Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
MAKAP

Εφαρμογή διατάξεων άρθρου 25 ν.1337/1983

Recommended Posts

Μια παράλληλη σκέψη:

Απ ότι  έχω καταλάβει το σκεπτικό των υπηρεσιών όταν τακτοποιούν οικόπεδα στο πλαίσιο σύνταξης πράξεων τακτοποίησης , για τη δημιουργία αρτίων κατά κανόνα ή έστω κατά άρθρο 25 οικοπέδων, είναι να εξετάζουν την δυνατότητα πραγματοποίησης κάλυψης ορθογ 50μ2, αλλά  με το κατά κανόνα ή έστω το κατά παρέκκλιση επιστρεπόμενο ποσοστό , αλλά  δεν είδα να αυξάνουν ποτέ το ΠΚ πέραν του ΝΟΚ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το περίεργο στην περίπτωση  μου είναι το οικόπεδο αυτό τακτοποιήθηκε με πράξη ( προσκυρωση  κοινόχρηστου), και το τελικό εμβαδόν είναι 77 τ.μ. ( 75+2 προσκυρωση).

Στο λεκτικό αναφέρει ότι υπάγεται στις διατάξεις του άρθρου 25, αλλά το τμήμα έκδοσης αδειών έχει διαφορετική άποψη.

Η πράξη είναι του 2013...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχεις μια ΠΤ, εχουν ελεγχθει τα διπλανά  και τα απεναντι, το λεκτικό της εχει συνταχθει, εχει ελεγχθει  αρμοδιως και εχει κυρωθει, νομιμα απο τον Νομαρχη.

Παιρνεις βεβαιωση τελεσιδικιας.

τι σημαινει ...."εχει διαφορετικη αποψη"?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η απόψη του τμήματος έκδοσης αδειών είναι ότι για να υπάγεται στις διατάξεις του άρθρου 25 πρέπει να εγγράφει κτίσμα  50 τ.μ. με το ποσοστό κάλυψης του κανόνα δηλαδη με το 60%. 75Χ0.6 =45 τ.μ.

Αλλίως δεν υπάγεται.

Άρα κακώς το άλλο τμήμα (πολεοδομικών εφαρμογών) της ίδιας υπηρεσίας έκανε την πράξη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

δξ πώς τα μετραει η ΥΔΟΜ

Αλλα η ΠΤ ειναι νομιμη και ισχυρη, μεχρι να ακυρωθει -αν μπορει να ακυρωθει...

Κι ας κανει αιτηση ακυρωσης ο απο πανω οροφος της ΥΔΟΜ  κατα του απο κατω...

 

Ειδες μηπως βοηθαει η  περιπτωση των θεωρητικων μεσοτοιχιών?

εδιτ

θυμαμαι οτι το θεμα αυτο εχει συζητηθει στο φορουμ

κανε μια αναζητηση

 

εδω

 

https://www.michanikos.gr/search/?q=αρθρο 25 νομου 1337 ποσοστο καλυψης&fromCSE=1

Edited by dimitris GM

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 ώρες πριν, netmin909 said:

Η άποψη του τμήματος έκδοσης αδειών είναι ότι για να υπάγεται στις διατάξεις του άρθρου 25 πρέπει να εγγράφει κτίσμα  50 τ.μ. με το ποσοστό κάλυψης του κανόνα δηλαδη με το 60%. 75Χ0.6 =45 τ.μ.

Αλλιώς δεν υπάγεται.

Άρα κακώς το άλλο τμήμα (πολεοδομικών εφαρμογών) της ίδιας υπηρεσίας έκανε την πράξη.

Το θέμα του ποσοστού κάλυψης μας έχει απασχολήσει στα ρυμοτομικά μετά την ισχύ του ΝΟΚ. Αν για παράδειγμα Ρ.Σ με προεδρικό διάταγμα,  έχει ΠΚ 70% αυτό δεν παραμένει σε ισχύ; 

Μήπως και η πράξη τακτοποίησης έλαβε υπόψιν ΠΚ 70% οπότε  με τέτοιο ποσοστό εγγράφεται ορθογώνιο 5Χ10=50 τμ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

...λέτε να μην μπορεί να πάρει κάλυψη 70% σύμφωνα με αυτό?

