Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σχολή για μηχανικούς αεροσκαφών;


Anna Ma

Recommended Posts

Το ανεμόπτερο το μελέτησαν και το έφτιαξαν οι ίδιοι. Μηχανολόγοι Μηχανικοί, Πληροφορική, Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί, κ.α. ειδικότητες είχαν πάρει μέρος

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ σε όσα λες.Αλλά και στην Ελλάδα υπάρχουν ομάδες φοιτητών που ασχολούνται με διάφορα projects.Στο τμήμα μηχανολόγων και αεροναυπηγών μηχανικών πριν περίπου 2 χρόνια φοιτητές σχεδίασαν και κατασκεύασαν ολόκληρο αεροσκάφος,τον Άτλα και συμμετείχαν στον πανευρωπαικό διαγωνισμό αεροναυπηγικής που έγινε στη Πορτογαλία καταλαμβάνοντας την 8η θέση ανάμεσα σε 21 χώρες.Στο ΑΠΘ υπήρχε ανάλογο project στους μηχανολόγους για κατασκευή μονοθεσίου formula1.Ελπίζω να μπορέσω να μπω και εγώ κάποια στιγμή σε ανάλογο project.Εδώ στην ιταλία υπάρχουν αεροπορικά λύκεια,τι να λέμε τώρα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγνώμη για το ετεροχρονισμένο της απάντησης αλλά τώρα εντόπισα το θέμα

Στο θέμα τωρα.περί ΣΜΑ ο λόγος.

όποιος πιστεύει ότι είναι μεταξύ λυκείου και ΤΕΙ ας κοιτάξει την πλεινότητα αποφοίτων ΑΕΙ και να αναλογιστεί όχι που θα μπορούσαν να είναι (σε γνωστικό επίπεδο) με βάση τα βιβλία και το προγραμμα σπουδων αλλά που πραγματικά είναι λίγο καιρό μετά την απόκτηση του πτυχίου.

όσο για την αυτό που υποστηρίζεται ότι επαγγελματική ενασχόληση αποτελεί η διοίκηση έναντι του engineering* κάποιος κύριος απλά αγνοεί την πραγματικότητα λόγω περιορισμένης (χρονικά) επαφής με αυτή

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Στην Ελλάδα υπάρχουν Δήμόσιες Σχολές ( ΕΠΑΣ) σε επίπεδο 3 Δευτεροβαθμίας εκπαιδευσής με την ειδικότητα Μηχανοσυνθετών Αεροσκάφων ουσιαστικά προθάλαμος για να γίνεις μηχανικος Α/φ αφού συμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία θα πρεπει μετά την ληψη του πτυχίου να δώσεις εξετάσεις στην ΥΠΑ και να εχεις αποκτήσει την απαιτούμενη προυπηρεσία.

Στα ΤΕΙ χαλκίδας υπαρχει η ειδικότητα -εισαγωγή με εξετασεις ( πανελλαδικες κλπ)

Υπαρχουν ιδιωτικές σχολές που κανουν ουσιαστικα προετοιμασία για της εξετάσης με ενα κυκλο σπουδών γυρω απο το αντικειμενο με κόστος σημερα 17000Ε περιπου και διαρκεια ενα χρόνο.

Το θέμα ειναι ητε αποκτήσεις πτυχιο απο το εξωτερικό σε επιπεδο ΤΕΙ ή ΑΕΙ πχ ( Βs aircraft enginniring ή Αs Aviation Technology ) ητε ενα πτυχιο απο Τεχνικη επαγγελματική σχολή για να αποκτησεις δικαιώματα δήλαδη να εχεις αδεια εξασκησεις επαγγελματος θα πρεπει να δωσεις εξετάσεις ( οπως και παραπάνω ) στη ΥΠΑ, αν σκέπτεσαι να δουλέψεις στην Ελλάδα εκτος αν το πτυχιο ειναι πιστοποιημένο απο την JAA .. Δηλαδή με τον ενα ή τον αλλό τρόπο τελικά θα πρεπει να δωσεις εξετάσεις για να αποκτήσεις την Ευρωπαική αδεια εξάσκησεις ητε εδώ ητε στο εξωτερικό. Αν θες περισσοτερες πληροφορίες το mail [email protected]

Link to comment
Share on other sites

Στην ελλαδα τι ακριβως πιστευεις οτι θα πετυχεις βγαινοντας απο μια τετοια σχολη?

