάρχει επικάλυψη στο μπετόν και γύρω - γύρω απόσταση μεταξύ σωλήνα και μπετού τρύπας. Δεν είναι κάτι τρομερό κατά τη γνώμη μου.

 

Οι κεντρικοί κάθετοι αποχετευτικοί αγωγοί που τυγχάνει να βρίσκονται π.χ. στο κέντρο της οικοδομής πως οδεύουν στη συνέχεια όταν φτάσουν στην πλάκα δαπέδου και πως οδηγούνται στο βόθρο;

Link to comment
Share on other sites

@ΣΕΒΑΧ

Γιατί αφού μπορούμε να κάνουμε κάτι και να το αποφύγουμε να μην το κάνουμε βρε ΣΕΒΑΧ? Καλύτερα να δεν είναι να έχουμε περισσότερες δικλίδες ασφαλείας?

Link to comment
Share on other sites

Απο κολώνα ειναι λαθος , απο δοκο ειναι καλυτερα, ακομα καλυτερα ειναι να το περασεις απο καποιο σημειο της πλακας και μετα να επενδυσεις το κατεβασμα με τσιμεντοσανιδα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.