Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνική βιβλιογραφία


Recommended Posts

Πρόσφατα ξεκίνησα δικό μου γραφείο μελετών (κυρίως στατικά και συγκοινωνιακά) και σιγά σιγά θέλω να εμπλουτίσω την βιβλιοθήκη μου με τη σχετική βιβλιογραφία.

 

Έχει κανένας να προτείνει βιβλιοπωλεία, παραδοσιακά ή online, για τεχνική βιβλιογραφία; Εγώ μετά από σχετική αναζήτηση μόνο ένα (πολύ γνωστό) μπορεσα να βρω. Είναι δυνατόν να μην υπάρχουν και άλλα;

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο αυτό που λες...

 

Μην ψάχνεις ανά βιβλιοπωλείο, αλλά ανά εκδοτικό οίκο/εκδόσεις...

 

Για τα κυκλοφοριακά/συγκοινωνιακά, πολύ καλά βιβλία είναι αυτά του Ματσούκη, για τα μαθήματα στην Πάτρα, τα βασικά, αλλά και τα επιλογής.

http://www.civil.upatras.gr/el/Proswpiko/MelhDEP/entry/MatsoukisEyaggelos/?PageNo=1

 

Συγκεκριμένα αναφέρομαι στα:

 

Τεχνική της κυκλοφορίας [εκδόσεις Πανεπιστημίου Πατρών]

Σχεδιασμός των μεταφορών και στοιχεία σιδηροδρομικής [εκδόσεις Πανεπιστημίου Πατρών]

Θεωρία κυκλοφοριακής ροής [εκδόσεις Πανεπιστημίου Πατρών]

 

Καλό θα ήταν να κοιτάξεις και στις σχολές άλλων πόλεων.

Πέραν τούτου, δεν ξέρω αν βοήθησα στην καρδιά του προβλήματος.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να ψάξεις στις βιβλιοθήκες του ΤΕΕ, να ξεψαχνίσεις και να παραγγείλεις ότι δεις ότι σου κάνει...

 

Μην περιμένεις πολλά πράγματα από αυτοτελή ελληνικά κείμενα. Μιας κι έχεις επιλέξει μελετητικό δρόμο, τα μυστικά κρύβονται σε μεταφράσεις και προσαρμογές...

 

Αυτό έχω διαπιστώσει προσωπικά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.