Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σχολή για μηχανικούς αεροσκαφών;


Anna Ma

Recommended Posts

Λοιπόν, μένω στην Κατερίνη και ψάχνω για κάποια σχολή (αναγνωρισμένη βέβαια) για μηχανικός αεροσκαφών. Βρήκα την Αεροτεχνική ΑΛΚΗ στη θεσσαλονίκη αλλα μου παν οτι έκλεισε.. Σας παρακαλώ, αν μπορείτε να με βοηθήσετε γιατι η μόνη διέξοδος μου ειναι να παω στο εξωτερικό και δεν το πολυθέλω. Βρήκα στη Σκοτία το University of Bath αλλα αν υπάρχει κάτι εδώ, θα κάτσω..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω την εντύπωση ότι επισκευάζει κιόλας αλλά δεν είμαι 100% σίγρουρος. Νομίζω πάντως ότι η Πολεμική Αεροπορία έχει μια σχολή σχετικα με επισκευή μόνο.

 

Πάντως εγώ θα πρότεινα και αεροναυπηγός γτ σε περίπτωση που αποφασίσεις ότι θες να κάνεις (και) κάτι άλλο στην ζωή σου μετέπειτα μπορείς να δουλέψεις ως μηχανολόγος μηχανικός (έχουν τα ίδια δικαιώματα).

Link to comment
Share on other sites

ειδικότητα μηχανικού. Αντιστοιχεί σε τμήμα οπότε πάλι μέσω πανελληνίων ή κατατακτήριες στην σχολή.

 

Θες να μου πεις σε ποια φάση του εκαπιδευτικού συστήματος είσαι, ώστε να καταλάβω την θέση σου για να μπορώ να σου προτείνω επιλογές?

 

Έχεις τελειώσει λύκειο? Έχεις τελειώσει κάποια σχολή ή τμήμα?

Link to comment
Share on other sites

μηχανολογος μηχανικος τι ειναι?

Για πολεμικη πρεπει να δωσω πανελληνιες για Ικαρων...

 

Δεν είναι μόνο με Ικάρων.

 

Νομίζω πως είναι και άλλες σχολές επισκευής και συντήρησης αεροσκαφών με πανελλήνιες. Δε θυμάμαι το όνομά της. Αρκτικόλεξο είναι, πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Στις σχολές μηχανικών αεροσκαφών μπαίνεις με εξετάσεις εκτός αν πας εξωτερικό. Αυτές οι σχολές είναι :

 

1. Μηχανολόγων μηχανικών (πολυτεχνική σχολή Πάτρας με ειδίκευση αεροναυπηγών-μηχανικών αεροσκαφών). Φοίτηση 5ετής.

 

Θεωρείται πολύ καλό τμήμα, υψηλού θεωρητικού επιπέδου και μοναδικό στην Ελλάδα

http://www.mead.upatras.gr/

 

2. Μηχανικών τεχνολογίας αεροσκαφών (ΤΕΙ Χαλκίδας). Φοίτηση 4ετής.

 

Επίσης πολύ καλό και νέο τμήμα στο ΤΕΙ Χαλκίδας σε νέες εγκαταστάσεις και με πολύ μοντέρνα ύλη. Μοναδικό επίσης στην Ελλάδα.

http://www.aero.teihal.gr/

 

3. ΣΜΑ (Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών) πολεμικής αεροπορίας, τμήμα πλέον της Σχολής Ικάρων. Φοίτηση 4ετής.

 

Θεωρείται ότι βγάζει πολύ καλούς μηχανικούς αεροσκαφών και μάλλον είναι η πιο αυστηρή (στρατός στη μέση). Αν χάσεις έναν χρόνο σε διώχνουν.

 

Άλλες σχολές δεν υπάρχουν στην Ελλάδα απ όσο ξέρω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.