Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υδρορροές σε φέροντες οργανισμούς Δοκός ή Κολώνας;


 
GM

Recommended Posts

Είχα συζήτηση με κάποιους συναδέλφους μηχανικούς σχετικά με πιο κάτω ερώτημα:

Εάν έχουμε να επιλέξουμε μόνο να περάσουμε τις υδρορροές σε κολώνες ή δοκούς πιο θα είναι το λιγότερο επιβλαβές για τον σκελετό του κτιρίου λαμβάνοντας υπόψη δύο παράγοντες:

 

Α. Από στατικής απόψεως; (Λαμβάνουμε υπόψη ότι η υδρορροή είναι διαμέτρου περίπου 63 εκατοστά.) Σημειώστε ότι θεωρούμε ότι η διατομή της κολώνας είναι η ίδια με την δοκό. Επίσης είναι φανερό ότι η υδρορροή στην κολώνα τοποθετείτε διαμήκης της κολώνας δηλ στη διατομή της κολώνας φαίνεται ένα κυκλικό τούνελ ενώ η δοκός κόβεται εγκάρσια.

 

Β. Σε περίπτωση που η υδρορροή σπάσει πιο επηρεάζεται περισσότερο από την υγρασία;

 

Μπορείτε σας παρακαλώ να συμμετάσχετε σε αυτό το ερώτημα;

Link to comment
Share on other sites

..........Εάν έχουμε να επιλέξουμε μόνο να περάσουμε τις υδρορροές σε κολώνες ή δοκούς πιο θα είναι το λιγότερο επιβλαβές για τον σκελετό του κτιρίου...............

Απαγορεύονται υδρορροές μέσα σε φέροντα στοιχεία!!!

Μην το κάνεις, είναι αδιανόητο!!!

Τέλος!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύονται υδρορροές μέσα σε φέροντα στοιχεία!!!

Μην το κάνεις, είναι αδιανόητο!!!

Τέλος!!!

 

Το γνωρίζω ότι είναι αδιανόητο αλλά σχεδόν όλες οι κατοικίες στην Κύπρο έχουν τις υδρορροές τους μέσα σε κολώνες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον στην Κύπρο δεν έχετε παγετούς.

Σχετικά με την αρχική σου ερώτηση, όπως γνωρίζεις η δομική αξία του υποστυλώματος είναι μεγαλύτερη από αυτή της δοκού.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον στην Κύπρο δεν έχετε παγετούς.

Σχετικά με την αρχική σου ερώτηση, όπως γνωρίζεις η δομική αξία του υποστυλώματος είναι μεγαλύτερη από αυτή της δοκού.

 

Όντος είναι μεγαλύτερη η δομική αξία της κολώνας αλλά αν σκεφτούμε ότι απλά προκαλούμε μία μικρή τρύπα στην διατομή της κολώνας ενώ στον δοκό είναι μεγαλύτερη τότε ίσως τα δεδομένα αλλάζουν. Στον αμερικάνικο κώδικα για παράδειγμα επιτρέπεται μέχρι 4% του εμβαδού της διατομής της κολώνας ενώ στις δοκούς αναφέρει το 1/3 του πλάτους της;;;;.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω ότι είναι αδιανόητο αλλά σχεδόν όλες οι κατοικίες στην Κύπρο έχουν τις υδρορροές τους μέσα σε κολώνες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το ξέρω, το έχω δει και ανατρίχιασα, δεν σου κάνω πλάκα!!!!

Το ότι έχουν σχεδόν όλες οι κατοικίες υδρορροές μέσα στις κολώνες σε σημαίνει ότι πρέπει να το κάνεις και συ!!!

Μην το κάνεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω, το έχω δει και ανατρίχιασα, δεν σου κάνω πλάκα!!!!

Το ότι έχουν σχεδόν όλες οι κατοικίες υδρορροές μέσα στις κολώνες σε σημαίνει ότι πρέπει να το κάνεις και συ!!!

Μην το κάνεις!!!

 

Ilias έχεις δίκαιο αλλά δεν ξέρω πως είναι η κατάσταση στην Ελλάδα αλλά στην Κύπρο άλλος είναι ο Μελετητής Μηχανικός και άλλος ο Μηχανικός εργοταξίου (εκτελεστικός) ο οποίος εργοδοτίτε από τον εργολάβο. Εγώ τυγχάνει να είμαι Μηχανικός εργοταξίου και ακολουθώ τις οδηγίες των μελετητών. Ακόμη ένα αρνητικό στοιχείο είναι ότι καμιά φορά και οι ηλεκτρολογικές υπηρεσίες περνάνε μέσα από δοκούς. Το ευτύχημα τουλάχιστον είναι ότι στα μεγάλα έργα- κτίρια αποφεύγονται αυτά τα φαινόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ποτε δεν θα το εκανα...Να σου πω κατι που ειχα σκεφτει καποτε...Μεγαλωσε τις διαστασεις των υποστυλωματων....Βαλλε διπλο συνδετηρα..και μεταξυ του ενος μανδυα και του αλλου βαλλε την υδροροη...Φυσικα τη μελετη σου θα την εχεις ελεξει για τον "μεσα συνδετηρα"...... Βλακια ειναι αυτο που λεω...αλλα ειναι μια λυση...Δλδ αν εχεις κολωνα 30*30 και το παχος της υδροροης ειναι 5εκ, κανε την κολωνα σου 30*35, βαλλε διπλο μανδυα, τον ενα μεσα στον αλλο, και μεταξυ των 2 μανδυων βαλλε την υδροροη σου...Κ μενα απο αισθητικης αποψης οι σωληνες αυτοι δεν μου αρεσουν...αλλα υπαρχει η λυση να τους διαμορφωσεις με το σοβα ωστε να μη φαινονται...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.