α) Το ποσοστό κάλυψης του οικοπέδου δεν μπορεί να υπερβαίνει το 60% της επιφάνειάς του. Στην περίπτωση που δεν εξασφαλίζεται κάλυψη 120 τμ. το μέγιστο ποσοστό κάλυψης προσαυξάνεται έως τα 120 τμ. εφόσον η κάλυψη δεν υπερβαίνει το 70% του οικοπέδου.

Edited by ΚΑΝΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημερα Παύλο και ΚΑΝΑ.

Παύλο, στην πολεοδομική μας "περιφέρεια" , μετά τον ΝΟΚ, το ποσοστό κάλυψης θεωρείται πλέον 60% στις περιοχές που είχαν καθορισμένο 70%.

Όταν συνέταξαν την πράξη ήταν σε ισχύ ο ΝΟΚ.

Κανά, αυτήν ακριβώς την παραγραφο επικαλέστηκαν στο τμήμα πολεοδομικών εφαρμογών.

Αντίθετα το τμήμα έκδοσης αδειών προφορικα απάντησε ότι " πρώτα πρέπει να μπορεί να εγγράψει το κτίσμα 50 τ.μ., και μετά θα του δώσουμε την παρέκκλιση με  αύξηση του ποσοστού σε 70%." 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ισχύει παντού το 60%

ΝΟΚ άρθρο 1: Εξακολουθούν να ισχύουν και κατισχύουν των διατάξεων του ΝΟΚ, οι διατάξεις του ΒΔ/25-8-69 σχετικά με οικισμούς ανεξαρτήτως πληθυσμού με εγκεκριμένο σχέδιο που στερούνται παντελώς όρων δόμησης ή στερούνται συντελεστή δόμησης και συγχρόνως αριθμού ορόφων ή ποσοστού κάλυψης ή και των δύο ΦΕΚ-164/Δ/1-9-69 (παρ.5α Αρθ-1 Ν-4067/12, παρ.Γ Εγκ-2/13).

Στο κεντρικό τμήμα των οικισμών αυτών από το ΒΔ/25-8-69 το ΠΚ είναι 70% και αφού οι όροι του υπερισχύουν του ΝΟΚ παραμένει το ποσοστό κάλυψης 70% και δεν μειώνεται σε 60%.

Επιπλέον στο ίδιο άρθρο υπάρχει και μια άλλη παράγραφος που πρέπει να δούμε αν έχει εφαρμογή στην περίπτωση αυτή. Ποια όμως είναι τα εγκεκριμένα διαγράμματα κάλυψης που αναφέρεται στην παρακάτω παράγραφο, τα οριζόμενα με προεδρικά διατάγματα;

Εξαιρέσεις κάλυψης πάνω από το επιτρεπόμενο ποσοστό, ρύθμιση που δεν αναφέρεται στο κείμενο του ΝΟΚ αλλά προκύπτει από την παρ.Δ1 της Εγκ-2/13, ότι τα ήδη εγκεκριμένα διαγράμματα κάλυψης εξακολουθούν να ισχύουν. Πρόκειται για τα εγκεκριμένα διαγράμματα κάλυψης τα οποία θεσμοθετούνται ή έχουν θεσμοθετηθεί με εγκεκριμένα ρυμοτομικά σχέδια (με Π.Δ/τα), διάταξη που είχε προβλευτεί στο αρχικό κείμενο του Αρθ-8 παρ.1 (προτελ. εδάφιο) του ΓΟΚ/85.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 ώρα πριν, netmin909 said:

Κανά, αυτήν ακριβώς την παραγραφο επικαλέστηκαν στο τμήμα πολεοδομικών εφαρμογών.

Αντίθετα το τμήμα έκδοσης αδειών προφορικα απάντησε ότι " πρώτα πρέπει να μπορεί να εγγράψει το κτίσμα 50 τ.μ., και μετά θα του δώσουμε την παρέκκλιση με  αύξηση του ποσοστού σε 70%." 

 

και από που ως που το 70% του άρθρου 12, το ονομάζουν "παρέκκλιση" αφού πουθενά στο ίδιο δεν αναφέρεται ως τέτοια!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.