μονο η ΣΜΑ υπαρχει στην πραξη

εαν εισαι διατεθιμενος να πληρωσεις φυγε για ευρωπη(αγγλια/γερμανια) μιας και εκει εχουν αεροπορικες βιομηχανιες και εχεις ελπιδα να δουλεψεις στον τομεα σου

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μένω στην Κατερίνη και ψάχνω για κάποια σχολή (αναγνωρισμένη βέβαια) για μηχανικός αεροσκαφών. Βρήκα την Αεροτεχνική ΑΛΚΗ στη θεσσαλονίκη αλλα μου παν οτι έκλεισε.. Σας παρακαλώ, αν μπορείτε να με βοηθήσετε γιατι η μόνη διέξοδος μου ειναι να παω στο εξωτερικό και δεν το πολυθέλω. Βρήκα στη Σκοτία το University of Bath αλλα αν υπάρχει κάτι εδώ, θα κάτσω..

 

1) Τμήμα Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Πανεπιστημίου Πατρών

2) Τμήμα Τεχνολογίας Αεροσκαφών ΤΕΙ Χαλκίδας

Link to comment
Share on other sites

1) Τμήμα Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Πανεπιστημίου Πατρών

2) Τμήμα Τεχνολογίας Αεροσκαφών ΤΕΙ Χαλκίδας

Μην μπερδεύουμε τα αντικείμενα.

Άλλο αεροναυπηγός άλλο μηχανικός αεροσκαφών.

 

Αεροναυπηγός -> Διπλωματούχος μηχανικός με μεταπτυχιακές σπουδές και εξειδίκευση σε κάποιο τομέα(propulsion,aerodynamics,avionics κλπ).Το αντικείμενό του είναι η μελέτη και σχεδίαση αεροσκαφών.Δουλεύει σε αεροναυπηγικές βιομηχανίες,ερευνητικά project σε πανεπιστήμια κλπ.

 

Μηχανικός αεροσκαφών -> Εξειδικευμένος τεχνικός, απόφοιτος σχολής σχετικής με τον κλάδο ,συνήθως τεχνικής, ο οποίος ασχολείται με τη συντήρηση και επισκευή αεροσκαφών.Δουλεύει σε αεροπορικές εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Στην ελλαδα τι ακριβως πιστευεις οτι θα πετυχεις βγαινοντας απο μια τετοια σχολη?

μονο η ΣΜΑ υπαρχει στην πραξη

εαν εισαι διατεθιμενος να πληρωσεις φυγε για ευρωπη(αγγλια/γερμανια) μιας και εκει εχουν αεροπορικες βιομηχανιες και εχεις ελπιδα να δουλεψεις στον τομεα σου

Άσε τη ΣΜΑ.Και αυτή καμία σχέση.Ο απόφοιτος ΣΜΑ δεν δουλεύει πρακτικά καθόλου σε επισκευές αεροσκαφών(σε πίστες κλπ).Τα καθήκοντά του αφορούν τη διοίκηση,την επιθεώρηση κλπ.Γενικά πέφτει χαρτούρα.Οι μηχανικοί που δουλεύουν στη πίστα σε συντήρηση και επισκευή είναι απόφοιτοι ΣΤΥΑ.

Αυτά για τη πολεμική αεροπορία.

 

Στη πολιτική αεροπορία τα πράγματα είναι ΠΟΛΥ καλύτερα.Υπάρχει ζήτηση στο εξωτερικό για μηχανικούς αεροσκαφών, ανειδίκευτους και εξειδικευμένους, με καλό μισθό και καλό περιβάλλον εργασίας.Γιατί άλλο να δουλεύεις πχ Ελβετία και άλλο Αθήνα..

