Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κυρωμένη πράξη εφαρμογής και οικόπεδο μη οικοδομήσιμο


Recommended Posts

Από αυτά που διαβάζω νομίζω πως κακώς πλέκεις το αρθ. 25 στην υπόθεσή σου! Αν κατάλαβα έχεις Οικόπεδο με την ένδειξη (Ν)έο (?) Ε=274τμ  σε περιοχή επέκτασης που η παρέκκλιση είναι 120τμ για τα προ 30.5.85. Εσύ αυτά τα καλύπτεις. Άρα κτίζεις! Οι παρεκκλίσεις είναι  για να κτίσεις! Σίγουρα είχες μία αρχική ιδιοκτησία μεγαλύτερη από 274τμ . Για κάποιο λόγο μεταφέρεται σε άλλο σημείο? (δεν μας λες το λόγο. Γίνεται πλατεία?, δρόμος? ...).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν καταλαβα το ερώτημα,

Πώς μπορει να γινεται επικληση σαν  "προ 85" ή "προ 77"  σε ενα χωραφι  που ηταν εκτος σχεδιου και ενταχθηκε σε σχεδιο, εγινε οικοπεδο, συνταχθηκε η ΠΕ και αποδόθηκε ενα "Χ" οικοπεδο.

Κατα νομο, η ΠΕ αποδίδει  παντοτε αρτια και οικοδομησιμα οικοπεδα.

Το θεμα ειναι οτι στην ΠΕ ή στην ΠΜ να προβλεπεται και να αναφερεται η εφαρμογη του αρθρου 25

[οχι ως προς τον  χρονο δημιουργιας] αλλά ως προς το εμβαδον και τις πλευρές του  κατ' εξαιρεση [και υπο διερευνηση...ακομα και ως προς αυτο...].

Ακομα και η "συλληβδην"  εφαρμογη του αρθρου 25 σε μια ΠΕ,  εχει κριθει οτι δεν ανταποκρινεται στις απαιτησεις του νομοθετη.

https://nomosphysis.org.gr/13420/ste-3692016-paranomi-kyrosi-memonomenis-praksis-efarmogis-gia-tin-paralia-kalyvion/

.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

..........και 'γω παραξενεύτηκα με αυτή την αναφορά  του φίλου μας "..για τα προ 30.5.85"(?) Επειδή όμως, όπως το ξανα -είπαμε, εμείς πάντα γράφουμε για περιοχές που δεν τις γνωρίζουμε... είπα μήπως κάπου, στο "διάταγμα ρυμοτομίας" πχ, το είδε έτσι γραμμένο.

Εγώ πάντως, όσα διατάγματα ρυμοτομίας έχω δει, δεν υπήρχε τέτοιος χρονικός  περιορισμός!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας!

Το οικόπεδο όντως είναι με χαρακτηρισμό Ν (νέο οικόπεδο) στην 2/87 Π.Ε. (για την ιστορία είναι απο τις πρώτες πιλοτικές ΠΕ που έγιναν). Η πολεοδομική μελέτη έχει εγκριθεί με το ΦΕΚ 255Δ/30-4-85.

Στο ΦΕΚ πράγματι αναφέρει "κατά παρέκκλιση θεωρούνται άρτια τα οικόπεδα που κατά τη δημοσίευση του παρόντος (σ.σ. 30-4-85) έχουν 120τ.μ./8μ....." Αλλά καμία αναφορά για οικόπεδα που προκύπτουν με την οριστική κύρωση της ΠΕ ή στην εφαρμογή του αρ. 25...

Το αρχικό αγροτεμάχιο του ιδιοκτήτη ήταν 311 τ.μ.. Μπορώ να θεωρήσω ότι ο ιδιοκτήτης, είχε πριν την 30-4-85 έκταση >120 τ.μ., άσχετα αν ήταν σε άλλη θέση? Ή εξετάζω πότε δημιουργήθηκε η συγκεκριμένη τελική ιδιοκτησία των 274τ.μ. (δλδ με την κύρωση της ΠΕ, το 1987?)

Άσχετα αν η λογική λέει ότι υπάγομαι στην παρέκκλιση, νομίζω ότι αν πάω τυπικά με το ΦΕΚ (που επισυνάπτω) η ΠΕ έχει δώσει μη άρτιο οικόπεδο..

1.png

Link to comment
Share on other sites

εισαι στα πυκνοδομημενα

αρα -πρεπει να - εχεις συνδυασμο ΠΕ και πραξη τακτοποιησης

Οριζονται οι αρτιοτητες  και απο ό,τι βλεπω σε καλυπτουν

...... βλεπεις το σεντονι για τις ρυμοτομιες/προσκυρωσεις

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας....

Σε μεμονωμένη πράξη εφαρμογής, προκύπτει εισφορά γης 300τμ. Ο κανόνας είναι 400τμ.(χωρίς παρεκκλίσεις). Οπότε δημιουργείται νέο οικόπεδο, το οποίο δεν μπορεί να προσκυρωθεί σε άλλη ιδιοκτησία ή να συνενωθεί με άλλη έκταση ώστε να πιάσει τον κανόνα. Είναι νόμιμη η δημιουργία του νέου οικοπέδου? Είναι άρτιο και οικοδομήσιμο? 

Επιπλέον, η εισφορά γης με τον 4315/14 επιβάλλεται στα ιδανικά μερίδια μίας ιδιοκτησίας ή στο σύνολό της?

Ευχαριστώ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ήταν 400 τμ και του πηρανε εισφορα σε γη τα 300???

Πόσο ηταν στην αρχη.?

ειδες το σεντονι της ΠΕ?  Τι τμ  γραφει και ποσοι οι συνιδιοκτητες???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Δημήτρη, κατ αρχήν εγώ θα κάνω τη μεμονωμένη Π.Ε.... Από το αρχικό που καταλάμβανε ολόκληρο οικοδομικό τετράγωνο, η εισφορά που θα πρέπει να διαθέσω είναι 300τμ .  Δηλαδή , εγώ λέω ότι προκύπτει ένα νέο οικόπεδο 300τμ το οποίο όμως είναι<400τμ που λέει ο κανόνας. Υπάρχει πρόβλημα?

Οι συνιδιοκτήτες τώρα είναι 5 αλλά δε νομίζω ότι λαμβάνεται υπόψη με το Ν.4315/14....

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα...

η εισφορα σε γη παει ειτε με τον 1337 ειτε με τον 4315

προφανως ανηκεις στον 1337

κατα τα λοιπα  δεν λες γιατι πρεπει να γινει διορθωτικη  και σε τί,

κι αν μπορει να γινει,

αλλως βγαινουν επι πλεον εισφορες "εξαγορας" γης.

δες τα ΠΜ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη δεν κάνω διορθωτική, αλλά μεμονωμένη πράξη εφαρμογής σε περιοχή που ναι μεν έχει γίνει π.ε. αλλά όχι στο τμήμα γης που με ενδιαφέρει....και απ'ότι μου είπαν από πολεοδομία λογικά πάω με τον Ν.4315/14

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.