Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υδρορροές σε φέροντες οργανισμούς Δοκός ή Κολώνας;


 
GM

Recommended Posts

φιλε μου δεν μπορω να καταλάβω τον λόγο που θα πρεπι "οπωσδήποτε" να ειναι στο υποστυλωμα. Αν ειναι καποιος λόγος που φανταζομαι τοτε θα σου έλεγα βαλτον εξω απο το υποστυλωμα και κλεισε δεξια και αριστερα με γυψο-τσιμεντοσανιδα!!! Οποτε το αποτελεσμα ικανοποιει πιστευω τις περισσοτερες πλευρές.;)

Link to comment
Share on other sites

Αν οποσδηποτε πρεπει να μπει καλυτερα δεν ειναι να μπει στο κεντρο του υποστηλωματος μακρια απο τον οπλισμο??

 

οχι. η δημιουργία κενού στο υποστήλωμα αχρηστεύει την περίσφιγξη, οπότε διάτμηση γιοκ, μειωμενη θλιπτική αντοχή κτλ. Εάν έπρεπε να μπει τουλάχιστων έξω από τον συνδετήρα.

καλήτερα τουβλάκι για να καλυφθεί η σωλήνα και οπτικά μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Συνάδελφοι γεια σας, 

επειδή το θέμα μου είναι σχετικό με την προηγούμενη συζήτηση θα ήθελα την άποψη σας.

Σε κτίριο σε ορεινή περιοχή της Κύπρου, στο οποίο από κατασκευής οι υδρορροές/κατεβασιές τοποθετήθηκαν στα υποστυλώματα, παρουσιάστηκαν ζημιές (στα υποστυλώματα) λόγω υγρασιών που προέρχονται από τις υδρροροές που έχουν σπάσει εξαιτίας του παγετού. Τώρα οι πιθανές λύσεις φαίνεται να είναι δύο. Είτε η κατάργηση τους, είτε η τοποθέτηση νέων εξωτερικών κατεβασιών. 

Η πρώτη λύση δεν είναι επιθυμητή από τον ιδιοκτήτη. Στη δευτερη περίπτωση θα ήθελα την άποψη σας ίσως από προσωπική εμπειρία για το είδος του υλικού που θα πρέπει να προτιμηθεί για να αντέξει στον παγετό και να μην χρειάζεται συντήρηση. Έχω διαβάσει για κάποιο είδος από ενισχυμένο PVC. Γνωρίζει κάποιος να μου εισηγηθεί κάτι .

Ευχαριστώ ..

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σοβαρό είναι οι (πιθανές) ζημιές των υποστυλωμάτων

Αλλά μου κάνει εντύπωση το ότι εγκιβωτισμένες υδρορροές ρηγματώθηκαν από πάγο. Αυτό μπορεί να συμβεί μόνο όταν είναι φραγμένες, και το νερό παραμείνει εντός τους. Οπότε η ρηγμάτωση έχει, ενδεχομένως, επεκταθεί και στο σκυρόδεμα.

Αν είναι εξωτερικές, και δεν βουλώνουν, δεν υπάρχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Το κτίριο είναι αρκετά παλιό και ίσως με τον καιρό να βουλωσαν από φύλλα ακαθαρσίες κλπ. Οι ζημιές στα υποστηλωματα βρίσκονται στην εξωτερική επιφάνεια σε βαθμό που μπορεί να επισκευαστουν. Στην περιοχή οι θερμοκρασίες πέφτουν κάτω από το μηδέν και για αποφυγή παρόμοιας αστοχίας τώρα που δεν θα είναι εγκιβωτισμενες είπα μήπως να μην χρησιμοποιηθούν μεταλλικές αλλά από άλλο πιο ελαστικό και ανθεκτικό υλικό. 

Link to comment
Share on other sites

Κάθε υλικό έχει τα υπέρ και τα κατά

Οι μεταλλικές είναι ανθεκτικότερες, αλλά πιο ακριβές

Οι πλαστικές είναι πολύ πιο φτηνές, αλλά θέλουν προστασία από τον ήλιο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.