Ζεις σε περιβάλλον με πολλά αεροπλάνα,γνωρίζεις κόσμο και αργότερα κάνεις και ταξίδια ;)

 

 

Βρήκα μια σχολή, ιεκ Ωμεγα λεγεται στην Αθηνα. Δίδακτρα κάπου στα 9000 χιλιάρικα για 3 χρόνια και μου είπεπως είναι αναγνωρισμένη. Εχετε ακούσει κάτι?

Μην πας εκεί.Ψάξε κάποια εξειδικευμένη σχολή στο εξωτερικό.Ψάξε πχ Lufthansa training,BA training κλπ.Επίσης έχω ακούσει και για κάποιο aircraft engineering course στο Bristol.

Τα ΙΕΚ για μένα είναι πεταμένα λεφτά γιατί το πολύ πολύ να μπεις στο base και να καταλήξεις να κάνεις κάποια άχαρη δουλειά.Ελλάδα καλύτερα κάποια σχολή μηχανολόγων μηχανικών αν θες να φτάσεις και ψηλά αργότερα (επιθεωρητής,προϊστάμενος κλπ).Αλλιώς θα μείνεις μια ζωή στο line.Και εντάξει στην αρχή θα σε αρέσει αλλά αργότερα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

 

Καταρχη να συστηθω, το ονομα μου ειναι Μωυσης. Φετος εδινα πανελλαδικες εξετασεις για πρωτη φορα. Σημερα πηρα τα αποτελεσματα μου, ειχαμε καποιες στραβες και αυτα επεσαν στα 14.677 (χαλια..)

 

Επειδη οι στοχοι μου ηταν υψηλοι (κανω αναφορα παρακατω), οι επιλογες που εχω ειναι ειτε να γραφτω σε μια σχολη σε αυτα τα μορια, να ξαναδωσω ή να φυγω στο εξωτερικο.

 

Σαν πρωτο στοχο ειχα την ΣΜΑ ακολουθουμενη απο το τμημα Μηχανολογων και Αεροναυπηγων στην Πατρα (τα διπλα δικαιωματα Μηχανολογου και Αεροναυπηγου με προσελκυουν αλλα με μπερδευει λιγο ο ορος του Αεροναυπηγου), δηλαδη σκεφτομουν κατι σχετικο με μηχανικος αεροσκαφων. Παρατηρησα ομως οτι υπαρχει διαφορα συμφωνα με τα λεγομενα σας αναμεσα στον Αεροναυπηγο και τον Μηχανικο Αεροσκαφων. Σε αυτο το σημειο θελω την βοηθεια σας. Εγω στο μυαλο μου το ειχα π.χ, εχουμε μια ταδε βλαβη, γινεται η επισκοπηση της απο τον μηχανικο (εμενα π.χ) και την διορθωνουν καποιοι τεχνιτες(?). Οπως καταλαβαινεται ειμαι λιγο εκτος πραγματων και θα ηθελα να με πληροφορησετε για να καταλαβω τι παιζει στο περιπου και να μου προτεινετε διεξοδους, οσο αναφορα τις σπουδες.

 

Στα συγκεκριμενα μορια, εχω προσβαση μαλλον στην σχολη Μηχανικων Ορυκτων Πορων στο Πολυτεχνειο της Κρητης. Εχω διαβασει καποιες πληροφοριες αλλα δε μπορω να πω οτι εχω καλυφθει πληρως. Επισης, εχω δει ενα τμημα Γεωλογιας (δε ξερω αν σχετιζεται με μηχανικους) αλλα στα μεταπτυχιακα του ειδα οτι σχετιζεται με ορυκτους πορους, για αυτο θα ηθελα να μου πειτε, εαν γνωριζεται περι αυτης της σχολης. Εν τω μεταξυ, γενικοτερα υπαρχει η δυνανοτητα μετα το περας π.χ αυτης της σχολης πολυτεχνειου ορυκτων πορων κατακτηριων για την εισαγωγη σε αλλο τμημα πολυτεχνειου, υφιστανται κατακτηριες? (Της Πατρας π.χ) Δυο λογακια για αυτο το τμημα αν εχετε την καλοσυνη.

 

Τελος, θα επιθυμουσα και δυο λογια για τους Μηχανολογους.

