Jump to content

Κυρωμένη πράξη εφαρμογής και οικόπεδο μη οικοδομήσιμο


Recommended Posts

Καλημέρα, σε κυρωμένη πράξη εφαρμογής προκύπτει οικόπεδο 480τ.μ. Στον τομέα μου αναφέρεται ελάχιστη αρτιότητα 800τ.μ. και 20μ πρόσωπο.

Στην επόμενη παράγραφο αναφέρει κατά γράμμα: "Επι πλέον των προϋποθέσεων των προηγουμένων παραγράφων, τα οικόπεδα θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα εφόσον: Στο οικοδομήσιμο τμήμα του οικοπέδου, εγγράφεται κάτοψη με ελάχιστη επιφάνεια 50τμ και ελάχιστη πλευρά 5μ"

Αυτό το "επι πλέον" εννοεί ο ποιητής  ότι αρκεί τα οικόπεδα που προκύπτουν από την πράξη να μπορούν να εγγράψουν κάτοψη 50τμ, ασχέτως του εμβαδού τους ή ότι θα πρέπει να έχεις 800τμ + να μπορείς να εγγράψεις κάτοψη με 50τμ;

Δεν αναφέρει πουθενά στο ΦΕΚ ότι θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα όπως προκύπτουν από την μελέτη.

 

edit. Στον πίνακα της πράξης στις παρατηρήσεις αναφέρει ότι τακτοποιείται με το άρθρο 25. Αντε βγάλε άκρη τώρα

Edited by papathvas
Link to post
Share on other sites
  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Θέλω, κάποια στιγμή , να μάθω ποιος είναι αυτός ο διεστραμμένος (συνάδελφο δεν τον λες) που ανήμερα Χριστουγέννων(!!??) μπήκε σε διάφορες ενότητες  (14 φορές μόνο σήμερα) για να μου βάλει 14(-) στις α

Η εφαρμογη του αρθρου 25  πρεπει να προβλεπεται στην εγκριση πολεοδομικης μελετης και να χρησιμοποιοειται με "φειδω" [προσφατη ακυρωση της ΠΕ στα Καλυβια Θορικου, σε λογω δημιουργιας 90 οικο

Για ακόμη μία φορά έχουμε ένα θέμα που αλλιώς ξεκίνησε αρχικά και στη πορεία αλλάζει. Αρχίσαμε από το εμβαδόν ενός οικοπέδου, που ενώ ήταν αρκετά "μεγάλο" δεν καλυπτόταν η αρτιότητά του από κάποια παρ

Posted Images

Υπάρχει σχετική απόφαση του ΣτΕ (νομίζω) , που απαγορεύει σε περιοχές του Ν.1337 την τακτοποίηση με το άρθρο 25.

Μάλλον πας για γερή διορθωτική ανάλογα με την πολεοδομία που υπάγεται το οικόπεδο.

Αν είσαι Θεσσαλονίκης ----> Διορθωτική.

 

Link to post
Share on other sites

Μου φαίνεται περίεργο, γιατί πάνω από τα μισά οικόπεδα είναι κάτω των 800τμ.

Τομέας Γ, Ν. Βρασνά

Ανεβάζω και το απόσπασμα από το ΦΕΚ

Καταγραφή.JPG

Link to post
Share on other sites

Μου φαίνεται αδιανόητο από τον Κανόνα αρτιότητας των 800μ2 να πηγαίνει στο άρθρο 25 χωρίς να υπάρχουν στο διάταγμα ρυμοτομίας & οι παρεκκλίσεις. 

Στα Βρασνά- Ασπροβάλτα εγώ έκανα σχέδια για Ο.Α σε οικόπεδα με 200μ2 και υλοποιήθηκαν. Υπάρχει αυτή η Παρέκκλιση ακόμη και των 200μ2 με 10μ πρόσωπο. 

Βασικά αυτό που σου δίνει παραπάνω ο Δημήτρης σε καλύπτει εντελώς.

