Jump to content
MAKAP

Εφαρμογή διατάξεων άρθρου 25 ν.1337/1983

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι!!

Οικόπεδο εμβαδού 118μ2 εντός εγκεκριμένου σχεδίου πόλης με πρόσωπο 8.20μ. σε δρόμο και εντός αυτού παλιά ισόγεια οικοδομή (χωρίς οικ. άδεια)

δεν πληροί τις προϋποθέσεις αρτιότητας στην περιοχή, όπου ισχύουν τα εξής: 

Αρτιότητα κανόνα: 400μ2 (δεν υπάρχει παρέκκλιση), Πρόσωπο κανόνα: 15μ. (δεν υπάρχει παρέκκλιση) Σ.Δ.: 1.00 και  Ποσοστό κάλυψης: 40%

Το οικόπεδο βάσει τίτλων που προσκομίστηκαν προϋφίσταται του 1977!!

Προφανώς το οικόπεδο δεν έχει τις προϋποθέσει αρτιότητας του κανόνα, οπότε με τα παραπάνω δεδομένα (π.χ. κάλυψη x εμβαδό οικοπέδου=47.2 μ2)

να φανταστώ δεν μπορώ να υπαχθώ στο άρθρο 25???

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 15/12/2018 at 3:27 ΜΜ, dimitris GM said:

2.α. Ο συντελεστής δόμησης των οικοπέδων της παραγράφου 1 καθορίζεται με βάση το εμβαδόν της κατά παρέκκλιση αρτιότητας οικοπέδων ή του κανόνα όπου δεν ορίζεται παρέκκλιση, ως εξής: - Για οικόπεδα που υπολείπονται της παραπάνω αρτιότητας σε ποσοστό μέχρι 20%, ο συντελεστής δόμησης μειώνεται κατά 10% - Για οικόπεδα που υπολείπονται μέχρι 40%, ο συντελεστής δόμησης μειώνεται κατά 20%. - Για οικόπεδα που υπολείπονται άνω του 40%, ο συντελεστής δόμησης μειώνεται κατά 30%. β. Η οικοδομική άδεια στα οικόπεδα της παραγράφου 1 χορηγείται μόνο ύστερα από έγκριση της αρμόδιας Επιτροπής Πολεοδομικού και Αρχιτεκτονικού Ελέγχου, που μπορεί να επιβάλλει περιορισμούς στον αριθμό των ορόφων ή στον όγκο και γενικό στη διαμόρφωση του κτιρίου σε περίπτωση που βλάπτεται εμφανώς το περιβάλλον. γ. Η δόμηση στα παραπάνω οικόπεδα γίνεται κατά τα λοιπά σύμφωνα με τους όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή

 

ανεξαρτητα των "αμφισβητησεων" για την συνταγματικοτητα του αρθρου 25,

εγω βλεπω να ισχυει το παραπανω για τον σδ.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 ώρα πριν, dimitris GM said:

ανεξαρτητα των "αμφισβητησεων" για την συνταγματικοτητα του αρθρου 25,

εγω βλεπω να ισχυει το παραπανω για τον σδ.

 

και εγγραφή ορθογωνίου (κάλυψη) Ε=50μ2 με ελάχ πλευρά 5μ. , στο οικοδομήσιμο τμήμα του οικοπέδου. Πως έμεινε ατακτοποίητο ( τα όμορα  έκτισαν χωρίς πράξη  τακτοποίησης - πως??)

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 ώρα πριν, stesta said:

και εγγραφή ορθογωνίου (κάλυψη) Ε=50μ2 με ελάχ πλευρά 5μ. , στο οικοδομήσιμο τμήμα του οικοπέδου. Πως έμεινε ατακτοποίητο ( τα όμορα  έκτισαν χωρίς πράξη  τακτοποίησης - πως??)

Αυτό με τους όμορους θέλει διερεύνηση...Πάντως εγώ καταλαβαίνω ότι λόγω κάλυψης δεν εγγράφεται κτίριο 50μ2 στο οικοδομήσιμο τμήμα του οικοπέδου μου

οπότε δεν μπορώ να "υπαχθώ" στο άρθρο 25...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ezekiel_topo

η αλήθεια είναι ότι την κάλυψη (ειδικά αν προκύπτει από ΦΕΚ της περιοχής) δεν μπορείς ποτέ να την υπερβείς... 

Στο ΦΕΚ ένταξης της περιοχής, στην αρτιότητα δεν έγραφε παρεκκλίσεις ή τουλάχιστον όσο προκύπτει από την πράξη ??? :confused:

Μετά από όλα αυτά θα μίλαγα και με το τοπογραφικό τμήμα της αρμόδιας ΥΔΟΜ ....

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 λεπτό πριν, ppanag said:

Στο ΦΕΚ ένταξης της περιοχής, στην αρτιότητα δεν έγραφε παρεκκλίσεις ή τουλάχιστον όσο προκύπτει από την πράξη ?

Και δική μου απορία. 

Ενδεχομένως ο συνάδελφος να εννοούσε ότι λόγω ημεροχρονολογίας οικοπέδου δεν εμπίπτει στις παρεκκλίσεις. Πάντως δεν φαίνεται λόγω κάλυψης να μπορεί να εφαρμοστεί το άρθρο 25.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι, όσο περίεργο και αν φαίνεται για το συγκεκριμένο τομέα του ρυμοτομικού σχεδίου της πόλης

δεν προβλέπεται παρέκκλιση, αυτό έχει επιβεβαιωθεί και από την υπηρεσία!!

Δεν έχω μιλήσει με την υπηρεσία όμως για το ζήτημα που δημιουργείται πλέον με τους όμορους και το πώς έβγαλαν άδεια δόμησης (υπάρχει σχετικά καινούρια οικοδομή δίπλα) χωρίς να γίνει κάποια τακτοποίηση του όμορου δικού μου!!

Γενικά βλέπω ότι η βεβαίωση περί αρτιότητας και οικοδομησιμότητας των όμορων όταν ζητείται για την έκδοση άδειας δόμησης

γίνεται με αρκετή "ευκολία" και ελαφρότητα χωρίς καμία διερεύνηση...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν ο μελετητής του όμορου έχει δηλώσει στο διάγραμμα ότι το δικό σου "είναι άρτιο & οικοδομήσιμο", η άδεια θεωρείται ως κακώς εκδοθείσα (ανακαλείται)

Αν έχει δηλώσει "μη άρτιο & μη οικοδομήσιμο", και παρόλα αυτά η άδεια εκδόθηκε, την ευθύνη έχει η υπηρεσία. Κοινώς, πιάσ' το αυγό και κούρευτο

Share this post


Link to post
Share on other sites

σε αυτη την αποφαση του ΣτΕ, υπαρχει πληρης  αναλυση για την  νομολογιακη πλευρα του αρθρου 25,

απο την αρχικη θεσμοθέτησή του το 1983  οπως τροποποιηθηκε στη συνεχεια,  μεχρι σημερα.

 

ΣτΕ 369/2016 ακυρο το αρθρο 25 | Νόμος και Φύση

 

 

Edited by dimitris GM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.