Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οπλισμός ημικυκλικού τοιχείου


 

Recommended Posts

λοιπόν για να τελειωνει η ιστορία σου.

 

κανενα πρόγραμμα ελληνικο δεν μπορει να σου διαστασιολογήσει σωστά όχι μονο το τοιχείο αλλα και το κτιριο σου.

 

με βάση αυτό, οπλίζεις το τοιχωμα 2#10/20 ή 15 (ότι θες) και εκει που πατάνε τα δοκάρια κάνεις κρυφοκολώνες.

 

τα άλλα ειναι συζητήσεις για βραδιές ποίησης ή λύστο με sofistik

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Συμφωνώ με την παραπάνω άποψη. Κανένα πρόγραμμα με μόνο γραμμικά στοιχεία δεν μπορεί να σου δώσει αποτελέσματα με καλή ακρίβεια.

Στη θέση σου θα διαχώριζα το κομμάτι υπολογισμού εντατικών μεγεθών από τη διαστασιολόγηση.

Με τόσα τοιχία λάβε q=1,50 και δεν θα έχεις διαφορά στον οπλισμό και στο κόστος κατασκευής. Θα απαλλαγείς και από τον ικανοτικό σχεδιασμό των τοιχίων βάσει του παραρτήματος Β του ΕΑΚ.

Υπολόγισε τα ακριβή Α,Ι του τοιχίου και μέσα από τους πίνακες κάνε τις κατάλληλες διορθώσεις θεωρώντας το ως ένα στοιχείο.

Τη διαστασιολόγηση σε κάμψη κάνε την μ' ένα ανεξάρτητο πρόγραμμα είτε με το module "έλεγχος επάρκειας" του Fespa.

Link to comment
Share on other sites

όχι γιατί δεν συντρέχει λόγος. αντιθέτως λόγω της κακής ποίοτητας του εδάφους (Κs=800 -δεν είναι λάθος, είναι από γεωτεχνική ελεγμένη και από εμένα- θεμελίωση επί οργανικών) κάτι τέτοιο θα ήταν επικίνδυνο.

σκαναρε την και ανεβασε την να πειστώ ότι το ks που πρέπει να ληφθεί ειναι 800

Link to comment
Share on other sites

Το μικρότερο Κs,v που έχω δει είναι 6.000kN/m³ στο Καλοχώρι Θεσσαλονίκης που είναι "βούρκος". Η αντίστοιχη επιτρεπόμενη τάση εδάφους ήταν 90kN/m².

Όταν Ks,v=800kN/m³ πόση είναι η επιτρεπόμενη τάση του εδάφους;

Μήπως οι μονάδες είναι διαφορετικές από kN/m³;

Μήπως οι μονάδες είναι t/m³ οπότε: 800t/m³=8.000kN/m³;

Link to comment
Share on other sites

Το μικρότερο Κs,v που έχω δει είναι 6.000kN/m³ στο Καλοχώρι Θεσσαλονίκης που είναι "βούρκος". Η αντίστοιχη επιτρεπόμενη τάση εδάφους ήταν 90kN/m².

Όταν Ks,v=800kN/m³ πόση είναι η επιτρεπόμενη τάση του εδάφους;

Μήπως οι μονάδες είναι διαφορετικές από kN/m³;

Αγαπητέ Χάρη (και επί τη ευκαιρία συγχαρητήρια για την απίστευτη δουλειά που έχεις κάνει εδώ μέσα) όταν η γεωτεχνική μελέτη σου δίνει αναμενόμενες καθιζήσεις 9,12cm (λαμβάνοντας υπόψη τις διορθώσεις του μεγέθους της κοιτόστρωσης που έχει επιφάνεια 1850 τ.μ.) για net pressure 75kΝ/m2 (στο -2,00 αλλά δεν έχει σημασία αφού είναι "καθαρό") τότε το Ks είναι περίπου ίσο με 800kN/m3. Στο Καλοχώρι, μπορεί να είναι βούρκος αλλά έχεις την ευμενή επιρροή της άνωσης εξαιτίας της πολύ ψηλής σταθμης νερού (για την ακρίβεια το καλοχώρι βρίσκεται κάτω από τη στάθμη της θάλλασας σε πολλά σημεία λόγω συνιζήσεων από υπεραντλήσεις). Επομένως το net pressure είναι σχεδόν πάντα χαμηλό. Στη δικιά μου παλιότερα παραλήμνια περιοχή και τώρα εκχερσωμένη τα αποτελέσματα 6 γεωτρήσεων έχουν βρει το νερό στο -6,00 (κάτω από τη σ.θ. δηλαδή) και οργανικές επιχώσεις των οποίων ο σχηματισμός τους δεν έχει ακόμα ολοκληρωθεί. Επιτρεπόμενη τάση 85kN/m2.

 

υ.γ. Σαφώς και δεν πρόκειται να σκανάρω και να ανεβάσω μελέτη άλλου συναδέλφου.

Link to comment
Share on other sites

αφού η μελέτη δίνει για F=75KN/m2, καθίζηση 9 cm, τότε ναι, το ελατήριο βγαίνει στα 800KN/m3, (απλή διαίρεση) προσωπικά δεν το θεωρώ απίθανο (όμως είναι πολύ μικρό) , μου έχουν δώσει και λίγο πάνω από 1000 (με γενικό μέσο όρο 2500ΚΝ/m3 (προσοχή,εδώ μιλάω για <<κακά>> εδάφη). Τώρα φυσικά πάμε η γεωτεχνική με τι παραμέτρους κ.τ.λ ολοκληρώθηκε..αυτό όμως είναι άλλο θέμα.

Oμως Χριστίνα μιλάμε για ελατήριο για στατικές φορτίσεις έτσι; επειδή για σεισμικούς συνδυασμούς -δυναμική φόρτιση- το ελατήριο είναι αρκετά μεγαλύτερο - ανάλογα με το έδαφος.

 

sorry, αν μου διέφυγε κάτι ,διάβασα λίγο βιαστικά τα postαρίσματα

Link to comment
Share on other sites

υ.γ. Σαφώς και δεν πρόκειται να σκανάρω και να ανεβάσω μελέτη άλλου συναδέλφου.

το όνομα σβήστο. αλλά δεν τη χρειάζομαι.

 

δεχόμαστε ks=800 kn/m3 με τον συλλογισμό σου και όχι γιατι το βγάζει η γεωτεχνική, γιατί ειναι προφανες όπως το περιέγραψες ότι δεν αναφέρεται ks=800 kn/m3 στην γεωτεχνική.

 

έχεις λοιπόν κοιτόστρωση.

 

3 πράγματα θέλω να μου πείς:

 

1. την επιφάνεια της και της διαστάσεις της κοιτόστρωσης

 

2. τα κυβικά σκυροδέματος που έχεις στην οικοδομή

 

3. το ks=800kn/m3 ειναι πουθενα οπουδήποτε στη γεωτεχνική σαν σταθερά εδάφους winkler που πρέπει να χρησιμοποιηθεί στην κοιτόστρωση?

 

γενικά ερωτήματα προς όλους:

 

1. από πότε σεπ και ks σχετίζονται κατα οποιονδήποτε τρόπο και πόσο μάλλον με την άνω σχέση? Να δωθεί βιβλιογραφική αναφορά ή σκανάρισμα ή link

 

2. από πότε ks για γνωστή βύθιση προσδιορίζεται με αυτό τον τρόπο? Να δωθεί βιβλιογραφική αναφορά ή σκανάρισμα ή link

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.