Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κυρωμένη πράξη εφαρμογής και οικόπεδο μη οικοδομήσιμο


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ανεβάζω και τον πίνακα.

Η βασική ερώτηση είναι η αρτιότητα για την δήλωση του 651. 

Από εκεί και πέρα οποιαδήποτε συζήτηση περί οικοδομησιμότητας, διορθωτικών πράξεων κτλ καλοδεχούμενη.

 

Desktop.rar

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, netmin909 said:

Η πολεοδομία Λαγκαδά δεν εκδίδει πλέον άδειες σε τέτοια οικόπεδα.

ηταν γηπεδο 1050 τμ.

αποδοθηκε το 09 οικοπεδο, εμβαδου 466,87 τμ

και το οικοπεδο 01, εμβαδου 290,41

[δικαιουται και αποζημιωση απο τον Δημο.]

Η τακτοποιηση εγινε με το αρθρο 25

Ο νετμιν λεει ανωτερω για την ΥΔΟΜ Λαγκαδα οτι δεν εκδιδει τετοιες αδειες.

Τί διορθωτικη να κανεις...με ενα σωρο γυρω να εχουν χτισει ειτε πριν ειτε μετα την κυρωση...

και έχεις και εναν "αγνωστο" συνιδιοκτητη με 17%....

Ολα του γαμου δυσκολα..... και η νυφη  περιμενει...τριδυμα.

[φυσικα, συμφωνα με την κυρωθεισα και εν  ισχυ ΠΕ...ειναι αρτιο και οικοδομησιμο...

αλλα πώς να δοσεις τετοια βεβαιωση σε εναν αγοραστη??]

 

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, papathvas said:

ανεβάζω και τον πίνακα.

Η βασική ερώτηση είναι η αρτιότητα για την δήλωση του 651. 

Από εκεί και πέρα οποιαδήποτε συζήτηση περί οικοδομησιμότητας, διορθωτικών πράξεων κτλ καλοδεχούμενη.

 

Desktop.rar 5 MB · 3 downloads

Συνάδελφε στείλε μου σε πμ το μαιλ σου αν θέλεις. 

Link to comment
Share on other sites

Για ακόμη μία φορά έχουμε ένα θέμα που αλλιώς ξεκίνησε αρχικά και στη πορεία αλλάζει. Αρχίσαμε από το εμβαδόν ενός οικοπέδου, που ενώ ήταν αρκετά "μεγάλο" δεν καλυπτόταν η αρτιότητά του από κάποια παρέκκλιση στους όρους δόμησης.

Και στην πορεία είδαμε πως έχουμε ένα εξ' αδιαιρέτου οικόπεδα με ότι αυτό συνεπάγεται !

Καλό είναι να δίνετε απ' αρχής όλα τα στοιχεία που έχετε.

Τώρα πέφτει στο τραπέζι η "διορθωτική πράξη". Να διορθώσει τι  μία "διορθωτική Πράξη"?? Όπως και λίγο παραπάνω γράφει ο Δημήτρης. Διορθωτική πράξη γίνεται για να διορθώσει ένα λάθος που εντοπίστηκε εκ' των υστέρων. Εδώ πια στήλη του πίνακα θα διορθώσουμε και πως το αιτιολογούμε αυτό στην τεχνική μας έκθεση. Τι αντιπροτείνουμε δηλαδή.

  

 

Σε συνέχεια όσων γράφω παραπάνω.
Βλέποντας και το σχέδιο των Ο.Τ. Γ482 Και Γ493 καταλαβαίνει κανείς ότι έχουμε μία περιοχή, με άπειρα "αυθαίρετα" σπιτούδια, που ακόμη και ο νέος δρόμος που χαράσσεται ανάμεσα, με το διπλό ζικ-ζακ (?), δεν θα λύσει κανένα πρόβλημα γιατί απλά .... δεν θα διανοιχτεί ΠΟΤΕ ο δρόμος αυτός. Χαράχτηκε απλά για να δώσει, τουλάχιστον Θεωρητικά, πρόσωπο στα "οικόπεδα" αυτά.  

Αν πάντως βρεις μία άκρη δώσε, εδώ στο φόρουμ, τον τρόπο της λύσης για παρόμοιες καταστάσεις.

Καλές γιορτές.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Θέλω, κάποια στιγμή , να μάθω ποιος είναι αυτός ο διεστραμμένος (συνάδελφο δεν τον λες) που ανήμερα Χριστουγέννων(!!??) μπήκε σε διάφορες ενότητες  (14 φορές μόνο σήμερα) για να μου βάλει 14(-) στις αναρτήσεις μου(????). Φυσικά και δεν με νοιάζει αλλά βλέπεις αυτή η ριμάδα η περιέργεια???!!! 

Άντε πες ότι εγώ γράφω βλακείες. Ε! Και??

Αυτός όμως άλλη δουλειά δεν έχει από το να με παρακολουθεί ???????????????

