Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κυρωμένη πράξη εφαρμογής και οικόπεδο μη οικοδομήσιμο


Recommended Posts

Από καθαρά "επαγγελματική διαστροφή" θέλω να δω την εξέλιξη αυτού του θέματος (?).

Εγώ νομίζω (δεν μου έτυχε περίπτωση) δεν να μπορεί να γίνει "πράξη τακτοποίησης & αναλογισμού" σε κυρωμένη πράξη εφαρμογης...... μόνο ιδιωτικά. (παζάρι με διπλανό)(??)

Με τι αρχική έκταση ξεκίνησε η ιδιοκτησία για να καταλήξει 117μ2?

Στον  πίνακα της "πράξης Εφαρμογής" τι γράφει, τέρμα δεξιά, στις παρατηρήσεις?

Όταν γινόταν οι αναρτήσεις στις υπηρεσίες γιατί δεν επισημάνθηκε αυτό το θέμα, ώστε να γινόταν κάποια προσκύρωση από διπλανό οικόπεδο (αν γινόταν φυσικά)?

................................. κλπ, κλπ.    

Edited by nbr
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  nbr:        Εγώ νομίζω (δεν μου έτυχε περίπτωση) δεν να μπορεί να γίνει "πράξη τακτοποίησης & αναλογισμού" σε κυρωμένη πράξη εφαρμογης...... μόνο ιδιωτικά. (παζάρι με διπλανό)(??)

 

καλησπερα νβρ,

Ούτε θα σου τυχει...

οι  τυχον τακτοποιησεις εν γενει, εχουν την δικη τους στηλη στο σεντονι, εξ αρχης, και υπαρχουν στα πικνοδομημενα...

 

- ή τα βρισκουν μεταξυ τους παιρνοντας αυτα τα 3 μ. απο καποιον...

[δεν μπορει να ειναι ολοι  οι όμοροι στο οριο των τμ...]

- ή δεν χτιζει κανενας ...

και πανε για ακυρωση.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον γράφαμε παράλληλα (εγώ με δυσκολία σε τηλέφωνο). 

Σύμφωνω πως  μόνο... ιδιωτικά θα πρέπει να γινει το παζαρι (αν φυσικά μπορεί να γίνει). 

Θέλει καλή μελέτη η οριζόντιογραφια  αλλά και ο Πίνακας τη ΠΕ. 

Link to comment
Share on other sites

και πως θα μπεί στην παρέκκλιση με τον ...... ιδιωτικό τρόπο

Η πράξη προσβάλλεται και ακυρώνεται για κάποια οικόπεδα ή το οικοδομικό τετράγωνο,

Φυσικά δεν μπορεί να δομηθεί κανένα όμορο

η συνένωση και η σύσταση καθέτου είναι μιά λύση αν υπάρχει θέληση από ομόρους

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΘΕΟΧΑΡΗΣ said:

και πως θα μπεί στην παρέκκλιση με τον ...... ιδιωτικό τρόπο

Η πράξη προσβάλλεται και ακυρώνεται για κάποια οικόπεδα ή το οικοδομικό τετράγωνο,

Φυσικά δεν μπορεί να δομηθεί κανένα όμορο

η συνένωση και η σύσταση καθέτου είναι μιά λύση αν υπάρχει θέληση από ομόρους

 Ειναι σωστη η ερωτηση, δλδ. εαν  ενα οικοπεδο,  που αποδοθηκε με την ΠΕ,  ειναι μη αρτιο και μη οικοδομησιμο, εαν αυτο  μπορει να αγορασει απο ενα διπλανο τα "3"  τμ. που του λειπουν, ωστε να καταστει αρτιο και οικοδομησιμο κατα παρεκκλιση, αλλα και το εναπομενον διπλανο παραμενει αρτ. και οικ.

δλδ μιλαμε για συνενωση ενος τελικου οικοπεδου, αποδοθεντος με την ΠΕ, μη αρτιου και μη οικοδομησιμου  με  ενα επισης μη αρτ. και μη οικ.εμβαδου "3" τμ

ωστε να προκυπτει εμβαδον ισο με την παρεκκλιση.

  Και δξ πώς το αντιμετωπιζει η ΥΔΟΜ

δλδ μηπως δεν αποδεχθει την  παρεκκλιση για το "νεο οικοπεδο", επειδη η παρεκκλιση, η οποια ειναι νομοθετημενο εμβαδον, δεν προκυπτει απο την ΠΕ, αλλα απο ιδιωτικη βουληση.

και, αρα,  δεν μπορει να γινει τετοια συνενωση.

Ειναι σοβαρο το θεμα. Και, προφανως, δεν πρεπει να υπαρχουν "παρομοια" κωλυματα σε ομορα του ιδιου τετραγωνου.

   Πλην ομως, στο αρχικο ερωτημα αναφερθηκε οτι ειναι και "στενο", ωστε να μην μπορει να χτισθει ουτε με το αρθρο 25...

Επομενως

 -παει για ακυρωση της ΠΕ, διοτι, κατα παραβαση τψν σχετικων διαταξεων, απεδωσε οικοπεδο μη αρτιο και μη οικοδομησιμο.

- ή "παταει" στο οτι κανενα ομορο δεν μπορει να χτισει, και "εξαναγκαζει"  τον διπλανο σε συνενωση με συσταση καθετης, όπως σωστα ειπε ο Θεοχαρης..

[και παλι με το ιδιο ερωτημα, δλδ αν το διπλανο ειναι αρτιο και οικοδομησιμο κατα παρεκκλιση, αν μπορει να γινει μια τετοια συνενωση.

[λογικο ειναι να επιτρεπεται, αφου αυξανει το εμβαδον του "μεγαλου" χωρις να επηρεαζεται η παρεκκλιση]

και, εάν  δεν υπαρχουν και αλλες περιπτωσεις στο ιδιο ΟΤ...]

Εξ ΥΔΟΜ αρξασθε, μην τυχον δεν αναγνωριζουν την "ιδιωτικη παρεκκλιση".

[ειχαμε παρομοιο θεμα προ 10ημερου, με τον Αυγουστο

Αρα, θα μαθουμε απο πρωτο χερι τις  οποιες διαδικασιες εχουν δρομολογηθει]

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια περιοχή στο παρελθόν είχε γίνει με απόφαση νομάρχη μερική ανάκληση και επανακύρωση της πράξης εφαρμογής, όπου μερικά οικόπεδα είχαν συνενωθεί με όμορά τους, ώστε να προκύψουν άρτια. Το συγκεκριμένο όμως τους διέφυγε και παρέμεινε με εμβαδό μικρότερο της κατά παρέκκλιση αρτιότητας...

Link to comment
Share on other sites

- ο πελατης δεν προσεξε οτι του αποδιδουν ενα οικοπεδο στενομακρο σαν "βαγονι"....

- Στους αρμοδιους "διεφυγε"...και κανενας δεν προβληματισθηκε -ως ωφειλε- για αυτο το οικοπεδο, που "εβγαζε ματια"... οτι καπου "εμπαζε"...

- Αν οι διπλανοι δεν εχουν χτισει, προχωρας σε συνενωση και καθετη, οπως ειπε ο Θεοχαρης

- Αλλως, αν αρνηθουν, ενημερωνεις με εξωδικο  την ΥΔΟΜ να μην εγκρινει αιτησεις για αδεια. Κάποια στιγμη θα "στέρξουν"

- Αν εχουν χτισει....πας σε δικηγορο...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.