Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κυρωμένη πράξη εφαρμογής και οικόπεδο μη οικοδομήσιμο


Recommended Posts

η πραξη εφαρμογης δεν μπορει να δημιουργησει μη αρτια και μη οικοδομησιμα οικοπεδα.

 Αρα εχεις ενα οικοπεδο για το οποιο εχει θεσμοθετηθει η παρεκκλιση σε ΦΕΚ

 

αρα χτιζεις κατα παρεκκλιση με τους ορους του 25.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στο πρωτο κομματι συμφωνούμε , η Π.Ε. δε μπορει να δημιουργεί μη άρτια

αμα το οικοπεδο ειναι κατά παρέκκλιση άρτιο γιατί χτιζει με μειωμενο συντελεστη βασει του άρθρου 25?

Edited by ipelo
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως το θέμα μου περισσοτερο είναι αν μια παρέκκλιση που δε τη γραφει το φεκ στο λεκτικο κομμάτι και τη γραφει στο σχεδιο που το συνοδευει ισχύει?

 

ευχαριστω εκ των προτερων 

Link to comment
Share on other sites

Συν. ipelo είμαι σιγουρος πως ο Δημήτρης στα Π.Μ. σου έστειλε ακριβώς  αυτά που έπρεπε να σου στείλει.

 

Εγώ θα ήθελα πάντως να μας γράψεις μερικά πράγματα παραπάνω . Ας πούμε πχ πόσα τμ είναι το δικό σου οικόπεδο. Αρχικό. τελικό.

Επειδή είσαι νέος , θέλω απλά να πω (αν και αυτό το έγραψα πολλές φορές) πως το άρθο 25 στην πορεία του είχε .. ...αρκετές περιπαίτιες. Για ' μένα κακώς γιατί έλυσε πολλά προβλήματα. 

Σήμερα, νομίζω περιλαμβάνεται στο άρθρο 27 του ν. 2742/ 1999 (διάβασέ το).

Link to comment
Share on other sites

Το τελικο οικοπεδο ειναι 430τμ η αρτιοτητα κατα κανονα ειναι 500τμ. Παρεκκλιση στο λεκτικο μερος του φεκ δεν εχει. Στο διαγραμμα που συνοδεύει το φεκ αναφέρει παρεκκλιση ως εχουν μετα την κυρωση. Η πραξη εχει κυρωθει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν θα απασχολούσα το φόρουμ (χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι το αρνητικό), αν είχα να χειριστώ οικόπεδο 430τμ με τον κανόνα  στα 500τμ. Το άρθρο 25 δεν ξέρω γιατί το επικαλείσαι? Εδώ απλώς έχεις μία ελάχιστη απομείωση στην δόμηση σου (δεν θυμάμαι τα ποσοστά ακριβώς).

Η διατύπωση του διατάγματός σου, όπως μας την δίνεις,  σε καλύπτει 100%..

Το άρθρο 25 έχει να κάνει με μικρά οικόπεδα γύρο στα 75-77τμ.

 

 

Με την ευκαιρία θέλω να σου πω ,πως όλους τους νόμους που έχουν σχέση με Π.Ε. να τους μελετήσεις πολύ -πολύ καλά. Θα τους βρύσκεις μπροστά σου συχνά- πυκνά. Και όταν "μπαίνεις σε μία Π.Ε. να μελετάς ΠΑΝΤΑ το φύλλο του πίνακα που αφορά το οικόπεδο που μελετάς και το αυτοσχέδιο του οικ. Τετρ. με τις συν/νες του. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.