  • Thanks 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα σας. Έχω περίπτωση οικοπέδου στο οποίο ήταν 200τ.μ. και με πράξη εφαρμογής έγινε 198.30τ.μ. Τώρα στο ΦΕΚ του 93 (και το βρήκα απο το site του εθνικού τυπογραφίου) που αφορά αρτιότητα έχει σαν κριτήρια 8πρόσωπο / 200 εμβαδόν χωρίς παρεκκλίσεις. Οταν ρώτησα ομως την πολεοδομία προφορικά μου είπε ότι είναι 12/300 κανόνας και 8/150 για παρεκκλίσεις (πρό  93 ή απο δημιουργηθέντα απο πράξη εφαρμογής). Επίσης βρήκα ΦΕΚ του 2017 περι Έγκρισης τροποποίησης του εγκεκριμένου ρυμοτομικού Σχεδίου Πόλεως, το οποίου αφορούσε το διπλανό οικοδομικό τετράγωνο και στην αρτιότητα ανέφερε το ΦΕΚ του 93 και τους όρους δόμησης που έλεγε η πολεοδομία (δηλ. 12/300 κανόνα 8/150 παρεκκλίσεις), θεωρημένοι στο τοπογραφικό του ΦΕΚ απο την Πολεοδομία.
Όπως και να έχει, αφού έχει προκύψει απο πράξη εφαρμογής το οικόπεδο είναι άρτιο ανεξαρτήτως τι ισχύει? Αν ναι υπάρχει περίπτωση όταν πάει να χτίσει να του δημιουργήσει πρόβλημα η πολεοδομία? Επίσης του έχει τύχει κανενός τέτοια περίπτωση που άλλα να λέει το ΦΕΚ και άλλα η πολεοδομία? Υπάρχει περίπτωση να έχει τροποποιηθεί / ξανατυπωθεί το ΦΕΚ και να μην ανεβάσανε αυτό στον εθνικό τυπογραφείο?

Edited by Louk
Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι τα ΦΕΚ?

υγ

ειδες στις παρατηρησεις,  ακρη δεξια στηλη?

ειδες την κυρωτικη αποφαση τι γραφει?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

κ. Δημήτρη για άλλη μια φορά είμαι υπόχρεος. 

ΦΕΚ: 1181Δ /1993 το αρχικό.

ΦΕΚ 157/ΑΑΠ/2017 το νέο τοπογραφικό

 

ΦΕΚ 439/ΑΑΠ/2013 η τελευταία τροποποίηση

Τομέας IVE

τα εμβαδά (αρχικά τελικά) που αναφέρουν οι πίνακες/σχεδια της πράξης είναι αυτά που ανέφερα. Απο το πίνακα, πήρα το τελευταίο που λόγω τροποποίησης στοιχείων είχε μόνο το "δικό μου" οικόπεδο και άκρη δεξιά δε γράφει τίποτα.  Να κοιτάξω τον αρχικό πίνακα μήπως εκεί αναφέρει κάτι παραπέρα? αλλά αυτό δεν θα έπρεπε να έχει βγεί σε ΦΕΚ ώστε να έχει ισχύ? Την απόφαση όχι δεν την έχω διαβάσει

Edited by Louk
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,οικοπεδο πριν την εφαρμογη 200 τ.μ  με προσωπο 14μ. εγινε με την εφαρμογη (ΦΕκ 2003) 180 τ.μ. κ προσωπο 14 μ.

το φεκ της πραξης :

1. Αρτιότητα

Ελάχιστο πρόσωπο: 14 m.

Ελάχιστο εμβαδόν: 300 m2.

2. Kατά παρέκκλιση της προηγούμενης παραγράφου θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα τα οικόπεδα που είχαν:

α) Κατά την 13-03-1981 ημέρα δημοσίευσης του από 02-03-1981 προεδρικού διατάγματος (ΦΕΚ 138/Δ/1981) ελάχιστο πρόσωπο 8 m και ελάχιστο εμβαδόν 300 m2.

β) Κατά την 25-07-1979 ημέρα δημοσίευσης του από 19-07-1979 προεδρικού διατάγματος (ΦΕΚ 401/Δ/1979) ελάχιστο πρόσωπο 8 m και ελάχιστο εμβαδόν 150 mκαι

γ) Κατά την 02-07-1968 ημέρα δημοσίευσης του από 15-06-1968 βασιλικού διατάγματος (ΦΕΚ 111/Δ/1968) οποιεσδήποτε διαστάσεις και εμβαδόν εφόσον μέσα σε αυτά εγγράφεται κτιρίου με ελάχιστο εμβαδόν 50 mκαι ελάχιστη διάσταση 5 m.

3. Επιπλέον των προϋποθέσεων των προηγουμένων παραγράφων τα οικόπεδα που προκύπτουν από την οριστική πράξη εφαρμογής της πολεοδομικής μελέτης ή προέρχονται από τις εισφορές σε γη σύμφωνα με το άρθρο 8 του νόμου 1337/1983 και έχουν:

Ελάχιστο πρόσωπο: 8 m και

Ελάχιστο εμβαδόν: 150 m2.

Tο οικόπεδο μου δημιουργηθηκε το 1986.

Στις παρατηρησεις του πινακα δε γραφει κατι.

Αν καταλαβαινω καλα συμφωνα με την παραγραφο 3., αφου το οικοπεδο μου τροποποιηθηκε με την ΠΕ (παρόλο που  πριν την πραξη ήταν μη άρτιο κ  μη οικοδομησημο--δεν ικανοποιούσε ούτε τα προυφισταμενα )το θεωρω σημερα   αρτιο κ οικοδομησιμο κατα παρεκκλιση?

Σας ευχαριστω πολυ

Edited by f@teini
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.