Εκτός αν αυτά τα 480μ2 , του οικοπέδου σου, προέρχονται από κάποια κατάτμηση.

Στον πίνακα της ΠΕ και στην γραμμή με το κτηματικό αριθμό του οικοπέδου σου πρέπει να δεις τι αναγράφεται στη στήλη "παρατηρήσεις" τέρμα δεξιά?

Η συναδ. (πολ. μηχ.) στην τεχν. υπ. του δήμου Ασπροβάλας , παρακολουθεί αυτή την πράξη από την αποτύπωση ακόμη. Και σαν ντόπια γνωρίζει τα ΠΑΝΤΑ. Μία επίσκεψη εκεί ίσως να σου λύσει προβλήματα.

  • Downvote 1
Link to post
Share on other sites
17 λεπτά πριν, nbr said:

Στον πίνακα της ΠΕ και στην γραμμή με το κτηματικό αριθμό του οικοπέδου σου πρέπει να δεις τι αναγράφεται στη στήλη "παρατηρήσεις" τέρμα δεξιά?

Η συναδ. (πολ. μηχ.) στην τεχν. υπ. του δήμου Ασπροβάλας , παρακολουθεί αυτή την πράξη από την αποτύπωση ακόμη. Και σαν ντόπια γνωρίζει τα ΠΑΝΤΑ. Μία επίσκεψη εκεί ίσως να σου λύσει προβλήματα.

Μίλησα με Ασπροβάλτα και μου είπε ότι πάω με άρθρο 25, αλλά καλύτερα να συνεννοηθώ με την πολεοδομία του Λαγκαδά για το αν το δέχονται.

Πολεοδομία φυσικά λίγο δύσκολο βέβαια να πετύχεις τον υπάλληλο που θες.

Το τοπογραφικό είναι για τακτοποίηση με τον 4495/17 και όχι για έκδοση άδειας.

Επισυνάπτω και τις παρατηρήσεις από τον πίνακα 

IMG9.jpg

Link to post
Share on other sites

αποσπασμα απο την ανω ΣτΕ

"Ακολούθως, με το άρθρο 27 του ν. 2742/1999 (Α΄ 207) αντικαταστάθηκε εκ νέου το άρθρο 25 του ν. 1337/1983, ως εξής: «1. Οικόπεδα εντός εγκεκριμένων σχεδίων πόλεων, που δεν καλύπτουν όλες τις προϋποθέσεις αρτιότητας κατά τον κανόνα ή την παρέκκλιση της περιοχής και που έχουν δημιουργηθεί πριν από την ισχύ του ν. 651/1977 … μπορεί κατ’ εξαίρεση να οικοδομηθούν εφόσον: (α) Έχουν μία πλευρά τους τουλάχιστον 5,00 μ. σε κοινόχρηστο χώρο. (β) Μέσα σε αυτά, βάσει του ισχύοντος ΣΔ της περιοχής και μετά την αφαίρεση των υποχρεωτικά ακάλυπτων χώρων, εγγράφεται κτήριο εμβαδού τουλάχιστον 50,00 τ.μ. και ελάχιστης πλευράς 5,00 μ … 2. α. Ο συντελεστής δόμησης των οικοπέδων της παραγράφου 1 καθορίζεται με βάση το εμβαδόν της κατά παρέκκλιση αρτιότητας οικοπέδων ή του κανόνα όπου δεν ορίζεται παρέκκλιση, ως εξής: … β. Η οικοδομική άδεια … χορηγείται μόνο ύστερα από έγκριση της αρμόδιας Επιτροπής Πολεοδομικού και Αρχιτεκτονικού Ελέγχου, που μπορεί να επιβάλλει περιορισμούς στον αριθμό των ορόφων ή στον όγκο και γενικά στη διαμόρφωση του κτηρίου σε περίπτωση που βλάπτεται εμφανώς το περιβάλλον. γ. Η δόμηση στα παραπάνω οικόπεδα γίνεται κατά τα λοιπά σύμφωνα με τους όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή». Οι διατάξεις δε αυτές κρίθηκαν επίσης αντισυνταγματικές (ΣΕ 4086/2014)."