 

 

Υ.Γ: Ζητω συγγνωμη για την πολυλογια, αλλα οπως καταλαβαινεται ειναι ενα θεμα μου καιει παρα πολυ και θελω να εχω ενα ευρος πληροφοριων ωστε να μπορω καθαρα να επιλεξω (να θεσω ως στοχο καλυτερα, καθως δε πιανω καμια σχολη εκτος των Ορυκτων).

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

 

Καταρχη να συστηθω, το ονομα μου ειναι Μωυσης. Φετος εδινα πανελλαδικες εξετασεις για πρωτη φορα. Σημερα πηρα τα αποτελεσματα μου, ειχαμε καποιες στραβες και αυτα επεσαν στα 14.677 (χαλια..)

 

Επειδη οι στοχοι μου ηταν υψηλοι (κανω αναφορα παρακατω), οι επιλογες που εχω ειναι ειτε να γραφτω σε μια σχολη σε αυτα τα μορια, να ξαναδωσω ή να φυγω στο εξωτερικο.

 

Σαν πρωτο στοχο ειχα την ΣΜΑ ακολουθουμενη απο το τμημα Μηχανολογων και Αεροναυπηγων στην Πατρα (τα διπλα δικαιωματα Μηχανολογου και Αεροναυπηγου με προσελκυουν αλλα με μπερδευει λιγο ο ορος του Αεροναυπηγου), δηλαδη σκεφτομουν κατι σχετικο με μηχανικος αεροσκαφων. Παρατηρησα ομως οτι υπαρχει διαφορα συμφωνα με τα λεγομενα σας αναμεσα στον Αεροναυπηγο και τον Μηχανικο Αεροσκαφων. Σε αυτο το σημειο θελω την βοηθεια σας. Εγω στο μυαλο μου το ειχα π.χ, εχουμε μια ταδε βλαβη, γινεται η επισκοπηση της απο τον μηχανικο (εμενα π.χ) και την διορθωνουν καποιοι τεχνιτες(?). Οπως καταλαβαινεται ειμαι λιγο εκτος πραγματων και θα ηθελα να με πληροφορησετε για να καταλαβω τι παιζει στο περιπου και να μου προτεινετε διεξοδους, οσο αναφορα τις σπουδες.

 

Στα συγκεκριμενα μορια, εχω προσβαση μαλλον στην σχολη Μηχανικων Ορυκτων Πορων στο Πολυτεχνειο της Κρητης. Εχω διαβασει καποιες πληροφοριες αλλα δε μπορω να πω οτι εχω καλυφθει πληρως. Επισης, εχω δει ενα τμημα Γεωλογιας (δε ξερω αν σχετιζεται με μηχανικους) αλλα στα μεταπτυχιακα του ειδα οτι σχετιζεται με ορυκτους πορους, για αυτο θα ηθελα να μου πειτε, εαν γνωριζεται περι αυτης της σχολης. Εν τω μεταξυ, γενικοτερα υπαρχει η δυνανοτητα μετα το περας π.χ αυτης της σχολης πολυτεχνειου ορυκτων πορων κατακτηριων για την εισαγωγη σε αλλο τμημα πολυτεχνειου, υφιστανται κατακτηριες? (Της Πατρας π.χ) Δυο λογακια για αυτο το τμημα αν εχετε την καλοσυνη.

 

Τελος, θα επιθυμουσα και δυο λογια για τους Μηχανολογους.

 

 

Υ.Γ: Ζητω συγγνωμη για την πολυλογια, αλλα οπως καταλαβαινεται ειναι ενα θεμα μου καιει παρα πολυ και θελω να εχω ενα ευρος πληροφοριων ωστε να μπορω καθαρα να επιλεξω (να θεσω ως στοχο καλυτερα, καθως δε πιανω καμια σχολη εκτος των Ορυκτων).

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Για να μην επαναλαμβανόμαστε αν διαβάσεις από την αρχή το thread θα σου λυθούν οι απορίες, τουλάχιστον σε σχέση με το κομμάτι αεροναυπηγός-μηχανικός αεροσκαφών.Αν μείνει κάτι αφού το διαβάσεις όλο προσεκτικά μας ρωτάς;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.