Η αντισυνταγματικοτητα ειναι δεδομενη.

Το θεμα ειναι οτι, αίτηση διορθωσης μιας ΠΕ ή ακυρωσης μιας  ΠΕ  ή μιας οικοδομικης αδειας ειναι θεμα ιδιωτικης αντιδικιας.

Ο καθείς δικαιουται να χτισει ...με τον κινδυνο να προσβληθει η αδειά του απο οποιον εχει εννομο συμφερον.

Οι ΥΔΟΜ δεν μπορουν να αρνηθουν την εκδοση αδειων, εάν δεν εχουν σχετικη εγκυκλιο οδηγια.

[τετοιο θεμα υπηρξε με την παραχωρηση λωριδων]

 

[αλλά, εάν  αρνηθουν λογω "αντισυνταγματικοτητας", σε ποιό δικαστηριο και με ποιά επιχειρηματα θα προσφυγει ο ενδιαφερομενος εναντιον της αρνησης της ΥΔΟΜ?]

Υποθετω οτι,  σημερα, μια συνενωση μεταξυ δυο, η οποια θα εδινε αρτιοτητα και οικοδομησιμοτητα στον κανονα   στο ενιαιο, θα ηταν μια σωστη λυση

Υποθετω επισης οτι  αυτη η αναφορα στο αρθρο 25, εγινε   σε οχι ευρεια κλιμακα, αλλα σαν λύση επειδη η περιοχη ειναι πυκνοδομημενη και υπηρχαν ηδη κατοικίες...

ωστε να μην προσβαλλεται  και λογω της δομησης και λογω μετεπειτα  πραγματικων μεταβολων των δικαιωματων με ανοικοδομηση ή περαιτερω πωλησεις

και ολα αυτα με καλη πιστη....για ανοικοδομησαντες και αγοραστες.

 

Ας δουμε τι λεει ο Λαγκαδας

 

 

 

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to post
Share on other sites

Απ' όσα γνωρίζω στην πολεοδομία Λαγκαδά, μέχρι και λίγα χρόνια πριν, δεν ήταν κάποιος με γνώσεις στις Π.Ε.

Το κακόμοιρο αυτό άρθρο, αν και πολύ χρήσιμο, είχε πολλές περιπέτειες "συνταγματικότητας". Το περιγράφει εύστοχα ο Δημήτρης.

Πάντως η πολεοδομία Λαγκαδά έχει δώσει Άδειες με το άρθρο 25. Επειδή γνωρίζω και τα δύο (μεγάλα γραφεία) που έκαναν την μελέτη αυτή, θέλω να πω πως ότι γράφτηκε στις παρατηρήσεις των Πινάκων ήταν σε συνεννόηση με τις πολεοδομίες και του δήμου. Το 2005 που κυρώθηκε η Π.Ε. ήταν ήδη 5-6 χρόνια μετά την πρώτη κατάργηση (1999) αυτού του "άρθρου 25". 

Λύσεις, αν υπήρχαν, τις έδινε η διευθύντρια της Τέχν. υπηρεσίας του Δήμου. 

 

Το οικόπεδο που σ' ενδιαφέρει είναι "τμήμα" εξ' αδιαιρέτου ??

Τα εξ' αδιαιρέτου οικόπεδα και αυτά που ήταν από κατάτμηση είχαν και έχουν περισσότερες δυσκολίες. 

  • Downvote 1
Link to post
Share on other sites

Ναι, εξ' αδιαιρέτου είναι στο δικό μου. 

προφανώς είναι κάτι στου στιλ "αρτιο και οικοδομήσιμο" οχι κατά κανόνα, αλλα ούτε και κατα παρέκκλιση 😄

 

Link to post
Share on other sites

τι "εξ αδιαιρετου" ειναι????

Ποιός και σε τί??

[βαλε το σεντονι, να καταλαβουμε ποιος ειχε και τι πηρε]


 

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.